Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.04.2013 A A A
„Party…w cieniu” czyli kwiecień z Polskim Teatrem Tańca
INFORMACJA PRASOWA
Fot. M. Maruszak - Materiał prasowy

Od początku roku 2013 Polski Teatr Tańca, odwołując się do archiwaliów i ich reinterpretacji oraz rozmów z artystami,  prezentuje publiczności cykl „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dzś”, dzięki któremu widzowie mają szansę powrócić pamięcią do najważniejszych wydarzeń i spektakli a także poznać nieznane fakty z historii Teatru. Zaprezentowany dotąd materiał obejmował lata 1973-84 i dawał możliwość przypomnienia takich hitów repertuarowych jak „Adagio na skrzypce i organy”, „Epitafium dla Don Juana”, „Krzesany” czy „Yesterday”, a także obejrzenia ich współczesnych remix-ów.


Obecnie przygotowywany, czwarty już odcinek pt. „Party… w cieniu”, którego premierowa prezentacja odbędzie się 8 kwietnia o godz. 20.00, w Sali Wielkiej CK Zamek, obejmuje lata 1985-88, obfitujące w dramatyczne wydarzenia, liczne zmiany personalne, wśród nich – rezygnację z prowadzenia Polskiego Teatru Tańca, którą w czerwcu 1987 roku złożył Conrad Drzewiecki.

 

Gośćmi specjalnymi odcinka będą: Mirosław Różalski, wieloletni pedagog i asystent choreografa, w sezonie 1987/88 dyrektor artystyczny Teatru oraz byli soliści: Ewa Sobiak i Ryszard Węgrzynek. Udział biorą: Andrzej Adamczak, Agnieszka Fertała, Paweł Malicki, Tomasz Pomersbach i Katarzyna Rzetelska. Scenariusz i prowadzenie: Ewa Wycichowska.

 

Dzień później, w środę 9 kwietnia o godz. 20.00, także w Sali Wielkiej CK Zamek, tancerze PTT zaprezentują spektakl, który jest jednym z największych sukcesów Teatru, „Minus 2” w choreografii Ohada Naharina.

 

Ohad Naharin, uznany za jednego z najwybitniejszych choreografów współczesnych na świecie, urodził się w 1952 roku w Kibbutz Mizra, w Izraelu.  Swoją edukację taneczną rozpoczął w Batsheva Dance Company, gdzie jego talent dostrzegła Marta Graham, co zaowocowało zaproszeniem do pracy w jej zespole. Jak sam deklaruje: „Minus 2 to forma rekonstrukcji. Lubię przerabiać, zmieniać istniejące fragmenty, stwarzać możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. To zawsze uczy mnie czegoś nowego o mojej pracy i buduje nową kompozycję. Użyłem scen z różnych prac. To tak jakbym opowiadał tylko początek, środek lub koniec wielu historii, ale kiedy złożyłem je w całość, rezultat okazał się równie spójny, jak oryginał. Może nawet bardziej”.

 

Ponadto w kwietniu Polski Teatr Tańca zaprezentuje się w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile. Występ odbędzie się w ramach projektu „Znajdź miejsce dla tańca” realizowanego dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca. 12 kwietnia wystawione zostaną tam dwa spektakle: „Jesień-Nuembir” (chor. Jacek Przybyłowicz) oraz „Wiosna-Effatha” (chor. Ewa Wycichowska). 28 kwietnia podczas Festiwalu Tańca Kielce będzie ostatnia w tym miesiącu okazja do zobaczenia artystów PTT w działaniu. Tego dnia, o godz. 19.00 w stolicy województwa świętokrzyskiego po raz drugi w kwietniu teatr zagra spektakl „Minus 2”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...