Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.09.2013 A A A
Polscy Wykonawcy na Rawa Blues Festival
INFORMACJA PRASOWA
Ireneusz Dudek, dyrektor Rawa Blues Festiwal. Fot. Źródło wikipedia.pl

5 października 2013 roku w katowickim Spodku podczas 33. edycji Rawa Blues Festival oprócz zagranicznych gwiazd, takich jak Keb Mo, Otis Taylor, Heritage Blues Orchestra, Ruthie Foster, czy The Stone Foxes na scenie wystąpi również czołówka polskiej sceny bluesowej.


Niezwykle interesująco zapowiada się występ wyjątkowego duetu: James Blood Ulmer & Irek Dudek Duo. Przed koncertem finałowym na dużej scenie wystąpią Hoodoo Band, The Jan Gałach Band, oraz laureat plebiscytu internautów - Marek Tymkoff (Trio). Do tego grona dołączy jeszcze zwycięzca konkursu publiczności organizowanego wśród wykonawców na Małej Scenie.

 

Obaj muzycy wielokrotnie udowadniali, że nie boją się wyzwań i artystycznych poszukiwań. Z inicjatywą wspólnego koncertu wyszedł Irek Dudek, a J. Blood Ulmer przyjął ją bez wahania. Ulmer, amerykański gitarzysta i wokalista, autor licznych i różnorodnych interesujących przedsięwzięć na przestrzeni ostatnich 50 lat - w tym także jazzowej awangardy, funk i bluesa - dwukrotnie już gościł na scenie Rawa Blues Festival. Irek Dudek, dyrektor Rawa Blues Festival co roku przygotowuje specjalne programy, a wspólny występ z Ulmerem zapowiada się jako wydarzenie w skali światowego bluesa.

 

Grupa szalenie energetycznych i zdolnych muzyków młodego pokolenia. Ich debiutancki album w ciągu zaledwie trzech miesięcy zyskał status Złotej Płyty. W 2011 roku zostali nominowani do nagrody Gazety Wyborczej „Warto“ i Fryderyka w kategorii „Najlepsza Płyta Bluesowa“. Czytelnicy magazynu “Twój Blues” oraz portalu „Okolice Bluesa“ przyznali im zaszczytny tytuł „Najlepszego Zespołu Bluesowego w Polsce“. Występowali w finale konkursu „Sopot Top Trendy Festival“. Podczas występu na tegorocznej edycji Rawa Blues Festival odbędzie się premiera najnowszego wydawnictwa zespołu “HooDoo Unplugged”.

 

Zespół powstał z inicjatywy lidera zespołu Janka Gałacha. Obecny skład grupy wykrystalizował się w 2011, kiedy na stałe do zespołu dołączyła wokalistka Karolina Cygonek. Muzykę zespołu doświadczonych instrumentalistów można określić jako szeroko pojętną ambitną muzykę rockową z elementami blues-rocka, jazzu i fusion. Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwiękowy i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny.

 

Marek Tymkoff Trio Laureatem Plebiscytu Internatutów
15 września, zakończyło się głosowanie w Plebiscycie Internautów, w którym z grona wykonawców Małej Sceny wybrano artystę który swoim występem na Dużej Scenie otworzy tegoroczną edycją festiwalu. Największą liczbę głosów zgromadził Marek Tymkoff - gitarzysta, wokalista oraz autor. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Paweł Izdebski Akustycznie, Open Blues, The Blues Experience, 2 Late, Cheap Tobacco, Robert Kordylewski, Willie Mae Unit oraz The Harpagans. W tegorocznej edycji plebiscytu, oddano prawie 8 tysięcy głosów.

 

Wykonawcy, którym nie udało się zwyciężyć w naszym plebiscycie, nie tracą jeszcze szansy na występ na Dużej Scenie Festiwalu. Podczas imprezy od godz. 11. powalczą w konkursie publiczności, organizowanym na Małej Scenie. Główną gwiazdą tegorocznej 33 edycji Rawa Blues Festival jest Keb’ Mo’, trzykrotny laureat oraz pięciokrotnie nominowany do Grammy Awards. Jego utwory wykonują m.in. B.B. King, Buddy Guy i Joe Cocker. Podczas koncertu finałowego wystąpią również: Otis Taylor, Heritage Blues Orchestra, Ruthie Foster, The Stone Foxes, specjalny duet - James Blood Ulmer & Irek Dudek Duo, a ponadto Hoodoo Band oraz The Jan Gałach Band.

 

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem). Jest laureatem nagrody Keeping The Blues Alive 2012 w kategorii Festiwal Międzynarodowy. Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć w oficjalnym serwisie rawablues.com, a także na facebook.com/rawablues.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...