Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.05.2013 A A A
Polska premiera płyty Les Ambassadeurs z koncertami Antonio Vivaldiego
INFORMACJA PRASOWA MCKiS

Dla Orkiestry Drezdeńskiej  - ta dedykacja jednego z koncertów orkiestrowych Antonio Vivaldiego stała się hasłem przewodnim płyty Les Ambassadeurs pod dyrekcją Alexisa Kossenki, wyprodukowanej i wydanej w sezonie 2012/2013 przez europejskie wydawnictwo Alpha. Płyta została nagrana w Polsce - w lipcu 2012 roku, podczas 4. edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque, realizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wraz z Programem 2. Polskiego Radia. Jej premiera - właśnie teraz!


Na płycie znalazło się 5 koncertów Antonio Vivaldiego na orkiestrę, opracowanych przez Johanna Georga Pisendela - najwybitniejszego kapelmistrza najlepszej europejskiej orkiestry XVIII wieku - drezdeńskiej Hofkapelle - orkiestry króla Polski w Dreźnie Augusta II Mocnego. Według współczesnych, m.in. Jean-Jacquesa Rousseau, był to najlepiej zorganizowany i najdoskonalszy zespół w Europie. Jego świetność przypadła na lata 1719 – 1760. Vivaldi i Pisendel przyjaźnili się i cenili. Vivaldi przyznawał się do inspiracji działalnością tego wybitnego skrzypka, kompozytora i kameplmistrza: jego wirtuozerią, gustem muzycznym, ekspresją wolnych ustępów jego kompozycji. Jeden z koncertów na orkiestrę zadedykował drezdeńskiej orkiestrze, prowadzonej przez Pisendela przez nieco ponad 30 lat.

 

Les Ambassadeurs prezentują po raz pierwszy drezdeńskie wersje pięciu koncertów Antonio Vivaldiego w opracowaniach Pisendela, wykonywanych często przez kapelę drezdeńską. Zawierają wiele modyfikacji /instrumentalnych, strukturalnych, harmonicznych i ornamentalnych/ w stosunku do oryginału. To istny kalejdoskop brzmień. Na płycie znalazły się: Koncert F-dur RV 568, Koncert D-dur RV 562 „per la Solennità di S. Lorenzo”, Koncert F-dur RV 571, Koncert F-dur RV 574, Vivaldiego. Wśród solistów najwybitniejsi współcześni instrumentaliści: skrzypaczka Zefira Valova, horniści Anneke Scott i Joseph Walters i oboiści Anna Starr i Markus Müller.

 

Warto wspomnieć, że orkiestra Les Ambassadeurs, grająca pod dyrekcją Alexisa Kossenki, jest częstym gościem Festiwalu Mazovia Goes Baroque. I że w jej składzie znajdziemy nazwiska wielu młodych świetnych polskich muzyków, specjalizujących się w grze na instrumentach dawnych. To kolejny mocny polski akcent muzyczny tego przedsięwzięcia. Przypominamy o tym tym bardziej, że wielkimi krokami zbliża się kolejna odsłona V edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque. Już w dniach 22 – 26 maja w Warszawie, Płocku, Siedlcach i Łochowie koncerty drugiej tegorocznej, kameralnej odsłony festiwalu.

 

Czy współczesną, złożoną z muzyków z całej Europy Les Ambassadeurs, goszczącą co roku na Mazowszu, na festiwalu Mazovia Goes Baroque, można przyrównać do XVIII-wiecznej drezdeńskiej Hofkapelle, która stała się miejscem gromadzącym najlepszych muzyków europejskich i jednocześnie wzorcowym modelem zespołu, cenionym za dyscyplinę, brzmienie i wirtuozerię? Tę ocenę pozostawiamy indywidualnie każdemu ze słuchaczy płyty. Porównanie jednak nasuwa się…samo przez się.

 

Płytę można już nabyć w polskich sklepach muzycznych. W połowie maja 2013 roku jej sprzedaż rozpoczną polskie Empiki.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...