Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.11.2013 A A A
Warsaw Dance Days. II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego
INFORMACJA PRASOWA

Święto tańca, promujące polskich artystów występujących w kraju i poza jego granicami – projekt zapoczątkowany przez Aleksandrę Dziurosz, dyrektora Warszawskiego Teatru Tańca. II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego odbędzie się w dniach 7-10 listopada w warszawskim Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul.  Elektoralna 12.


Na scenie przy ul. Elektoralnej 12 wystąpią Polski Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca, Warszawski Teatr Tańca, Helena Gołąb oraz artyści zagraniczni: Victoria Krajina, Michelle Azdajic, Bianca Anne Braunesberger Co, Teatr Tańca Vidlunnja. Na miesięczną rezydencję przyjedzie choreograf Ulrike Hager, która przygotuje specjalny spektakl Pink Noise dla Warszawskiego Teatru Tańca, obchodzącego 5-lecie działalności.

 

W czasie Warsaw Dance Days odbędzie się także konferencja naukowa pt. Obraz polskiego tańca na świecie oraz multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie, która będzie prezentacją zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego.

 

– Nie od dziś obserwujemy potrzebę nawiązywania i wzmacniania kontaktów międzynarodowych, polegających zarówno na wymianie doświadczeń, jak i na realizacji wspólnych projektów – mówi Aleksandra Dziurosz, dyrektor Festiwalu Warsaw Dance Days. – Polski taniec artystyczny znajduje się obecnie w fazie aktywnego rozwoju, która jednak często jest hamowana przez odpływ choreografów za granicę, a także przez niedocenianie polskich zasobów (twórców, teatrów, spektakli). Wynika to z jednej strony z trudności organizacyjnych, finansowych i logistycznych, z którymi borykają się zespoły niezależne, z drugiej strony, z niedostatecznie uświadomionej publiczności, która niekiedy zbyt łatwo przyjmuje, że zagraniczne dzieła z założenia są bardziej wartościowe niż rodzime. Różnorodne warszawskie środowisko artystyczne paradoksalnie jest zarówno znakomitym przykładem wyżej opisanych problemów, jak i ogromnym potencjałem, na polu którego może dojść do istotnych zmian poprzez stałe pielęgnowanie więzi międzynarodowych. Chciałabym, aby Międzynarodowy Festiwal Warsaw Dance Days uwalniał ten potencjał.

 

PROGRAM:

 

7 listopada, czwartek
19.00 (Sala Widowiskowa)
Sinfonia estravaganza i inne Teatr Tańca Vidlunnja (UA) 33’
19.35 -19.50 przerwa
Black diamond Helena Gołąb (E/PL) (premiera polska) 45’

 

8 listopada, piątek
19.00 (Sala Widowiskowa)
solo(w) Tauschfühlung (A/PL) 30’
19.30-19.45 przerwa
SAID UNSAID Victoria Krajina & Michelle Azdajic  (BiH/PL) 32’

 

9 listopada, sobota
Godz. 15.00 – 18.30, (Sala Elektorska)
Konferencja naukowa Obraz polskiego tańca na świecie

19.00 (Sala Widowiskowa)
Pink Noise Warszawski Teatr Tańca (premiera) (A/PL) 45’

Wieczorowi towarzyszy Otwarte foyer – Akcja Space w wykonaniu Atelier WTT oraz multimedialna wystawa z okazji Jubileuszu 5-lecia Warszawskiego Teatru Tańca (Foyer MCKiS).

 

10 listopada, niedziela
19.00 (Sala Widowiskowa)
Hello, Stranger! Polski Teatr Tańca (PL) 50’
W spektaklu wykorzystany zostanie efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych.
Realizacja projektu odbywa się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
19.50 – 20.05 przerwa
Cicindela Krakowski Teatr Tańca (PL) 28’

 

Festiwalowi towarzyszy multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie – prezentacja zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego | 7 – 10 listopada (Foyer MCKiS).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...