Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.05.2013 A A A
Polska premiera płyty Les Ambassadeurs z koncertami Antonio Vivaldiego
INFORMACJA PRASOWA MCKiS

Dla Orkiestry Drezdeńskiej  - ta dedykacja jednego z koncertów orkiestrowych Antonio Vivaldiego stała się hasłem przewodnim płyty Les Ambassadeurs pod dyrekcją Alexisa Kossenki, wyprodukowanej i wydanej w sezonie 2012/2013 przez europejskie wydawnictwo Alpha. Płyta została nagrana w Polsce - w lipcu 2012 roku, podczas 4. edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque, realizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wraz z Programem 2. Polskiego Radia. Jej premiera - właśnie teraz!


Na płycie znalazło się 5 koncertów Antonio Vivaldiego na orkiestrę, opracowanych przez Johanna Georga Pisendela - najwybitniejszego kapelmistrza najlepszej europejskiej orkiestry XVIII wieku - drezdeńskiej Hofkapelle - orkiestry króla Polski w Dreźnie Augusta II Mocnego. Według współczesnych, m.in. Jean-Jacquesa Rousseau, był to najlepiej zorganizowany i najdoskonalszy zespół w Europie. Jego świetność przypadła na lata 1719 – 1760. Vivaldi i Pisendel przyjaźnili się i cenili. Vivaldi przyznawał się do inspiracji działalnością tego wybitnego skrzypka, kompozytora i kameplmistrza: jego wirtuozerią, gustem muzycznym, ekspresją wolnych ustępów jego kompozycji. Jeden z koncertów na orkiestrę zadedykował drezdeńskiej orkiestrze, prowadzonej przez Pisendela przez nieco ponad 30 lat.

 

Les Ambassadeurs prezentują po raz pierwszy drezdeńskie wersje pięciu koncertów Antonio Vivaldiego w opracowaniach Pisendela, wykonywanych często przez kapelę drezdeńską. Zawierają wiele modyfikacji /instrumentalnych, strukturalnych, harmonicznych i ornamentalnych/ w stosunku do oryginału. To istny kalejdoskop brzmień. Na płycie znalazły się: Koncert F-dur RV 568, Koncert D-dur RV 562 „per la Solennità di S. Lorenzo”, Koncert F-dur RV 571, Koncert F-dur RV 574, Vivaldiego. Wśród solistów najwybitniejsi współcześni instrumentaliści: skrzypaczka Zefira Valova, horniści Anneke Scott i Joseph Walters i oboiści Anna Starr i Markus Müller.

 

Warto wspomnieć, że orkiestra Les Ambassadeurs, grająca pod dyrekcją Alexisa Kossenki, jest częstym gościem Festiwalu Mazovia Goes Baroque. I że w jej składzie znajdziemy nazwiska wielu młodych świetnych polskich muzyków, specjalizujących się w grze na instrumentach dawnych. To kolejny mocny polski akcent muzyczny tego przedsięwzięcia. Przypominamy o tym tym bardziej, że wielkimi krokami zbliża się kolejna odsłona V edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque. Już w dniach 22 – 26 maja w Warszawie, Płocku, Siedlcach i Łochowie koncerty drugiej tegorocznej, kameralnej odsłony festiwalu.

 

Czy współczesną, złożoną z muzyków z całej Europy Les Ambassadeurs, goszczącą co roku na Mazowszu, na festiwalu Mazovia Goes Baroque, można przyrównać do XVIII-wiecznej drezdeńskiej Hofkapelle, która stała się miejscem gromadzącym najlepszych muzyków europejskich i jednocześnie wzorcowym modelem zespołu, cenionym za dyscyplinę, brzmienie i wirtuozerię? Tę ocenę pozostawiamy indywidualnie każdemu ze słuchaczy płyty. Porównanie jednak nasuwa się…samo przez się.

 

Płytę można już nabyć w polskich sklepach muzycznych. W połowie maja 2013 roku jej sprzedaż rozpoczną polskie Empiki.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
SZTUKA W CZASACH ZARAZY - CYKL FILMOWY W ARTE po polsku
Koronawirus postawił świat na głowie, w tym także świat ...
Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online
Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi ...
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...