Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.07.2013 A A A
Cztery kontynenty na jednej scenie
INFORMACJA PRASOWA
Na zdjęciu Carmelo Salemi. Fot. Materiał prasowy. Źródło: Stołeczna Estrada

Mistrzowie 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpią razem tylko raz. Kanadyjskie specjalistki od śpiewu gardłowego, wykonawcy tańca maoryskiego z Nowej Zelandii, wirtuoz gry na antycznym sycylijskim flecie, bębniarz z Irlandii oraz suficki wokalista z wybrzeży Tunezji spotkają się podczas międzykontynentalnego Koncertu Mistrzów. Niepowtarzalna muzyczna konfrontacja wydarzy się podczas Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Dziewiąta edycja poświęcona jest Wyspom Świata i potrwa od 25 do 29 września.


Koncert Mistrzów to kulminacja kilkudniowego spotkania osobistości muzycznych z różnych stron świata. Co roku na jednej scenie spotykają się wirtuozi i multiinstrumentaliści pochodzący z różnych zakątków globu, kultur i szkół muzycznych. Przyjeżdżają do Warszawy, by prowadzić towarzyszące festiwalowi klasy mistrzowskie – tygodniowe warsztaty wokalne, instrumentalne i taneczne. Na scenie spotykają się ze sobą tylko na jeden wieczór. Siłą ich występów jest spontaniczność, nieskrępowana improwizacja i wspólne radosne granie. To koncert niepowtarzalny i pozbawiony scenariusza – kwintesencja ulotności muzyki, ale także jej globalnego bogactwa.  W tym roku w Koncercie Mistrzów wystąpią artyści reprezentujący wyspy leżące na czterech kontynentach: od mroźnej Kanady, przez Irlandię, Włochy, i Tunezję po upalną Nową Zelandię.

 

Z północnoamerykańskich wysp przyjadą Inuitki - Charlotte Qamaniq i Kathleen  Merritt, wykonujące śpiew gardłowy. Ich pasją jest ochrona muzycznego dziedzictwa rdzennych mieszkańców arktycznych i subarktycznych obszarów Grenlandii, Alaski, Kanady i Syberii. Inuici są potomkami ludów, które przybyły do Ameryki Północnej z Azji przez zamarzniętą cieśninę Beringa. Stworzyli szczególny typ śpiewu gardłowego: para wykonawców trzyma się za ramiona i balansuje w swoistym tańcu. Wokaliści naśladują naturę: płacz zwierząt, śpiew ptaków, odgłosy codziennego życia. Gdy śpiewają, oddychają permanentnie. Kto chce się tego nauczyć, będzie miał szansę podczas warsztatów.

 

Europę reprezentować będzie dwóch muzyków. Z Sycylii pochodzi Carlemo Salemi, mistrz gry na friscalettu, antycznym flecie pasterskim. Muzyka ludowa towarzyszy mu od dzieciństwa – występował w zespołach folklorystycznych,  ojciec odkrywał przed nim tajniki budowy instrumentów. W 2002 roku nagrał debiutancką płytę „Hybla”. Dziś koncertuje i przekazuje dalej muzyczne tradycje swojego regionu. Uczestników warsztatów będzie uczył m.in. tradycyjnych melodii sycylijskich.

 

Irlandczyk John Joe Kelly jest specjalistą od gry na bodhránie – bębnie obręczowym, szczególnie popularnym wśród wykonawców muzyki celtyckiej. Jego średnica wynosi nawet 65 centymetrów, a dźwięki wydobywa się uderzając dwustronną pałeczką zwaną tiper. John Joe Kelly zyskał uznanie dzięki nieustannym poszukiwaniom nowych brzmień i możliwości wykorzystania bodhránu.

 

Z tunezyjskiej wyspy Dżerba pochodzi Sofiane Zaïdi, wszechstronnie utalentowany muzyk i wokalista grający na lutni arabskiej, instrumentach perkusyjnych i śpiewający pieśni sufickie. Od 10 lat koncertuje i nagrywa płyty. W Warszawie poprowadzi warsztaty gry na bendirze, bębnie obręczowym wywodzącym się z Afryki Północnej. Instrument ma głębokie brzmienie, gra się na nim palcami lub całą dłonią. Sofiane Zaïdi będzie także uczył śpiewu arabskiego.

 

Z Nowej Zelandii przyjadą Kemara Kennedy i Lawrence Kershaw – tancerze haka, tradycyjnego tańca Maorysów. Wywodzi się on z tradycji wojowniczej i stał się wyrazem politycznego protestu, głosem w obronie praw rdzennej ludności wyspy. Taniec spopularyzowała nowozelandzka drużyna rugby, która zawsze wykonuje go przed meczem. Haka wykonuje się wspólnie i żywiołowo, tupiąc do rytmu i pokrzykując dla zwiększenia efektu.

 

Muzyczni mistrzowie dołączają do pozostałych gwiazd Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Podczas 9. edycji imprezy wystąpią Calypso Rose – diwa Karaibów, Moana & The Tribe – królowa współczesnej muzyki maoryskiej, Tenores di Bitti Mialinu Pira – najsłynniejsi śpiewacy Sardynii, a także pochodzący z Hondurasu Aurelio Martinez oraz grupa The Garifuna Collective założona w Belize. Z Reunionu przyjedzie legendarny wokalista Danyel Waro oraz zespół Lindigo. Wspólnie dadzą powód do zachwytu nad różnorodnością Wysp Świata.

 

W sprzedaży są już karnety na wszystkie wydarzenia festiwalu. Kosztują 90 zł. Można je kupować w sieci eBilet, w Empikach oraz w siedzibie Stołecznej Estrady (ul. Marszałkowska 77/79, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-17).

 

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada.Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m.st. Warszawy.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...