Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.11.2013 A A A
Znamy program festiwalu – ALE KINO! Start już za dwa tygodnie.
INFORMACJA PRASOWA

Za dwa tygodnie, 1 grudnia 2013 rozpocznie się w Poznaniu Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Pełen program imprezy jest już znany, można go znaleźć na stronie alekino.com. W kasach Multikina 51 i Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek bilety czekają na kinomanów w każdym wieku. Najwięcej filmów zaprezentowanych zostanie dzieciom i młodzieży, ale i dorośli każdego dnia znajdą ciekawe propozycje, które trudno zobaczyć poza obiegiem festiwalowym. Festiwal potrwa do 8 grudnia.


1 grudnia Festiwal otworzą laureaci tegorocznych Platynowych Koziołków Bolek i Lolek, obchodzący w tym roku swoje 50-te urodziny. Uwielbiane przez dzieci urwisy pojawią się na dużym ekranie w filmie Wielka podróż Bolka i Lolka, a seans poprzedzą zabawy i warsztaty skupione tematycznie wokół ich przygód. W ciągu kolejnych dni jubilaci powrócą w swym debiucie – Kuszy z 1963 roku. Sprzed półwiecza pochodzą również inne ujęte w programie tytuły takie jak: Winnetou. Złoto Apaczów, Władcy much, Gdy przychodzi kot, a pretekstem by je pokazywać jest rocznica pierwszego w Poznaniu Przeglądu Filmów Animowanych dla Dzieci, który zorganizowano 50 lat temu. Ciekawych obrazów z tamtego roku będzie więcej.

 

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, w tym 4 animacje. Jedną z nich jest AninA, produkcja urugwajsko-kolumbijska, zgłoszona przez Urugwaj do nominacji do Oscara, przeznaczona dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Do oglądania filmów animowanych organizatorzy postarają się przekonać gimnazjalistów pokazując Kolor skóry: miodowy, opowiadający historię Junga, który współtworzył film wraz z Laurentem Boileau. Obraz zawiera także elementy dokumentalne, a podobne koleje losu podzieliło również tysiące innych koreańskich dzieci adoptowanych przez europejskie rodziny od lat 50-tych po 70-te.

 

Zanim powalczą o nominację oscarową, do rywalizacji o Złote Koziołki staną również filmy aktorskie dla gimnazjalistów: Rakieta w reżyserii Kima Mordaunta, umiejscowiona w Laosie produkcja australijska, a także gruzińsko-niemiecko-francuska Rozkwitające (reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross), która na tle wydarzeń w Gruzji w 1992 w roku ukazuje przedwcześnie wkraczające w dorosłość dwie 14-lenie przyjaciółki. Do młodzieży adresowany jest również najnowszy obraz Bernardo Bertolucci Ja i ty. Jego bohater izoluje się od rówieśników, ale poznając rodzinne tajemnice i przyrodnią siostrę narkomankę paradoksalnie nabiera odwagi, by stawić czoło światu.

 

Wśród konkursowych długich filmów aktorskich odnaleźć można propozycje nawet dla pięciolatków, a także sporo dla starszych nastolatków, ale najbogatsza wciąż pozostaje oferta dla widzów szkolnych. Przygody ciepłych i uroczych bohaterów norweskiego Kacpra i Emmy śledzić mogą już przedszkolaki, a nieco starszym uczniom tytułowy Felix (reż. Roberta Durant) pokaże jak wytrwale dążyć do realizacji swoich marzeń.

 

Podobną różnorodność można zauważyć także w konkursie filmów krótkometrażowych, tu jednak odwrotnie – przeważają filmy animowane, tworzone w różnych technikach i różnych zakątkach świata. Podczas Festiwalu odbędzie się premiera pierwszego odcinka Kacperiady Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka, młodzi widzowie zobaczyć będą mogli również nagradzanego już Ziegenorta Tomasza Popakula, brytyjskie Miejsce na miotle czy francuską Ropuchę i stonogę.

 

Krótkometrażowa fabuła produkcji indonezyjskiej Bobby zaprowadzi widzów do Indonezji, w której dzieci również marzą o wiernym psim przyjacielu. Łącznie na Festiwalu zaprezentowanych zostanie 10 zestawów krótkich filmów dla różnych grup wiekowych.

 

Cztery filmy tegorocznego programu połączył wspólny temat – piłka nożna. Jeden z nich Piękny horyzont Stefana Jägera uhonorowany został Piłkarskimi Koziołkami i zaprezentowany zostanie obok filmów tej sekcji: Uwierz Davida Scheinmanna, Jak lew Samuela Collardeya i  pochodzącej z 1963 roku węgierskiej produkcji Dwie połowy w piekle.

 

W ramach seansów Fundacji Ludzie dla Ludzi dwukrotnie pokazany zostanie film Pozdrowienia od Mike’a Marii Peters nawiązujący do działań tej organizacji, zmierzających do zmniejszania zachorowalności i umieralności na choroby nowotworowe.

 

Ponadto będzie okazja, w wielu wypadkach niepowtarzalna, by zobaczyć filmy, które nie trafią do szerokiej dystrybucji, pomimo swych walorów artystycznych i poznawczych. Wiele z tych ambitnych i wartościowych produkcji, które w interesujący sposób ukazują świat dzieci i młodzieży, pozwala również na przybliżenie młodej widowni innych kultur czy nieznanych im zjawisk społecznych. Pojawią się filmy zauważone już na innych festiwalach takich jak: Berlinale, Giffoni czy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. Będą również polskie premiery.

 

OBIEKTY FESTIWALOWE

 

Multikino 51
ul. Królowej Jadwigi 51, 61-872 Poznań

 

CK Zamek, Sala Wielka, Nowe Kino Pałacowe
ul. Św. Marcin 80/82, 61 809 Poznań

 

Scena Wspólna. Teatr Łejery. Centrum Sztuki Dziecka
ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą, 61-659 Poznań

 

Szczegółowe informacje www.alekino.com

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Animacja dla której warto się obudzić!
Przespaliście ostatni rok? Nie ma w tym nic złego, ale to już ...
Teatr Małego Widza kończy 10 lat!!!
Premiera płyty „Kosmos”, wielki urodzinowy koncert online, ...
Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Trwają obchody Jubileuszu 65-lecia TLiA „Kubuś” w Kielcach, ...
„Awantura w mollDurze” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie
W gąszczu propozycji dla młodych widzów, teatr zajmuje miejsce ...