Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.07.2013 A A A
Chcą wskrzesić legendę
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA

Od 1 do 22 września na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie zagra ponad 200 zespołów, wśród nich m.in. Kazik Na Żywo, Voo Voo, Kapela ze Wsi Warszawa, Bednarek, Luxtorpeda. Wszystkie koncerty odbędą się w ramach FUGAZI FESTiwal.


Kiedyś - Fugazi Music Club
21 lat temu  w Warszawie istniał Fugazi Music Club. Mieścił się w dawnym Kinie WZ na ulicy Leszno 19. Jego pomysłodawcą był Waldemar Czapski. Było to jedyne takie miejsce w kraju. Po mimo tego, że klub istniał tylko 11 miesięcy (od 10 stycznia 1992 roku) zyskał status legendy.

 

Yach Paszkiewicz powiedział na temat klubu: "Fugazi to była moja miłość – dla mnie w tych pionierskich czasach to był klub marzeń".

 

Swoją działalność Fugazi Music Club rozpoczął 20 dniowym festiwalem. W ciągu niecałego roku działalności w klubie zagrało ponad 300 zespołów, polskich i zagranicznych. Kult wykonał tam pierwszy raz piosenki z płyty „Tata Kazika”, Vader dogadywał pierwszą zagraniczną trasę, Acid Drinkers grał tam swój pierwszy koncert w Warszawie.

 

Można tam było spotkać Jurka Owsiaka, Kubę Wojewódzkiego, Tadeusza Nalepę, Czesława Niemena i wielu innych.

 

Fugazi Music Club łączyło niezliczoną ilość osób, które pomagały ze zwykłej miłości do muzyki.  Zwolennicy klubu rozklejali plakaty, rozprowadzali ulotki i bilety, redagowali gazetę Fugazigaz oraz pomagali przy pracach w Fugazi. Niektórzy nawet spali w klubie. Był otwarty 24 godziny na dobę.

 

W każdy poniedziałek scena była otwarta dla każdego kto tylko chciał zagrać. Wydawnictwo „Kultura Gniewu” tworzy komiks o klubie Fugazi. Na 200 stronach będzie opowiedziana cała historia Fugazi. Kręcony jest również film dokumentalny. Artyści tacy jak Kazik, Litza czy Tytus opowiadają przed kamerą o swoich wspomnieniach dotyczących klubu.

 

Dziś - FUGAZI FESTiwal
Brakuje dziś prawdziwej rock‘n’rollowej atmosfery. FUGAZI FESTiwal chce to zmienić. Fugazi Music Club był tworzony przez ludzi młodych, którzy chcieli w latach 90 zrobić coś ciekawego. Festiwal odwołuje się właśnie do tej potrzeby na szalone posunięcia. Daje młodym ludziom alternatywę. Każdy może się zgłosić i pomóc przy tworzeniu tego niezwykłego przedsięwzięcia.

 

Gwiazdy
Festiwal kontynuuje tradycje Fugazi Music Club. Codziennie na scenie będzie można zobaczyć gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Zagrają takie zespoły jak: Kazik Na Żywo, Voo Voo, Kapela ze Wsi Warszawa, Bednarek, Luxtorpeda i wiele innych. W sumie będzie ich około 60.

 

Młode zespoły
Prawdziwą siłą festiwalu będzie największa scena w Polsce dla młodych zespołów. Organizatorzy chcą odwrócić proporcje. Zagra ich ponad 150. Fugazi stawia na młodych muzyków. Chce pokazać na scenie scenie przyszłość polskiej muzyki. W całym kraju są tysiące utalentowanych zespołów, które tylko czekają by ktoś je odkrył. FUGAZI FESTiwal ma ambicje stać się rzetelnym przeglądem polskiej muzyki rockowej.

 

Do 1 sierpnia można jeszcze zgłosić swój zespół do udziału w festiwalu. Zgłoszenia należy przesłać na adres: w.czapski@op.pl.

 

Rekord Guinessa
Podczas 22 dni FUGAZI FESTiwal pobije rekord Guinnesa w kategorii "Najdłuższy koncert świata". Obecnie rekord należy do AJ's Music Cafe w Atlancie, grali 360 godzin, czyli 15 dni. FUGAZI FESTiwal będzie trwać przez 400 godzin non stop! Będą temu towarzyszyć takie atrakcje jak palenie ogniska, filmy nieme z podkładaną muzyką na żywo czy witanie słońca o 6 rano wraz z kwartetem smyczkowym.

 

Plac zabaw dla dzieci
FUGAZI FESTiwal chce zadbać również o młodzież. Codziennie na terenie festiwalu będą się odbywać warsztaty, koncerty oraz różnego rodzaju eventy przeznaczone dla dzieci i młodzieży z warszawskich szkół.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online
Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi ...
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...