Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.09.2013 A A A
Muzyka lepsza od tabletki
INFORMACJA PRASOWA
The Garifuna Collective Fot. Peter Rakossy Źródło: STOŁECZNA ESTRADA.

Korzenne, etniczne brzmienia koją nerwy, redukują stres i zbliżają ludzi. Tradycyjne melodie wspomagają pracę serca, a dawne instrumenty uruchamiają głęboko zakodowany rytm. Ich dobroczynną moc można będzie poczuć podczas Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, którego dziewiąta edycja potrwa od 25 do 29 września.


– W wielu kulturach muzyka jest nieodłącznym elementem codzienności. dostarcza rozrywki, ale ma też działanie terapeutyczne – mówi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu muzyki etnicznej. – Dźwięki pomagają zapomnieć o ciężkim dniu, rozładowują emocje. I nie trzeba w tym celu słuchać spokojnych melodii.  Dobrym antidotum na stres są dynamiczne rytmy jak te, które można będzie usłyszeć podczas tegorocznego festiwalu: maloya z Reunionu, czy garifuna z Hondurasu i Belize.

 

Muzykoterapeuta dr Krzysztof Stachyra dodaje, że muzyka działa na cały organizm: ciało, psychikę i emocje. Reagujemy na nią często nieświadomie, bez konieczności angażowania uwagi. I nie ma znaczenia, czy posiadamy talent i słuch muzyczny.

 

– Przy dźwiękach muzyki tradycyjnej spontanicznie zaczynamy śpiewać, klaskać. Jej brzmienie zachęca do zabawy, zbliża ludzi, daje poczucie wspólnoty – mówi dr Krzysztof Stachyra z Zakładu Muzykoterapii i Edukacji Muzycznej UMCS, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. –  Również proste ludowe instrumenty świetnie sprawdzają się w terapii muzycznej: wszelkiego rodzaju bębny, kołatki, grzechotki, piszczałki. Do grania na nich nie potrzeba specjalnego przygotowania, a ich naturalne brzmienie jest w nas głęboko zakodowane.

 

Podczas tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zabrzmią rytmy  z dziesięciu odległych wysp. Można będzie zrelaksować się m.in. słuchając pozytywnych karaibskich songów w wykonaniu królowej muzyki calypso Calypso Rose z Trynidadu i Tobago oraz polifonicznych pieśni w wykonaniu Tenores di Bitti Mialinu Pira z Sardynii. Melodie dające radość spowalniają puls, wzmacniają skurcze mięśnia sercowego, sprzyjają rozszerzeniu naczyń krwionośnych i wyrównują ciśnienie tętnicze. Ale profesjonalna muzykoterapia to dużo więcej niż sposób na relaks. Wspomaga walkę z niemal wszystkimi chorobami.

 

- Cierpiącym na Alzheimera odpowiednio dobrany motyw muzyczny pozwala przywołać wspomnienia - mówi dr Krzysztof Stachyra. - Rytm wspiera rehabilitację ruchową, nadaje tempo ćwiczeniom i motywuje do działania. Muzyka i wspólna improwizacja jest świetnym sposobem na dotarcie do osób, z którymi kontakt werbalny jest utrudniony lub niemożliwy. Okazuje się, że przy niektórych uszkodzeniach mózgu pacjenci, którzy nie są w stanie mówić, zaczynają śpiewać, bo aktywizowane są inne obszary mózgu. Dla cierpiących na nerwicę sesja muzykoterapii bywa furtką do kontaktu z własnymi emocjami. Zwyczajne uderzanie w bęben pozwala pozbyć się napięcia i na nowo odszukać siebie. Dla perfekcjonistów bardzo ważne jest poczucie, że przy takiej improwizacji nie da się popełnić błędu – zawsze wypada się dobrze.

 

Wspólnego muzykowania można będzie spróbować podczas towarzyszących festiwalowi warsztatów. Więcej na: www.festival.warszawa.pl.

 

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...