Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.12.2011 A A A
Atom String Quartet we Wrocławiu
materiały organizatora
materiały organizatora

Już 15 stycznia we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem wystąpi Atom String Quartet. Zespół jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół tworzą – Dawid Lubowicz i Mateusz, Smoczyński grający na skrzypcach, Michał Zaborski na altówce oraz Krzysztof Lenczowski na wiolonczeli. Są to muzycy, którzy na co dzień prowadzą własne zespoły oraz występują z najlepszymi polskimi artystami.


Atom String Quartet wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Ten obiecujący kwartet stale zyskuje rozgłos i uznanie, w ostatnim czasie zdobył stypendium w programie Młoda Polska, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz został nominowany do nagrody Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nowa Nadzieja Roku 2010.Dawid Lubowicz to skrzypek, którego styl i charakter improwizacji wykształcił się pod wpływem różnorodnych gatunków muzyki: klasyki, folkloru, tanga, jazzu… Pochodzi ze znanej zakopiańskiej rodziny muzycznej. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, w klasie skrzypiec klasycznych prof. Konstantego Andrzeja – Kulki. Umiejętności doskonalił także podczas licznych kursów mistrzowskich u wybitnych wirtuozów, m.in. Rolanda Baldiniego, Mariny Jaszwili, Mirosława Ławrynowicza, Zorana Milenkovića, Wandy Wiłkomirskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Michaela Parkinsona, Garry’ego Wittnera. Dawid Lubowicz jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Jego osiągnięcia to m.in.: – II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych – Siedlce 2004, specjalne wyróżnienie podczas Jazzowej Sceny Młodych –  Radom 2004, finał w Międzynarodowym Konkursie Krokus Jazz Festiwal – Jelenia Góra 2004 i 2005, zwycięstwo w konkursie jazzowym „Nadzieje Warszawy” w 2005 r. Obecnie jest drugim koncertmistrzem Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, a także współzałożycielem takich zespołów jak: kwartet smyczkowy Opium, alTango, Lubowicz Jazz Quartet oraz East Wall Jazz Quartet.

 

Mateusz Smoczyński – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest skrzypkiem jazzowym, który zadebiutował w 1999 r. na Jazz Campingu Kalatówki z Quintetem Jacka Namysłowskiego. Z zespołem tym zdobył również wiele nagród i wyróżnień. Współpracuje z najlepszymi Polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietana, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Strzelczykiem, Januszem Skowronem, Kazimierzem Jonkiszem, Zbigniewem Wegehauptem, Grzechem Piotrowskim, André  Ochodlo oraz Krzysztofem Herdzinem. Jest liderem kwintetu, w którym gra Konrad Zemler na gitarze, jego starszy brat Jan na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Z zespołem tym nagrał swoją debiutancka płytę  Inspirations, poświęconą jego dwóm największym inspiracjom – Johnowi Coltrane’owi i Zibigniewowi Seifertowi. W roku 2008 została wydana kolejna płyta kwintetu Mateusza – Expressions. Wiosną 2010 roku miała miejsce premiera płyty z najnowszym projektem Mateusza – New Trio, w którym u boku skrzypka pojawia się jego brat – Jan Smoczyński (tym razem w roli Hammondzisty) oraz gwiazda rosyjskiej perkusji – Alexander Zinger.

 

Michał Zaborski – w 2004 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w licznych konkursach altówkowych m.in.: w Poznaniu (III nagroda, 2003 r.), w Portschach – Austria (III miejsce,2003 r.), Bled – Słowenia (II nagroda, 2004 r.). W 2009 roku wraz z zespołem The Transgress zwyciężył na Blues Rock Jazz Warsaw Festival w kategorii zespół jazzowy. Z tym samym zespołem wystąpił również w Sali Kongresowej jako support przed triem Medeski, Martin & Wood. Wystąpił też jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej wykonując Harolda w Italii Hectora Berlioza. Jest członkiem orkiestr: Sinfonia Varsovia oraz Radomska Orkiestra Kameralna.

 

 

Krzysztof Lenczowski – urodzony w 1986 r. w Krakowie, jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli. Od kwietnia 2008 r. do listopada 2009 r. pracował w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 r. wchodzi w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez prof. Andrzeja Bauera . Jako gitarzysta jazzowy ukończył Policealne Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Jest członkiem kwintetu Jazz Construction, oraz kwartetu Fusionator. Wśród artystów wykonujących kompozycje lub aranżacje autorstwa Krzysztofa Lenczowskiego znaleźli się: Maxim Vengerow, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Andrzej Bauer, oraz wielu innych wybitnych muzyków zarówno z kręgu muzyki poważnej, jak i jazzowej.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...