Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.02.2013 A A A
Niezwykły konkurs kreatywności w Warszawie
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał organizatora

Już 3 marca w Warszawie blisko siedmiuset pełnych pasji i pomysłów młodych ludzi zmierzy się z twórczymi wyzwaniami podczas Eliminacji Regionalnych międzynarodowego konkursu kreatywności Odyseja Umysłu. Współzawodniczyć ze sobą będzie 101 kilkuosobowych drużyn z województwa mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Najlepsze zespoły awansują do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się pod koniec marca w Gdańsku. To jednak nie sam konkurs i jego wyniki są tutaj najważniejsze…


Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. W bieżącej edycji grupy wybrać mogą:

- problem techniczny „Zwierzaki-składaki”, w którym powinny zaprojektować, skonstruować i uruchomić trzy małe pojazdy mechaniczne, jakie na określonych trasach przewozić będą elementy potrzebne do budowy modelu „domowego zwierzątka”.

- problem techniczno-teatralny „E-mailowe impresje”, w którym skonstruują i na scenie zaprezentują urządzenie – w metaforyczny sposób wyobrażające „podróże” wiadomości e-mail przez przestrzeń Internetu.

- problem humanistyczny „Przebojowa architektura”, w którym przygotują i przedstawią krótki spektakl w konwencji musicalu, którego oś fabularną stanowić będzie proces poszukiwań trzech zaginionych dzieł sztuki, a elementem scenografii będzie replika jakiejś słynnej budowli.

- problem konstrukcyjny „Z górki strukturki!”, w którym zaprojektują i zbudują strukturę złożoną wyłącznie z drewna balsa i kleju, zdolną wytrzymać jak największe obciążenie. Podczas występu, drużyna najpierw sturla strukturę z rampy, a później obciąży ją sportowymi odważnikami.

- problem teatralny „Zawiłości normalności”, w którym przygotują i zaprezentują zabawną prezentację sceniczną, opowiadającą o dwóch postaciach, które w swoim mniemaniu zachowują się naturalnie, a w opinii otoczenia – dziwacznie.

 

Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie. Zadania polegają na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń.

 

W tym roku Eliminacje Regionalne odbędą się w pięciu miastach – w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, wyłaniając zespoły, które wystąpią na kolejnym etapie konkursu.

 

Do Finału Ogólnopolskiego awansuje po Eliminacjach w Warszawie jedynie około trzydziestu grup. Chociaż element współzawodnictwa jest istotny z perspektywy edukacyjnej wartości programu, nie to jest najważniejsze w Odysei Umysłu. Liczy się to, czego młodzi Odyseusze nauczą się i co odkryją w czasie przygotowań do konkursu. Może to będą nowe pasje, może nowa wiedza i umiejętności, może nowe przyjaźnie – to wszystko będzie potem stanowić ich kapitał w dorosłym życiu – mówi Wojciech Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

 

Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości:  umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują uczestnicy widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Cykl Kids&Youth. Kino dla młodych na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Wzorem lat ubiegłych, w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
#HOP HOP CHALENGE TRWA NADAL. MATEUSZ DAMIĘCKI SKACZE DLA KOLEJNYCH DZIECI Z SMA
Nawet epidemia koronawirusa nie zatrzymała Mateusza Damięckiego ...
75 lat Teatru Syrena
Teatr Syrena w Warszawie w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia ...