Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.07.2013 A A A
Cztery kontynenty na jednej scenie
INFORMACJA PRASOWA
Na zdjęciu Carmelo Salemi. Fot. Materiał prasowy. Źródło: Stołeczna Estrada

Mistrzowie 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpią razem tylko raz. Kanadyjskie specjalistki od śpiewu gardłowego, wykonawcy tańca maoryskiego z Nowej Zelandii, wirtuoz gry na antycznym sycylijskim flecie, bębniarz z Irlandii oraz suficki wokalista z wybrzeży Tunezji spotkają się podczas międzykontynentalnego Koncertu Mistrzów. Niepowtarzalna muzyczna konfrontacja wydarzy się podczas Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Dziewiąta edycja poświęcona jest Wyspom Świata i potrwa od 25 do 29 września.


Koncert Mistrzów to kulminacja kilkudniowego spotkania osobistości muzycznych z różnych stron świata. Co roku na jednej scenie spotykają się wirtuozi i multiinstrumentaliści pochodzący z różnych zakątków globu, kultur i szkół muzycznych. Przyjeżdżają do Warszawy, by prowadzić towarzyszące festiwalowi klasy mistrzowskie – tygodniowe warsztaty wokalne, instrumentalne i taneczne. Na scenie spotykają się ze sobą tylko na jeden wieczór. Siłą ich występów jest spontaniczność, nieskrępowana improwizacja i wspólne radosne granie. To koncert niepowtarzalny i pozbawiony scenariusza – kwintesencja ulotności muzyki, ale także jej globalnego bogactwa.  W tym roku w Koncercie Mistrzów wystąpią artyści reprezentujący wyspy leżące na czterech kontynentach: od mroźnej Kanady, przez Irlandię, Włochy, i Tunezję po upalną Nową Zelandię.

 

Z północnoamerykańskich wysp przyjadą Inuitki - Charlotte Qamaniq i Kathleen  Merritt, wykonujące śpiew gardłowy. Ich pasją jest ochrona muzycznego dziedzictwa rdzennych mieszkańców arktycznych i subarktycznych obszarów Grenlandii, Alaski, Kanady i Syberii. Inuici są potomkami ludów, które przybyły do Ameryki Północnej z Azji przez zamarzniętą cieśninę Beringa. Stworzyli szczególny typ śpiewu gardłowego: para wykonawców trzyma się za ramiona i balansuje w swoistym tańcu. Wokaliści naśladują naturę: płacz zwierząt, śpiew ptaków, odgłosy codziennego życia. Gdy śpiewają, oddychają permanentnie. Kto chce się tego nauczyć, będzie miał szansę podczas warsztatów.

 

Europę reprezentować będzie dwóch muzyków. Z Sycylii pochodzi Carlemo Salemi, mistrz gry na friscalettu, antycznym flecie pasterskim. Muzyka ludowa towarzyszy mu od dzieciństwa – występował w zespołach folklorystycznych,  ojciec odkrywał przed nim tajniki budowy instrumentów. W 2002 roku nagrał debiutancką płytę „Hybla”. Dziś koncertuje i przekazuje dalej muzyczne tradycje swojego regionu. Uczestników warsztatów będzie uczył m.in. tradycyjnych melodii sycylijskich.

 

Irlandczyk John Joe Kelly jest specjalistą od gry na bodhránie – bębnie obręczowym, szczególnie popularnym wśród wykonawców muzyki celtyckiej. Jego średnica wynosi nawet 65 centymetrów, a dźwięki wydobywa się uderzając dwustronną pałeczką zwaną tiper. John Joe Kelly zyskał uznanie dzięki nieustannym poszukiwaniom nowych brzmień i możliwości wykorzystania bodhránu.

 

Z tunezyjskiej wyspy Dżerba pochodzi Sofiane Zaïdi, wszechstronnie utalentowany muzyk i wokalista grający na lutni arabskiej, instrumentach perkusyjnych i śpiewający pieśni sufickie. Od 10 lat koncertuje i nagrywa płyty. W Warszawie poprowadzi warsztaty gry na bendirze, bębnie obręczowym wywodzącym się z Afryki Północnej. Instrument ma głębokie brzmienie, gra się na nim palcami lub całą dłonią. Sofiane Zaïdi będzie także uczył śpiewu arabskiego.

 

Z Nowej Zelandii przyjadą Kemara Kennedy i Lawrence Kershaw – tancerze haka, tradycyjnego tańca Maorysów. Wywodzi się on z tradycji wojowniczej i stał się wyrazem politycznego protestu, głosem w obronie praw rdzennej ludności wyspy. Taniec spopularyzowała nowozelandzka drużyna rugby, która zawsze wykonuje go przed meczem. Haka wykonuje się wspólnie i żywiołowo, tupiąc do rytmu i pokrzykując dla zwiększenia efektu.

 

Muzyczni mistrzowie dołączają do pozostałych gwiazd Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Podczas 9. edycji imprezy wystąpią Calypso Rose – diwa Karaibów, Moana & The Tribe – królowa współczesnej muzyki maoryskiej, Tenores di Bitti Mialinu Pira – najsłynniejsi śpiewacy Sardynii, a także pochodzący z Hondurasu Aurelio Martinez oraz grupa The Garifuna Collective założona w Belize. Z Reunionu przyjedzie legendarny wokalista Danyel Waro oraz zespół Lindigo. Wspólnie dadzą powód do zachwytu nad różnorodnością Wysp Świata.

 

W sprzedaży są już karnety na wszystkie wydarzenia festiwalu. Kosztują 90 zł. Można je kupować w sieci eBilet, w Empikach oraz w siedzibie Stołecznej Estrady (ul. Marszałkowska 77/79, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-17).

 

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada.Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m.st. Warszawy.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online
Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi ...
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...