Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.06.2013 A A A
„MAZL TOV” – meksykański sukces
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

2 czerwca b. r. zespół Teatru Żydowskiego zaprezentował publiczności meksykańskiej przedstawienie muzyczno-taneczne w języku jidysz pt. „Mazl tov”. Spektakl odbył się w stolicy Meksyku w Teatro de la Ciudad „Esperanza Iris” liczącym 1700 miejsc. Publiczność była wypełniona po brzegi głównie przez potomków rosyjskich i polskich Żydów, członków Kehila Askhenazi. Grupa aktorów Teatru Żydowskiego wystąpiła w towarzystwie 30 tancerzy meksykańskich oraz z 10 osobowym zespołem klezmerskim pod kierownictwem Benjamína Shwartza.


Ciekawą historią jest jak w ogóle doszło do tego wyjazdu. Otóż członkowie Kehila Askhenazi zobaczyli fragment koncertu finałowego Festiwalu Warszawa Singera w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego na Youtube i postanowili, że podobny spektakl w języku jidysz musi być pokazany w Mexico City. Przygotowania i ustalanie szczegółów trwało prawie rok.

 

Zaprezentowany w Meksyku spektakl „Mazl tov” miał być próbą pokazania tamtejszej społeczności żydowskiej, że język jidysz jest wciąż żywy. Czy misja się powiodła, opowiada Jan Szurmiej odpowiedzialny za choreografię spektaklu: „Niezwykłym i bardzo wzruszającym doświadczeniem było usłyszeć, jak widownia śpiewa razem z aktorami piosenki w języku jidysz. W Polsce odbiór spektakli granych w tym języku jest zupełnie inny, pomimo, czy raczej za sprawą tłumaczenia treści piosenek i dowcipów. Spektakl okazał się wielkim sukcesem, chociaż przed wyjazdem obawialiśmy się, czy to połączenie żywiołu meksykańskich tancerzy i muzyków z naszym zespołem uda się nam w trakcie zaledwie 3 dni prób. Ale tancerze z Anajnu Veatem wprowadzili swoim żydowskim tańcem z meksykańskimi elementami nową jakość do naszego przedstawienia. Dołączyli aż do 3 scen spektaklu, pomimo że zgodnie ze scenariuszem mieli pełnić funkcję zespołu tanecznego towarzyszącego aktorom”.

 

Gołda Tencer, reżyser Mazl tov podsumowuje: „Występowałam w wielu krajach, od Ameryki przez Izrael, po Niemcy i Francję, ale nigdzie nie spotkałam tak fantastycznych, pełnych ciepła i energii ludzi”. Jej zachwyt zaowocował zaproszeniem zespołu tanecznego do wzięcia udziału w tegorocznej X edycji Festiwalu Warszawa Singera. Zespół Anajnu Veatem z radością zaproszenie przyjął.

 

Spektakl został zaprezentowany w ramach pierwszego Festiwalu Lechaim, sponsorowanego przez Jaime Feldman z rodziną, jako hołd dla Shimshon i Jane Feldman za wkład w dziedzictwo wspólnoty aszkenazyjskich Żydów w Meksyku i na całym świecie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...