Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.06.2013 A A A
Jubileuszowa prapremiera w Polskim Teatrze Tańca
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Maciej Zakrzewski. Źródło: materiał prasowy

15 i 16 czerwca w CK Zamek w Poznaniu odbędzie się prapremiera spektaklu „Czterdzieści". Przedstawienie jest efektem współpracy zespołu PTT i Jo Strømgren Kompani.


Idea „Czterdzieści" jest budowana wokół analogii między wiekiem zespołu - Polskiego Teatru Tańca, a wiekiem człowieka. Reżyserem, choreografem i scenarzystą spektaklu jest światowej sławy norweski artysta - Jo Strømgren. Wykształcił on znaczący, indywidualny język sztuki, sytuujący się na styku teatru, tańca, animacji teatralnej, filmu i muzyki na żywo, opakowany w ramy języka absurdu. Jako choreograf współpracował z bardzo różnymi repertuarowo zespołami od baletu klasycznego, po taniec współczesny. Jego spektakle mają w swoim repertuarze m.in. Iceland Dance Company, Norrdans Dance Company, Helsinki Dance Company, Cedar Lake Dance Company w Nowym Jorku, czy Ballet de l'Opera National du Rhin, a także teatry dramatyczne w całej Skandynawii.

 

Jo Strømgren w następujący sposób komentuje powstający w PTT spektakl: „Mówią, że życie jest jak książka. Ale życie nie jest książką. Życie jest zapisane na tysiącach luźnych kartek. Możesz opowiedzieć historię, owszem, możesz nawet stwierdzić, że ta historia jest prawdziwa, lecz - doprawdy - wszystko to jest jedynie kwestią wyboru, decyzji, które strony ułożyć i w jakim porządku. Nasza opowieść jest właśnie taka."

 

Prapremierze „Czterdzieści będą towarzyszyć 2 wystawy fotograficzne. Autorem pierwszej z nich jest Knut Bry - fotograf zespołu Jo Strømgren Kompani. Wystawa "Czas tańca" będzie natomiast poświęcona zespołowi PTT. Jej autorem jest Krzysztof Fabiański. Wernisaż obu wystaw odbędzie się 15 czerwca o godz. 19.00 w CK Zamek.

 

Prapremiera "Czterdzieści" oraz wystawy fotograficzne są częścią 3-letniego projektu "Znaki Czasu - Pokonać Granice. Działania Artystyczno-Edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii."

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Złap Groteskę w sieci
Po pierwszym tygodniu entuzjastycznie przyjętej akcji „Złap ...
SPEKTAKLE OPEROWE I BALETOWE NA PLATFORMIE VOD.TEATRWIELKI.PL
Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza do zapoznania się z  ...
Teatr Groteska z niecodzienną propozycją dla swoich najmłodszych widzów!
Wspólna walka z koronawirusem trwa. Przez dwa najbliższe tygodnie ...
Początek lutego z Karnawałem Teatralnym
Rodzinne sprawy ukazane z przymrużeniem oka, inauguracja Komedialni ...