Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.09.2013 A A A
Krystyna Janda i Danuta Wałęsa na Tofifest
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Głośny monodram Krystyny Jandy: "Danuta W.", oparty na bestsellerowej książce Danuty Wałęsy, uświetni 11. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Gościem specjalnym spektaklu będzie jego główna bohaterka - Danuta Wałęsa. Tofifest jest festiwalem od lat w szczególny sposób promującym kobiety, składa w ten sposób hołd jednej z bohaterek najnowszej historii Polski.


"To moje najtrudniejsze doświadczenie zawodowe" - mówiła zaraz po premierze "Danuty W." Janda. Spektakl oparty został na bestsellerowej autobiografii Danuty Wałęsowej "Marzenia i tajemnice". To o niej, zaraz po wydaniu książki, Krzysztof Materna powiedział: "Jest pani największą manifą w Polsce". Żona Lecha Wałęsy przyjęła zaproszenie Kafki Jaworskiej, dyrektorki Tofifest i przyjedzie do Torunia. Po spektaklu Janda i Wałęsa spotkają się z widzami.

 

Spektakl spotkał się z bardzo emocjonalnym przyjęciem. Także wśród, zazwyczaj zdystansowanych, krytyków. "Najbardziej polityczne przedstawienie Jandy" - pisał Roman Pawłowski z Gazety Wyborczej i dodawał - "Spektakl Jandy jest polityczny, bo oddaje głos kobietom, które zostały wykluczone z udziału w historii".

 

Tofifest od zawsze był festiwalem o silnym kobiecym rysie. W chwili, gdy na ekrany wchodzi film o Lechu Wałęsie, przez wrodzoną niepokorność i przekorność, Tofifest zaprasza do siebie spektakl o żonie przywódcy Solidarności. To także wielki powrót Jandy na toruński festiwal. Aktorka jest bowiem ubiegłoroczną laureatką nagrody Złotego Anioła Tofifest za niepokorność twórczą.

 

Janda budując rolę postanowiła nikogo nie udawać. "Obrałam historię Danuty Wałęsy ze wszystkich ozdobników. Ważę każde słowo. Bo to materiał na antyczny dramat" - mówiła w wywiadzie. Dlatego też na scenie nie gra Danuty, nie udaje dziewczyny przybywającej do Gdańska z zapadłej wsi i matki ośmiorga dzieci, ale jest sobą, wielką, warszawską aktorką, chodzącą po nowoczesnej kuchni w szpilkach. Wciąż jednak pamięta o zdaniu przyświecającemu stworzonej wraz z Januszem Zaorskim scenicznej adaptacji tej ponad 500-stronicowej książki: "Bez poświęcenia i siły Danuty Wałęsy, nigdy nie byłoby Lecha Wałęsy".

 

"Danuta Wałęsa przerwała monopol mężczyzn na opowiadanie historii, w swoim spektaklu Krystyna Janda oddaje jej głos - kobiecie, która z własnej perspektywy patrzy na polską rewolucję" - pisali krytycy. Tofifest też przerywa monopol na opowiadanie historii przez mężczyzn. Historyczna dla kina postać - Krystyna Janda - na scenie Tofifest opowie o historycznej dla naszego kraju postaci - Danucie Wałęsowej.

 

Zapraszamy na spektakl, który odbędzie się 26 października o godzinie 18.00 w Centrum Festiwalowym AKCiS Od Nowa na toruńskich Bielanach. Zakupu biletów będzie można dokonywać w przedsprzedaży online na www.tofifest.pl już od 1 października. Bilety w przedsprzedaży w promocyjnej cenie: 75 zł/95 zł. Istnieje również możliwość zakupu biletów podczas trwania Tofifest w regularnej cenie: 100 zł/120 zł oraz ich rezerwacji począwszy od dnia 21 października, osobiście w AKCiS Od Nowa oraz w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", jak również pod numerem telefonu: 790 373 697. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

 

Wstęp na spotkanie po spektaklu z paniami Danutą Wałęsą i Krystyną Jandą jest bezpłatny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...