Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.04.2013 A A A
Pogranicza mody
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Już niedługo kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, największego festiwalu fotograficznego w Polsce. Tegoroczny odbędzie się w maju i czerwcu (16.05–16.06). Na program Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się kilkadziesiąt wydarzeń i wystaw, w tym rozbudowana ekspozycja centralna – Pogranicza mody.


Pogranicza mody to wystawa poświęcona krytycznej analizie roli ubioru, wyglądu, stylu i mody w kulturze współczesnej. Stanowić będzie klucz do zrozumienia szerokiej definicji mody przyjętej na potrzeby całego Programu głównego festiwalu. To od niej warto rozpocząć zwiedzanie wystaw Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2013 roku! Założeniem zespołu kuratorskiego wystawy Pogranicza mody (w składzie: Paweł Szypulski, Iñaki Domingo, Karol Hordziej, Martin Kollár, Wojciech Nowicki, Karolina Sulej) było przekonanie, że ubranie oraz związane z nim zachowania i zwyczaje mogą pozwolić na dogłębną analizę współczesnej kultury. Wystawa porusza szerokie spektrum tematów – od refleksji nad indywidualnym stylem, aż po analizę zewnętrznie narzucanych wzorców i postaw; od prywatnych i intymnych rytuałów, po użycie mody jako narzędzia wymuszania i egzekwowania społecznego konformizmu.

 

Paweł Szypulski, główny kurator projektu, opowiada: „Pogranicza mody oferują alternatywne spojrzenie na problematykę związaną z modą i stylem oraz sposobami ich przedstawiania. Na wystawie niemal zupełnie nieobecna jest typowa fotografia modowa. Można będzie za to zobaczyć prace artystów konceptualnych i  dokumentalistów. Zgromadzone projekty reprezentują bardzo zróżnicowane podejście do tematu – część jest głęboko ironiczna, część analizuje go z pełną powagą. Wierzę, że spotkanie z pracami autorów oferujących inny sposób widzenia niż ten, do którego jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni, może być fascynującym doświadczeniem oraz inspiracją do przemyślenia roli i znaczenia mody we współczesnym świecie”.

 

W Bunkrze Sztuki zostaną zaprezentowane m.in. instruktażowe zdjęcia dla agentów STASI pokazujące, jak skutecznie przybrać cudzą tożsamość (np. turysty czy policjanta); portrety dumnie pozujących rzeźników i pijanych do nieprzytomności biznesmenów; fotografie przedstawiające niemal niewidocznych snajperów ukrytych w trawie i niezwykle efektowne afrykańskie maskarady. Ponadto zobaczyć będzie można także ręcznie malowane skórzane kurtki załóg bombowców z II wojny światowej, fotografie z jednego z zakładów fryzjerskich w Krakowie i wiele innych – łącznie blisko 30 projektów.

 

W galerii obok siebie zostaną pokazane zdjęcia, filmy i prace wideo artystów działających na polu dokumentu i kreacji oraz fotografie pochodzące z archiwów prywatnych i należących do instytucji władzy. Widzowie będą mogli zobaczyć dzieła artystów znanych i szeroko rozpoznawalnych, jak Zbigniew Libera, Józef Robakowski, Charles Freger czy Phyllis Galembo, i autorów młodego pokolenia. Portrety słynnych ekscentryków, takich jak Leigh Bowery czy Divine, sąsiadować będą z anonimowymi zdjęciami archiwalnymi. Program tej niezwykłej ekspozycji wzbogacą elementy interaktywne, czynnie angażujące publiczność. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (pl. Szczepański 3A) do 16 czerwca 2013.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...