Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.12.2013 A A A
Smutki tropików - premierowy spektakl 6.edycji Festiwalu Boska Komedia
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia rozpocznie się w Krakowie już pojutrze (8 grudnia) premierowym przedstawieniem „Smutki tropików” w reż. Pawła Świątka. Festiwal potrwa do 15 grudnia.


Timothy Treadwell, amerykański ekolog, którego pasją były niedźwiedzie grizzly spędził 13 sezonów w Parku Narodowym Katmai na Alasce, obserwując te zwierzęta z bliska i zbierając obfitą dokumentację na temat ich zachowania. Podróżnik przypłacił swoją pasję życiem. W nocy niedźwiedź grizzly podszedł do obozowiska, zabił i częściowo pożarł Treadwella i jego dziewczynę. Fragmenty ataku zostały zarejestrowane przez włączoną kamerę video. Do dziś pełna poświęcenia i zaangażowania postawa przyrodnika uchodzi wśród fanatyków ekstremalnych podróży za symbol ofiary i oddania swoim zamiłowaniom.

 

Ta i inne historie stanowią szkielet fabularny autorskiego projektu Pawła Świątka i Mateusza Pakuły, Smutki tropików, którego premiera zainauguruje 6. edycję Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Przedstawienie inspirowane jest autobiograficzną powieścią Clauda Lévi- Straussa o podobnym tytule. Filozof analizując rytuały prymitywnych szczepów Bororos czy Nambikwara krytykuje konsumpcjonizm współczesnego świata i z nostalgią odnosi się do dzikości cywilizacji pierwotnych. Mateusz Pakuła potraktował teorie Straussa jedynie jako jeden z kontekstów, tworząc tekst zupełnie autonomiczny i przede wszystkim na wskroś współczesny. Oprócz historii Treadwella, a także innych podróżników czy backpacerów będziemy również świadkami podróży w czasie bohatera „Powrotu z Gwiazd” Stanisława Lema oraz historii człowieka, który odbył podróż do Wietnamu, tylko po to, aby zdobyć tam bliznę… W centrum refleksji młodych artystów jest człowiek, jego ciągła potrzeba bycia w ruchu, kolekcjonowania ultraradykalnych doświadczeń i emocji. Stosując konwencję storytellingu – czyli opowiadania historii –  artyści starają się maksymalnie zaktywizować i uruchomić w widzach wspomnienia, przypomnieć fragmenty ich osobistych dzienników z podróży. Co bardzo istotne, autorzy spektaklu nie krytykują współczesnych podróżników oraz technologicznego postępu, który sprawił, że wszyscy możemy stać się obywatelami świata. Wręcz przeciwnie, z zaciekawieniem przyglądają się różnym sposobom podróżowania, które znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat, zwracają uwagę na to jak facebook, aplikacje typu Instagram i aparaty cyfrowe sprzyjają zjawisku upubliczniania swojego życia i budowania wizerunku na podstawie kolorowych zdjęć z egzotycznych podróży. Spektakl ucieka od jednoznacznych diagnoz, próbując jednocześnie dotrzeć do źródeł kulturowego fenomenu ostatnich lat – podróżowania jako sposobu na życie.

 

Premiera spektaklu już 8 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Po festiwalu przedstawienie znajdzie się w stałym repertuarze teatru.

 

Więcej informacji o festiwalu: www.boskakomedia.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...