Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.05.2013 A A A
Tajemnice pogranicza Michała Młotka niebawem w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA

28 maja do księgarń w całej Polsce trafi debiutancka książka Michała Młotka, twórcy jednego z najpopularniejszych polskich blogów o tematyce historycznej. Tajemnice pogranicza to zbiór dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryją przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski.


Nie bez powodu Tajemnice pogranicza ukazują się na polskim rynku wydawniczym w rok przed setną rocznicą bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza część książki dotyczy bowiem postaci Paula von Hindenburga – obrońcy Prus Wschodnich z 1914 roku. Autor starannie i w przystępny sposób odsłania przed czytelnikami kulisy przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku, opisuje historię wsi Neudeck, w której zmarł Hindenburg, ujawnia tajemnice politycznego testamentu prezydenta Rzeszy oraz szczegóły z jego pogrzebu na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem. Ta część Tajemnic pogranicza, będąca próbką dobrego stylu pisania o historii, z powodzeniem mogłaby posłużyć jako materiał do scenariusza filmu dokumentalnego.

 

Tajemnice pogranicza to jednak książka nie tylko o prezydencie Hindenburgu. Zaskoczeniem dla wielu czytelników może być pojawienie się w niej postaci Stefana Żeromskiego. Autor w drobiazgowy sposób opisuje niebezpieczną podróż polskiego pisarza po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty Żeromskiego doszło tam w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską. W Tajemnicach pogranicza pojawia się Żeromski, jakiego nie znamy. Opis jego wędrówki po terenach plebiscytowych jak mało który pozwala zrozumieć atmosferę dni, które z całą ostrością ujawniły zmaganie dwu odrębnych narodów i kultur.

 

Pozostałe rozdziały Tajemnic pogranicza opisują działania polskiego i niemieckiego wywiadu w Prusach Wschodnich w czasie plebiscytu z 1920 roku, akcję „N”, czyli działania dywersyjno-propagandowe prowadzone wśród Niemców od 1941 do 1944 roku oraz przygotowania do zamachu na Adolfa Hitlera i rolę w spisku dwóch zapomnianych przez historię zamachowców: Hellmutha Stieffa i Joachima Meichssnera.

 

Dziesięć epizodów Tajemnic pogranicza to pasjonująca opowieść o ciekawych ludziach i zdumiewających faktach. Wszystko to wzbogacone setką nigdy niepublikowanych fotografii i unikalnymi przekazami źródłowymi. Debiutancka książka Michała Młotka to obowiązkowa pozycja dla miłośników historii Prus Wschodnich, I i II wojny światowej i wszystkich osób pasjonujących się niewyjaśnionymi zagadkami minionego wieku.

 

Autorem Tajemnic pogranicza jest Michał Młotek (ur. 1984) z Iławy, pasjonat historii Prus Wschodnich i II wojny światowej, poszukiwacz skarbów, odkrywca historii, publicysta i twórca bloga fabryka-historii.pl. Książka ukaże się w znanej serii „Militarne Sekrety” obok takich tytułów jak: Złoto Generałów, Merkers – skarbiec III Rzeszy, Ostatni sekret Wunderwaffe czy Tajny projekt III Rzeszy. Wydawcą Tajemnic pogranicza jest Wydawnictwo „Technol” z Krakowa.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominacje do Nagrody Gombrowicza
Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody ...
Poeta uwolniony. Zmiany organizacyjne Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020
Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych ...
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...