Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.11.2013 A A A
Znamy program festiwalu – ALE KINO! Start już za dwa tygodnie.
INFORMACJA PRASOWA

Za dwa tygodnie, 1 grudnia 2013 rozpocznie się w Poznaniu Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Pełen program imprezy jest już znany, można go znaleźć na stronie alekino.com. W kasach Multikina 51 i Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek bilety czekają na kinomanów w każdym wieku. Najwięcej filmów zaprezentowanych zostanie dzieciom i młodzieży, ale i dorośli każdego dnia znajdą ciekawe propozycje, które trudno zobaczyć poza obiegiem festiwalowym. Festiwal potrwa do 8 grudnia.


1 grudnia Festiwal otworzą laureaci tegorocznych Platynowych Koziołków Bolek i Lolek, obchodzący w tym roku swoje 50-te urodziny. Uwielbiane przez dzieci urwisy pojawią się na dużym ekranie w filmie Wielka podróż Bolka i Lolka, a seans poprzedzą zabawy i warsztaty skupione tematycznie wokół ich przygód. W ciągu kolejnych dni jubilaci powrócą w swym debiucie – Kuszy z 1963 roku. Sprzed półwiecza pochodzą również inne ujęte w programie tytuły takie jak: Winnetou. Złoto Apaczów, Władcy much, Gdy przychodzi kot, a pretekstem by je pokazywać jest rocznica pierwszego w Poznaniu Przeglądu Filmów Animowanych dla Dzieci, który zorganizowano 50 lat temu. Ciekawych obrazów z tamtego roku będzie więcej.

 

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, w tym 4 animacje. Jedną z nich jest AninA, produkcja urugwajsko-kolumbijska, zgłoszona przez Urugwaj do nominacji do Oscara, przeznaczona dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Do oglądania filmów animowanych organizatorzy postarają się przekonać gimnazjalistów pokazując Kolor skóry: miodowy, opowiadający historię Junga, który współtworzył film wraz z Laurentem Boileau. Obraz zawiera także elementy dokumentalne, a podobne koleje losu podzieliło również tysiące innych koreańskich dzieci adoptowanych przez europejskie rodziny od lat 50-tych po 70-te.

 

Zanim powalczą o nominację oscarową, do rywalizacji o Złote Koziołki staną również filmy aktorskie dla gimnazjalistów: Rakieta w reżyserii Kima Mordaunta, umiejscowiona w Laosie produkcja australijska, a także gruzińsko-niemiecko-francuska Rozkwitające (reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross), która na tle wydarzeń w Gruzji w 1992 w roku ukazuje przedwcześnie wkraczające w dorosłość dwie 14-lenie przyjaciółki. Do młodzieży adresowany jest również najnowszy obraz Bernardo Bertolucci Ja i ty. Jego bohater izoluje się od rówieśników, ale poznając rodzinne tajemnice i przyrodnią siostrę narkomankę paradoksalnie nabiera odwagi, by stawić czoło światu.

 

Wśród konkursowych długich filmów aktorskich odnaleźć można propozycje nawet dla pięciolatków, a także sporo dla starszych nastolatków, ale najbogatsza wciąż pozostaje oferta dla widzów szkolnych. Przygody ciepłych i uroczych bohaterów norweskiego Kacpra i Emmy śledzić mogą już przedszkolaki, a nieco starszym uczniom tytułowy Felix (reż. Roberta Durant) pokaże jak wytrwale dążyć do realizacji swoich marzeń.

 

Podobną różnorodność można zauważyć także w konkursie filmów krótkometrażowych, tu jednak odwrotnie – przeważają filmy animowane, tworzone w różnych technikach i różnych zakątkach świata. Podczas Festiwalu odbędzie się premiera pierwszego odcinka Kacperiady Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka, młodzi widzowie zobaczyć będą mogli również nagradzanego już Ziegenorta Tomasza Popakula, brytyjskie Miejsce na miotle czy francuską Ropuchę i stonogę.

 

Krótkometrażowa fabuła produkcji indonezyjskiej Bobby zaprowadzi widzów do Indonezji, w której dzieci również marzą o wiernym psim przyjacielu. Łącznie na Festiwalu zaprezentowanych zostanie 10 zestawów krótkich filmów dla różnych grup wiekowych.

 

Cztery filmy tegorocznego programu połączył wspólny temat – piłka nożna. Jeden z nich Piękny horyzont Stefana Jägera uhonorowany został Piłkarskimi Koziołkami i zaprezentowany zostanie obok filmów tej sekcji: Uwierz Davida Scheinmanna, Jak lew Samuela Collardeya i  pochodzącej z 1963 roku węgierskiej produkcji Dwie połowy w piekle.

 

W ramach seansów Fundacji Ludzie dla Ludzi dwukrotnie pokazany zostanie film Pozdrowienia od Mike’a Marii Peters nawiązujący do działań tej organizacji, zmierzających do zmniejszania zachorowalności i umieralności na choroby nowotworowe.

 

Ponadto będzie okazja, w wielu wypadkach niepowtarzalna, by zobaczyć filmy, które nie trafią do szerokiej dystrybucji, pomimo swych walorów artystycznych i poznawczych. Wiele z tych ambitnych i wartościowych produkcji, które w interesujący sposób ukazują świat dzieci i młodzieży, pozwala również na przybliżenie młodej widowni innych kultur czy nieznanych im zjawisk społecznych. Pojawią się filmy zauważone już na innych festiwalach takich jak: Berlinale, Giffoni czy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. Będą również polskie premiery.

 

OBIEKTY FESTIWALOWE

 

Multikino 51
ul. Królowej Jadwigi 51, 61-872 Poznań

 

CK Zamek, Sala Wielka, Nowe Kino Pałacowe
ul. Św. Marcin 80/82, 61 809 Poznań

 

Scena Wspólna. Teatr Łejery. Centrum Sztuki Dziecka
ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą, 61-659 Poznań

 

Szczegółowe informacje www.alekino.com

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...