Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.10.2013 A A A
Literacki listopad w Teatrze Żydowskim
INFORMACJA PRASOWA
Józef Hen. Fot. wydawnictwoliterackie.pl

„Przystanek poezja”, czytania performatywne, „Bagaże kultury” - spotkania w ramach tych cykli czekają nas w listopadzie w Teatrze Żydowskim. 5 listopada zapoznamy się z twórczością Awroma Suckewera podczas spotkania z nowego cyklu „Przystanek poezja”. 12 listopada odbędzie się pierwsze w tym sezonie czytanie performatywne sztuki „Po chińsku do Ciebie mówię” izraelskiej autorki Savyon Liebrecht, a 24 listopada Remigiusz Grzela poprowadzi już drugie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Bagaże kultury” – tym razem z Józefem Henem.


W ramach cyklu „Przystanek poezja” aktorzy Teatru Żydowskiego pod opieką artystyczną Gołdy Tencer przybliżą słuchaczom wiersze i sylwetki znanych poetów jidysz, takich jak Jakub Zonszajn, Szolem Alejchem, Izrael Jehoszua Singer czy Abraham Suckewer. Temu ostatniemu poświęcone zostanie pierwsze spotkanie pt. „Wus wet blajbn – co pozostanie”. Zapraszamy 5 listopada o 19.00 w Teatrze Żydowskim. Wstęp wolny!

 

Awrom Suckewer urodził się 15 lipca 1913 roku w Smorgoniach, zmarł 19 stycznia 2010 roku w Tel Awiwie. Dziecięce lata spędził na Syberii, dokąd uciekła jego rodzina po wybuchu I wojny światowej. Poemat „Sibir” nawiązujący do tych dziecięcych doświadczeń, pięknie ilustrował wieloletni przyjaciel poety Marc Chagall. Był wielbicielem poezji Bolesława Leśmiana i Cypriana Norwida.

 

Po wybuchu II wojny światowej i późniejszym zajęciu przez Niemców Wilna znalazł się w getcie, a następnie w leśnej partyzantce. Po wojnie „Suckever, tak jak i inni Żydzi musieli sobie zadać zasadnicze pytanie: Czy zostać w Polsce, czy ją porzucić?”. Wrócił do Polski, ale ostatecznie ją opuścił. Poemat „Do Polski” stał się poetyckim świadectwem zerwania nici łączącej przez wieki dwa narody.

 

Twórczość Suckewera, szczególnie ta późniejsza, powojenna nie jest w Polsce dobrze znana. Suckewer czeka wciąż w Polsce na dobrych tłumaczy i dobrych krytyków.

 

W nowym sezonie w Teatrze Żydowskim odbywać się będą czytania performatywne sztuk izraelskich autorów, które wyreżyserują studenci ostatnich lat warszawskiej Akademii Teatralnej.  Pierwsze z cyklu czytanie sztuki Savyon Liebrecht „Po chińsku do Ciebie mówię” w przekładzie Michała Sobelmana odbędzie się 12 listopada o 19:00 na małej scenie Teatru. Wstęp wolny! Opiekę artystyczną sprawuje Bożena Suchocka, reżyseria: Paweł Paszta. Wystąpią: Miri/Mirele: Małgorzata Trybalska, Marta: Ewa Tucholska, Karola: Ewa Greś, Szymon: Dawid Szurmiej, Abram: Ryszard Kluge.

 

Autorka dramatu, Savyon Liebrecht, urodziła się jako Sabina Sosnowska w 1948 r. w Monachium w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu. W 1950 r. przeniosła się z rodziną do Izraela. Jej krótkie opowiadania, opublikowane w czterech tomach są impresjami na temat jej duchowych przeżyć jako jednej z drugiego pokolenia po Holokauście i pierwszego, które nazwać można Izraelczykami. Głównym tematem jej twórczości są kobiety dążące do zrozumienia wpływu fatalnych wydarzeń historycznych na ich życie oraz rodzin, w których dorastały. Jej sztuki są nową, dramatyczną wersją tych historii.

 

24 listopada o godzinie 14:00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Bagaże kultury”. Tym razem tematem i głównym bohaterem będzie: „Józef Hen - rozmowa na 90. urodziny”. Tradycyjnie spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...