Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.11.2013 A A A
Warsaw Dance Days. II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego
INFORMACJA PRASOWA

Święto tańca, promujące polskich artystów występujących w kraju i poza jego granicami – projekt zapoczątkowany przez Aleksandrę Dziurosz, dyrektora Warszawskiego Teatru Tańca. II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego odbędzie się w dniach 7-10 listopada w warszawskim Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul.  Elektoralna 12.


Na scenie przy ul. Elektoralnej 12 wystąpią Polski Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca, Warszawski Teatr Tańca, Helena Gołąb oraz artyści zagraniczni: Victoria Krajina, Michelle Azdajic, Bianca Anne Braunesberger Co, Teatr Tańca Vidlunnja. Na miesięczną rezydencję przyjedzie choreograf Ulrike Hager, która przygotuje specjalny spektakl Pink Noise dla Warszawskiego Teatru Tańca, obchodzącego 5-lecie działalności.

 

W czasie Warsaw Dance Days odbędzie się także konferencja naukowa pt. Obraz polskiego tańca na świecie oraz multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie, która będzie prezentacją zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego.

 

– Nie od dziś obserwujemy potrzebę nawiązywania i wzmacniania kontaktów międzynarodowych, polegających zarówno na wymianie doświadczeń, jak i na realizacji wspólnych projektów – mówi Aleksandra Dziurosz, dyrektor Festiwalu Warsaw Dance Days. – Polski taniec artystyczny znajduje się obecnie w fazie aktywnego rozwoju, która jednak często jest hamowana przez odpływ choreografów za granicę, a także przez niedocenianie polskich zasobów (twórców, teatrów, spektakli). Wynika to z jednej strony z trudności organizacyjnych, finansowych i logistycznych, z którymi borykają się zespoły niezależne, z drugiej strony, z niedostatecznie uświadomionej publiczności, która niekiedy zbyt łatwo przyjmuje, że zagraniczne dzieła z założenia są bardziej wartościowe niż rodzime. Różnorodne warszawskie środowisko artystyczne paradoksalnie jest zarówno znakomitym przykładem wyżej opisanych problemów, jak i ogromnym potencjałem, na polu którego może dojść do istotnych zmian poprzez stałe pielęgnowanie więzi międzynarodowych. Chciałabym, aby Międzynarodowy Festiwal Warsaw Dance Days uwalniał ten potencjał.

 

PROGRAM:

 

7 listopada, czwartek
19.00 (Sala Widowiskowa)
Sinfonia estravaganza i inne Teatr Tańca Vidlunnja (UA) 33’
19.35 -19.50 przerwa
Black diamond Helena Gołąb (E/PL) (premiera polska) 45’

 

8 listopada, piątek
19.00 (Sala Widowiskowa)
solo(w) Tauschfühlung (A/PL) 30’
19.30-19.45 przerwa
SAID UNSAID Victoria Krajina & Michelle Azdajic  (BiH/PL) 32’

 

9 listopada, sobota
Godz. 15.00 – 18.30, (Sala Elektorska)
Konferencja naukowa Obraz polskiego tańca na świecie

19.00 (Sala Widowiskowa)
Pink Noise Warszawski Teatr Tańca (premiera) (A/PL) 45’

Wieczorowi towarzyszy Otwarte foyer – Akcja Space w wykonaniu Atelier WTT oraz multimedialna wystawa z okazji Jubileuszu 5-lecia Warszawskiego Teatru Tańca (Foyer MCKiS).

 

10 listopada, niedziela
19.00 (Sala Widowiskowa)
Hello, Stranger! Polski Teatr Tańca (PL) 50’
W spektaklu wykorzystany zostanie efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych.
Realizacja projektu odbywa się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
19.50 – 20.05 przerwa
Cicindela Krakowski Teatr Tańca (PL) 28’

 

Festiwalowi towarzyszy multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie – prezentacja zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego | 7 – 10 listopada (Foyer MCKiS).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...