Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.11.2013 A A A
Znamy program 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Dominik Werner. Źródło: materiał prasowy

Wczoraj (7 listopada br.) zostały ogłoszone wszystkie tytuły tegorocznego Festiwalu Boska Komedia. Od dzisiaj można kupować bilety i karnety na Festiwal, który odbędzie się od 8 do 15 grudnia 2013 r. Boska Komedia to subiektywny przegląd przedstawień nowego polskiego teatru. Festiwal daje widzom szansę zobaczenia w ciągu jednego tygodnia najciekawszych sztuk sezonu, z teatrów z całego kraju. Dla twórców jest to okazja do rozmów i promocji swojej twórczości przed krytykami i producentami zza granicy. Festiwal organizowany jest przez Łaźnię Nową oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.


Najbardziej emocjonującą częścią Festiwalu jest Polski Konkurs INFERNO, w którym zaprezentowanych zostanie 12 najszerzej dyskutowanych spektakli ostatniego sezonu. Laureaci zostaną wyłonieni przez międzynarodowe jury, a główna nagroda w wysokości 50 tys. złotych, ufundowana przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, zasili budżet teatru będącego producentem zwycięskiego spektaklu. Nagrody indywidualne dla twórców ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Bogdan Zdrojewski.

 

W tegorocznym konkursie zobaczymy przedstawienia wyprodukowane przez teatry w: Gdańsku, Opolu, Wałbrzychu, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Krakowie.

 

„INFERNO stanowi rdzeń festiwalu, a głównym celem sekcji jest pokazanie różnorodności polskiej sceny teatralnej oraz zapoznanie publiczności z najnowszymi trendami inscenizacyjnymi oraz eksperymentami podejmowanymi przez reżyserów” – zachęca Bartosz Szydłowski, Dyrektor Artystyczny Boskiej Komedii, który w tym roku wybrał spektakle do części konkursowej.

 

Czas na zaprezentowanie tegorocznych konkursowych przedstawień. Z niełatwą i gęstą od znaczeń twórczością austriackiej noblistki, Elfriede Jelinek zmierzyły się dwie reżyserki: Maja Kleczewska (Podróż zimowa) i Ewelina Marciniak (Amatorki). Fakt, iż polscy reżyserzy sięgają po „niesceniczną” twórczość Jelinek świadczy o ewolucji teatralnego języka, który w coraz bardziej wyrafinowany sposób zmaga się z najeżonymi od metafor tekstami badającymi granice ludzkiego upodlenia i zła, jakie sobie nawzajem wyrządzamy. Kolejnym tematem powtarzającym się w konkursowej selekcji jest popkultura wraz z reprodukowanymi przez nią obrazami. Odczarować lynchowskiego demona spróbuje Radek Rychcik w inspirowanym motywami Miasteczka Twin Peaks Diable, zaś Paweł Passini w spektaklu Morrison/Śmiercisyn zaprezentuje nam swoją interpretację losów wyklętego poety ery rock and rolla. Fascynacja karierą gwiazd rocka wraz z jej konsekwencjami jest także tematem wrocławskiego przedstawienia Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego Courtney Love, w którym „usłana” heroiną era grunge’u zostaje zestawiona z raczkującym polskim show-biznesem lat 90-tych. Podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji, tegoroczne spektakle konkursowe zmagają się z tematami religijności i mistycyzmu. Dialog z polską obrzędowością uwikłaną w katolicki dyskurs podejmuje Marcin Liber w kontrowersyjnym i bardzo mocnym Na Boga!. Metafizyczny niepokój związany ze śmiercią staje się także głównym tematem Nietoperza Kornéla Mundruczó. Reżyser w bardzo przenikliwy sposób dotyka tematu eutanazji oraz kwestii moralnych dotyczących wolności wyboru i tego, kto może sprawować władzę nad ludzkim życiem. W Konkursie Polskim nie mogło także zabraknąć najnowszej produkcji Krzysztofa Warlikowskiego, inspirowanego głośnym i obyczajowo odważnym filmem Shortbus, Kabaretu Warszawskiego. Ponadto w INFERNO zobaczymy niezwykle wysmakowaną plastyczną wizję Agaty Dudy-Gracz w spektaklu Ja, Piotr Rivi?re, skorom już zaszlachtował swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich…, eksperymentalny performans Michała Zadary Chopin bez fortepianu, Do Damaszku Jana Klaty oraz Carycę Katarzynę Wiktora Rubina.

 

Emocje konkursowe przed nami, ogłoszenie wyników Konkursu INFERNO nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia br.

 

Konkursowi będą towarzyszyć inne wydarzenia teatralne: prapremiera sztuki Mateusza Pakuły Smutki Tropików w reżyserii Pawła Świątka; showcase krakowskich przedstawień (PURGATORIO): Macabra Dolorosa Pawła Szarka z Teatru Nowego, Postrzał Dariusza Starczewskiego będący produkcją offowej Sceny Pokój oraz Zabójca z Teatru Ludowego oraz wybrane produkcje z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (festiwalowe PARADISO): Pływalnia pod opieką pedagogiczną Krystiana Lupy, Niech no tylko zakwitną jabłonie, spektakl muzyczny na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, Koło kwintowe Aleksandry Popławskiej i Love & Information Moniki Strzępki z wrocławskiej filii PWST.

 

Więcej o festiwalu: www.boskakomedia.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...