Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.01.2013 A A A
Pierwsze wydanie Kołysanki Lutosławskiego
INFORMACJA PRASOWA

Prawdziwa gratka dla fanów muzyki poważnej. Jeszcze w styczniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje Kołysankę na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego "Lullaby for Anne-Sophie".


Prezentacja tego pierwszego w Polsce wydania odbędzie się 25 stycznia w Filharmonii Narodowej. Tego wieczoru w setną rocznicę urodzin Kompozytora zostanie uroczyście zainaugurowany Rok Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wystąpi słynna skrzypaczka Anne Sophie-Mutter.

 

To jej właśnie W. Lutosławski podarował w prezencie ślubnym Kołysankę na skrzypce i fortepian. "Artystka cierpiała na bezsenność i wiedząc o tym, Lutosławski wręczył jej ów rękopis z uwagą: "In case you can't sleep read this". (Poczytaj to, kiedy nie będziesz mogła spać).

 

W swojej prostocie Kołysanka jest świadectwem ogromnego kunsztu, który pozwolił Lutosławskiemu z kilku pomysłów zbudować utwór urzekający prostotą i subtelnością.

 

"Kołysanka dla Anne-Sophie [Mutter]", napisana w 1989 roku, po "Łańcuchu II" na skrzypce i orkiestrę (1985) oraz instrumentacji "Partity" (1988) był to trzeci utwór skomponowany z myślą o tej skrzypaczce: pracę nad czwartym, nad "Koncertem skrzypcowym", przerwała kompozytorowi śmierć”.

 

W 2013 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukażą się jeszcze m.in.:

 

Różni "Encyklopedia muzyczna PWM. Lutosławski"
Suplement "Lutosławski" będzie uzupełnieniem "Encyklopedii Muzycznej PWM". Wydanie to ma na celu zaktualizowanie i poddanie naukowej opinii encyklopedycznego hasła o Witoldzie Lutosławskim i jego twórczości.

 

Witold Lutosławski "Piosenki dziecięce"
Reedycja kompozycji Witolda Lutosławskiego przeznaczonych dla dzieci. Jest to kilka zbiorów utworów o oryginalnej melodyce napisanych do tekstów poetyckich np. Juliana Tuwima.

 

Utwory te charakteryzują się ambitnymi XX-wiecznymi opracowaniami akompaniamentu, miejscami wręcz awangardowym brzmieniem, przygotowując tym samym dzieci do percepcji sztuki współczesnej.

 

Derwid (Witold Lutosławski) "Piosenki taneczne"
Pierwsza w historii publikacja zbioru piosenek tanecznych na głos i fortepian z rozszyfrowanym pseudonimem artystycznym Kompozytora. Za życia Lutosławskiego utwory te były wydawane pod pseudonimem "Derwid".

 

oraz seria utworów Witolda Lutosławskiego dotychczas niewydanych.

 

Publikacja drobnych kompozycji z wczesnego okresu twórczości Mistrza poszerzy dotychczasowy zasób dostępnych utworów Lutosławskiego. Będzie to znaczący wkład wzbogacający polską literaturę muzyczną. W serii ukażą się m.in.: "Pieśni masowe", "50 studiów polifonicznych" oraz "Piosenki dziecięce na mezzosopran i zespół (orkiestrę kameralną)".

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bogusław Linda w zwiastunie teledysku O.S.T.R. i Sebastiana Fabijańskiego!
Najpopularniejszy polski raper i legenda polskiego kina w jednym ...
Beata Szałwińska wydaje nową płytę
Beata Szałwińska, polska pianistka z Luxemburga wydaje w grudniu ...
Radio Azja już za tydzień!
Festiwal Radio Azja zbliża się wielkimi krokami! Już za tydzień, ...
Alicja Węgorzewska z prestiżową amerykańską nagrodą Callas Tribute Prize!
Alicja Węgorzewska z prestiżową amerykańską nagrodą Callas ...