Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.04.2013 A A A
„Party…w cieniu” czyli kwiecień z Polskim Teatrem Tańca
INFORMACJA PRASOWA
Fot. M. Maruszak - Materiał prasowy

Od początku roku 2013 Polski Teatr Tańca, odwołując się do archiwaliów i ich reinterpretacji oraz rozmów z artystami,  prezentuje publiczności cykl „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dzś”, dzięki któremu widzowie mają szansę powrócić pamięcią do najważniejszych wydarzeń i spektakli a także poznać nieznane fakty z historii Teatru. Zaprezentowany dotąd materiał obejmował lata 1973-84 i dawał możliwość przypomnienia takich hitów repertuarowych jak „Adagio na skrzypce i organy”, „Epitafium dla Don Juana”, „Krzesany” czy „Yesterday”, a także obejrzenia ich współczesnych remix-ów.


Obecnie przygotowywany, czwarty już odcinek pt. „Party… w cieniu”, którego premierowa prezentacja odbędzie się 8 kwietnia o godz. 20.00, w Sali Wielkiej CK Zamek, obejmuje lata 1985-88, obfitujące w dramatyczne wydarzenia, liczne zmiany personalne, wśród nich – rezygnację z prowadzenia Polskiego Teatru Tańca, którą w czerwcu 1987 roku złożył Conrad Drzewiecki.

 

Gośćmi specjalnymi odcinka będą: Mirosław Różalski, wieloletni pedagog i asystent choreografa, w sezonie 1987/88 dyrektor artystyczny Teatru oraz byli soliści: Ewa Sobiak i Ryszard Węgrzynek. Udział biorą: Andrzej Adamczak, Agnieszka Fertała, Paweł Malicki, Tomasz Pomersbach i Katarzyna Rzetelska. Scenariusz i prowadzenie: Ewa Wycichowska.

 

Dzień później, w środę 9 kwietnia o godz. 20.00, także w Sali Wielkiej CK Zamek, tancerze PTT zaprezentują spektakl, który jest jednym z największych sukcesów Teatru, „Minus 2” w choreografii Ohada Naharina.

 

Ohad Naharin, uznany za jednego z najwybitniejszych choreografów współczesnych na świecie, urodził się w 1952 roku w Kibbutz Mizra, w Izraelu.  Swoją edukację taneczną rozpoczął w Batsheva Dance Company, gdzie jego talent dostrzegła Marta Graham, co zaowocowało zaproszeniem do pracy w jej zespole. Jak sam deklaruje: „Minus 2 to forma rekonstrukcji. Lubię przerabiać, zmieniać istniejące fragmenty, stwarzać możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. To zawsze uczy mnie czegoś nowego o mojej pracy i buduje nową kompozycję. Użyłem scen z różnych prac. To tak jakbym opowiadał tylko początek, środek lub koniec wielu historii, ale kiedy złożyłem je w całość, rezultat okazał się równie spójny, jak oryginał. Może nawet bardziej”.

 

Ponadto w kwietniu Polski Teatr Tańca zaprezentuje się w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile. Występ odbędzie się w ramach projektu „Znajdź miejsce dla tańca” realizowanego dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca. 12 kwietnia wystawione zostaną tam dwa spektakle: „Jesień-Nuembir” (chor. Jacek Przybyłowicz) oraz „Wiosna-Effatha” (chor. Ewa Wycichowska). 28 kwietnia podczas Festiwalu Tańca Kielce będzie ostatnia w tym miesiącu okazja do zobaczenia artystów PTT w działaniu. Tego dnia, o godz. 19.00 w stolicy województwa świętokrzyskiego po raz drugi w kwietniu teatr zagra spektakl „Minus 2”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...