Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.11.2013 A A A
"Walizka" - sztuka o uzdrawianiu, nietypowo o Holokauście
INFORMACJA PRASOWA
Fot.Andrzej Wencel. Źródło: materiał prasowy

Dziś mija dokładnie 2 lata od daty premiery „Walizki” według tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Doroty Ignatjew. Na drugie urodziny spektakl zostanie zagrany trzykrotnie w najbliższy weekend, 8, 9 i 10 listopada w Teatrze Żydowskim w Warszawie.


„Walizka” to sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej „walizki” nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.

 

Do napisania sztuki autorkę zainspirowała historia, która wydarzyła się naprawdę. Historia  człowieka, którego życie zostało wywrócone do góry nogami po wizycie w Muzeum Zagłady. O jego przypadku pisały francuskie gazety. Michel Leleu chciał żyć normalnie, zapomnieć o tym, co wydarzyło się podczas wojny, wymazać wszystko z pamięci. Na wystawie znalazł walizkę swojego ojca, Pierre'a Levi - jedną z trzech zachowanych walizek francuskich ofiar w Auschwitz. Choć Michel bał się otworzyć "walizkę" pełną bolesnych wspomnień, zrobił to i jego życie uległo zmianie. Wrócił do swojego prawdziwego nazwiska i pogodził się ze swoją przeszłością.

 

W spektaklu grają m.in. Jerzy Walczak (grał jedną z głównych ról w filmie Agnieszki Holland - "W ciemności") oraz Andrzej Blumenfeld (zagrał w "Pianiście" Polańskiego).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...