Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.06.2013 A A A
Jubileuszowa prapremiera w Polskim Teatrze Tańca
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Maciej Zakrzewski. Źródło: materiał prasowy

15 i 16 czerwca w CK Zamek w Poznaniu odbędzie się prapremiera spektaklu „Czterdzieści". Przedstawienie jest efektem współpracy zespołu PTT i Jo Strømgren Kompani.


Idea „Czterdzieści" jest budowana wokół analogii między wiekiem zespołu - Polskiego Teatru Tańca, a wiekiem człowieka. Reżyserem, choreografem i scenarzystą spektaklu jest światowej sławy norweski artysta - Jo Strømgren. Wykształcił on znaczący, indywidualny język sztuki, sytuujący się na styku teatru, tańca, animacji teatralnej, filmu i muzyki na żywo, opakowany w ramy języka absurdu. Jako choreograf współpracował z bardzo różnymi repertuarowo zespołami od baletu klasycznego, po taniec współczesny. Jego spektakle mają w swoim repertuarze m.in. Iceland Dance Company, Norrdans Dance Company, Helsinki Dance Company, Cedar Lake Dance Company w Nowym Jorku, czy Ballet de l'Opera National du Rhin, a także teatry dramatyczne w całej Skandynawii.

 

Jo Strømgren w następujący sposób komentuje powstający w PTT spektakl: „Mówią, że życie jest jak książka. Ale życie nie jest książką. Życie jest zapisane na tysiącach luźnych kartek. Możesz opowiedzieć historię, owszem, możesz nawet stwierdzić, że ta historia jest prawdziwa, lecz - doprawdy - wszystko to jest jedynie kwestią wyboru, decyzji, które strony ułożyć i w jakim porządku. Nasza opowieść jest właśnie taka."

 

Prapremierze „Czterdzieści będą towarzyszyć 2 wystawy fotograficzne. Autorem pierwszej z nich jest Knut Bry - fotograf zespołu Jo Strømgren Kompani. Wystawa "Czas tańca" będzie natomiast poświęcona zespołowi PTT. Jej autorem jest Krzysztof Fabiański. Wernisaż obu wystaw odbędzie się 15 czerwca o godz. 19.00 w CK Zamek.

 

Prapremiera "Czterdzieści" oraz wystawy fotograficzne są częścią 3-letniego projektu "Znaki Czasu - Pokonać Granice. Działania Artystyczno-Edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii."

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...