Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.05.2013 A A A
Tajemnice pogranicza Michała Młotka niebawem w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA

28 maja do księgarń w całej Polsce trafi debiutancka książka Michała Młotka, twórcy jednego z najpopularniejszych polskich blogów o tematyce historycznej. Tajemnice pogranicza to zbiór dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryją przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski.


Nie bez powodu Tajemnice pogranicza ukazują się na polskim rynku wydawniczym w rok przed setną rocznicą bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza część książki dotyczy bowiem postaci Paula von Hindenburga – obrońcy Prus Wschodnich z 1914 roku. Autor starannie i w przystępny sposób odsłania przed czytelnikami kulisy przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku, opisuje historię wsi Neudeck, w której zmarł Hindenburg, ujawnia tajemnice politycznego testamentu prezydenta Rzeszy oraz szczegóły z jego pogrzebu na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem. Ta część Tajemnic pogranicza, będąca próbką dobrego stylu pisania o historii, z powodzeniem mogłaby posłużyć jako materiał do scenariusza filmu dokumentalnego.

 

Tajemnice pogranicza to jednak książka nie tylko o prezydencie Hindenburgu. Zaskoczeniem dla wielu czytelników może być pojawienie się w niej postaci Stefana Żeromskiego. Autor w drobiazgowy sposób opisuje niebezpieczną podróż polskiego pisarza po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty Żeromskiego doszło tam w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską. W Tajemnicach pogranicza pojawia się Żeromski, jakiego nie znamy. Opis jego wędrówki po terenach plebiscytowych jak mało który pozwala zrozumieć atmosferę dni, które z całą ostrością ujawniły zmaganie dwu odrębnych narodów i kultur.

 

Pozostałe rozdziały Tajemnic pogranicza opisują działania polskiego i niemieckiego wywiadu w Prusach Wschodnich w czasie plebiscytu z 1920 roku, akcję „N”, czyli działania dywersyjno-propagandowe prowadzone wśród Niemców od 1941 do 1944 roku oraz przygotowania do zamachu na Adolfa Hitlera i rolę w spisku dwóch zapomnianych przez historię zamachowców: Hellmutha Stieffa i Joachima Meichssnera.

 

Dziesięć epizodów Tajemnic pogranicza to pasjonująca opowieść o ciekawych ludziach i zdumiewających faktach. Wszystko to wzbogacone setką nigdy niepublikowanych fotografii i unikalnymi przekazami źródłowymi. Debiutancka książka Michała Młotka to obowiązkowa pozycja dla miłośników historii Prus Wschodnich, I i II wojny światowej i wszystkich osób pasjonujących się niewyjaśnionymi zagadkami minionego wieku.

 

Autorem Tajemnic pogranicza jest Michał Młotek (ur. 1984) z Iławy, pasjonat historii Prus Wschodnich i II wojny światowej, poszukiwacz skarbów, odkrywca historii, publicysta i twórca bloga fabryka-historii.pl. Książka ukaże się w znanej serii „Militarne Sekrety” obok takich tytułów jak: Złoto Generałów, Merkers – skarbiec III Rzeszy, Ostatni sekret Wunderwaffe czy Tajny projekt III Rzeszy. Wydawcą Tajemnic pogranicza jest Wydawnictwo „Technol” z Krakowa.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...