Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.01.2013 A A A
Pierwsze wydanie Kołysanki Lutosławskiego
INFORMACJA PRASOWA

Prawdziwa gratka dla fanów muzyki poważnej. Jeszcze w styczniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje Kołysankę na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego "Lullaby for Anne-Sophie".


Prezentacja tego pierwszego w Polsce wydania odbędzie się 25 stycznia w Filharmonii Narodowej. Tego wieczoru w setną rocznicę urodzin Kompozytora zostanie uroczyście zainaugurowany Rok Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wystąpi słynna skrzypaczka Anne Sophie-Mutter.

 

To jej właśnie W. Lutosławski podarował w prezencie ślubnym Kołysankę na skrzypce i fortepian. "Artystka cierpiała na bezsenność i wiedząc o tym, Lutosławski wręczył jej ów rękopis z uwagą: "In case you can't sleep read this". (Poczytaj to, kiedy nie będziesz mogła spać).

 

W swojej prostocie Kołysanka jest świadectwem ogromnego kunsztu, który pozwolił Lutosławskiemu z kilku pomysłów zbudować utwór urzekający prostotą i subtelnością.

 

"Kołysanka dla Anne-Sophie [Mutter]", napisana w 1989 roku, po "Łańcuchu II" na skrzypce i orkiestrę (1985) oraz instrumentacji "Partity" (1988) był to trzeci utwór skomponowany z myślą o tej skrzypaczce: pracę nad czwartym, nad "Koncertem skrzypcowym", przerwała kompozytorowi śmierć”.

 

W 2013 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukażą się jeszcze m.in.:

 

Różni "Encyklopedia muzyczna PWM. Lutosławski"
Suplement "Lutosławski" będzie uzupełnieniem "Encyklopedii Muzycznej PWM". Wydanie to ma na celu zaktualizowanie i poddanie naukowej opinii encyklopedycznego hasła o Witoldzie Lutosławskim i jego twórczości.

 

Witold Lutosławski "Piosenki dziecięce"
Reedycja kompozycji Witolda Lutosławskiego przeznaczonych dla dzieci. Jest to kilka zbiorów utworów o oryginalnej melodyce napisanych do tekstów poetyckich np. Juliana Tuwima.

 

Utwory te charakteryzują się ambitnymi XX-wiecznymi opracowaniami akompaniamentu, miejscami wręcz awangardowym brzmieniem, przygotowując tym samym dzieci do percepcji sztuki współczesnej.

 

Derwid (Witold Lutosławski) "Piosenki taneczne"
Pierwsza w historii publikacja zbioru piosenek tanecznych na głos i fortepian z rozszyfrowanym pseudonimem artystycznym Kompozytora. Za życia Lutosławskiego utwory te były wydawane pod pseudonimem "Derwid".

 

oraz seria utworów Witolda Lutosławskiego dotychczas niewydanych.

 

Publikacja drobnych kompozycji z wczesnego okresu twórczości Mistrza poszerzy dotychczasowy zasób dostępnych utworów Lutosławskiego. Będzie to znaczący wkład wzbogacający polską literaturę muzyczną. W serii ukażą się m.in.: "Pieśni masowe", "50 studiów polifonicznych" oraz "Piosenki dziecięce na mezzosopran i zespół (orkiestrę kameralną)".

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...