Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.08.2013 A A A
Warszawa będzie wielokulturową wyspą
INFORMACJA PRASOWA
Calypso Rose. Fot. 2 JC Gallard. Źródło: STOŁECZNA ESTRADA

Ogłaszamy program 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Tegoroczna edycja potrwa od 25 do 29 września i pokaże różnorodność Wysp Świata. Zabrzmi muzyka z dziesięciu wysp i czterech kontynentów - od gardłowego śpiewu Ameryki Północnej po maoryskie rytmy Nowej Zelandii. Nowe wydarzenie festiwalu to Sounds Like Poland – dzień poświęcony polskiej i światowej muzyce etnicznej.


W środę, 25 września festiwal otworzy pierwsza międzynarodowa prezentacja krajowej sceny  folkowej. W programie SOUNDS LIKE POLAND: panele i debaty poświęcone scenie world music i pozycji polskich artystów na światowym rynku muzycznym. Rozmawiać będą eksperci z kilkunastu państw, zagrają wschodzący i już uznani polscy muzycy. Projekt współorganizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza. Wstęp wolny.

 

W czwartek, 26 września koncerty zagranicznych gwiazd zainaugurują STRAŻNICY TRADYCJI. Wystąpi kwartet wokalny Tenores di Bitti Mialinu Pira - znakomici wykonawcy polifonicznego śpiewu Sardynii sprzed 3 tysięcy lat. Tradycje rdzennych mieszkańców Reunionu, wyspy położonej na Oceanie Indyjskim, przybliży Danyel Waro - legendarny wokalista, poeta i buntownik. To on wskrzesił maloya – powolny, oceaniczny blues dawnych niewolników. Waro zaśpiewa w języku kreolskim o polityce i rasizmie, a także o kulturze, która pozwala zachować wolność.

 

W piątek, 27 września scenę festiwalu opanują MISTRZOWIE I SZAMANI. Podczas Koncertu Mistrzów wystąpią instrumentaliści i wokaliści kilku krajów: specjalistki od śpiewu gardłowego z Kanady, maoryscy tancerze haka z Nowej Zelandii, suficki wokalista z Dżerby, flecista z Sycylii i  irlandzki bębniarz. Wcześniej poprowadzą tygodniowe warsztaty, a na scenie – tylko raz w tak niezwykłym składzie - będą improwizować i łączyć etniczne brzmienia. Tego samego wieczoru taneczną i funkową wersję maloya zagra ośmioosobowa grupa Lindigo z Reunionu, która doprawia tradycyjne brzmienie Reunionu brazylijską sambą i afrykańskim rytmem.

 

W sobotę, 28 września, zaśpiewają KRÓLOWE RYTMU. Wielka diwa muzyki karaibskiej - Calypso Rose, to 73-latka o niespożytej energii i scenicznej charyzmie. Nagrała już 800 piosenek, wydała 20 płyt, występowała na jednej scenie z Marleyem, Jacksonem i Makebą. Publiczności w Warszawie pokaże żywiołowe calypso. Od lat 70. jest niedoścignioną gwiazdą i światową ambasadorką tego tanecznego gatunku. Po niej wystąpi Moana Maniapoto, jedna z najbardziej wyrazistych wokalistek Nowej Zelandii, która od 10 lat występuje z grupą muzyków i tancerzy jako Moana & The Tribe. Ich utwory to starannie wyważona mieszanka dawnych maoryskich brzmień ze współczesnym soulem, reggae, hip-hopem i muzyką klasyczną.

 

W niedzielę, 29 września, na finał usłyszymy GŁOS CZARNYCH KARAIBÓW. Będzie to wspólny koncert Aurelio Martineza, znakomitego perkusisty, kompozytora i wokalisty z Hondurasu oraz zespołu The Garifuna Collective wywodzącego się z Belize. Wspólnie popularyzują bogatą kulturę Garifunów, czyli „Czarnych Karaibów”, którzy wywodzą się z Afryki i tworzą dziś społeczność złożoną z 600 tys. osób rozproszonych w kilku krajach.

 

Muzyki artystów tegorocznej edycji można posłuchać na: https://soundcloud.com/wfsk. Koncerty 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędą się w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki.

 

1. sierpnia ruszyła sprzedaż biletów. Wejście na jeden dzień koncertowy kosztuje 30 zł, a karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu - 90 zł. Bilety i karnety można kupować:
- w sieci eBilet
- w salonach Empik
- w biurze festiwalowym mieszczącym się w Stołecznej Estradzie (ul. Marszałkowska 77/79; pon.-pt., godz. 10-17).

 

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

 

PROGRAM 9. WARSZAWSKIEGO FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR. WYSPY ŚWIATA.

 

25.09 (środa)
SOUNDS LIKE POLAND
Muzyka etniczna w Polsce i na świecie: panele / rozmowy / muzyka na żywo
wstęp wolny

 

26.09 (czwartek), godz. 19.30
STRAŻNICY TRADYCJI
Tenores di Bitti Mialinu Pira (Sardynia)
Danyel Waro (Reunion)

 

27.09 (piątek), godz. 19.00
MISTRZOWIE I SZAMANI
Koncert Mistrzów
Lindigo (Reunion)

 

28.09 (sobota), godz. 19.00
KRÓLOWE RYTMU
Calypso Rose (Trynidad i Tobago)
Moana & The Tribe (Nowa Zelandia)

 

29.09 (niedziela), godz. 19.00
GŁOSY CZARNYCH KARAIBÓW
The Garifuna Collective (Belize) & Aurelio Martinez (Honduras)

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...