Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.12.2013 A A A
Smutki tropików - premierowy spektakl 6.edycji Festiwalu Boska Komedia
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia rozpocznie się w Krakowie już pojutrze (8 grudnia) premierowym przedstawieniem „Smutki tropików” w reż. Pawła Świątka. Festiwal potrwa do 15 grudnia.


Timothy Treadwell, amerykański ekolog, którego pasją były niedźwiedzie grizzly spędził 13 sezonów w Parku Narodowym Katmai na Alasce, obserwując te zwierzęta z bliska i zbierając obfitą dokumentację na temat ich zachowania. Podróżnik przypłacił swoją pasję życiem. W nocy niedźwiedź grizzly podszedł do obozowiska, zabił i częściowo pożarł Treadwella i jego dziewczynę. Fragmenty ataku zostały zarejestrowane przez włączoną kamerę video. Do dziś pełna poświęcenia i zaangażowania postawa przyrodnika uchodzi wśród fanatyków ekstremalnych podróży za symbol ofiary i oddania swoim zamiłowaniom.

 

Ta i inne historie stanowią szkielet fabularny autorskiego projektu Pawła Świątka i Mateusza Pakuły, Smutki tropików, którego premiera zainauguruje 6. edycję Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Przedstawienie inspirowane jest autobiograficzną powieścią Clauda Lévi- Straussa o podobnym tytule. Filozof analizując rytuały prymitywnych szczepów Bororos czy Nambikwara krytykuje konsumpcjonizm współczesnego świata i z nostalgią odnosi się do dzikości cywilizacji pierwotnych. Mateusz Pakuła potraktował teorie Straussa jedynie jako jeden z kontekstów, tworząc tekst zupełnie autonomiczny i przede wszystkim na wskroś współczesny. Oprócz historii Treadwella, a także innych podróżników czy backpacerów będziemy również świadkami podróży w czasie bohatera „Powrotu z Gwiazd” Stanisława Lema oraz historii człowieka, który odbył podróż do Wietnamu, tylko po to, aby zdobyć tam bliznę… W centrum refleksji młodych artystów jest człowiek, jego ciągła potrzeba bycia w ruchu, kolekcjonowania ultraradykalnych doświadczeń i emocji. Stosując konwencję storytellingu – czyli opowiadania historii –  artyści starają się maksymalnie zaktywizować i uruchomić w widzach wspomnienia, przypomnieć fragmenty ich osobistych dzienników z podróży. Co bardzo istotne, autorzy spektaklu nie krytykują współczesnych podróżników oraz technologicznego postępu, który sprawił, że wszyscy możemy stać się obywatelami świata. Wręcz przeciwnie, z zaciekawieniem przyglądają się różnym sposobom podróżowania, które znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat, zwracają uwagę na to jak facebook, aplikacje typu Instagram i aparaty cyfrowe sprzyjają zjawisku upubliczniania swojego życia i budowania wizerunku na podstawie kolorowych zdjęć z egzotycznych podróży. Spektakl ucieka od jednoznacznych diagnoz, próbując jednocześnie dotrzeć do źródeł kulturowego fenomenu ostatnich lat – podróżowania jako sposobu na życie.

 

Premiera spektaklu już 8 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Po festiwalu przedstawienie znajdzie się w stałym repertuarze teatru.

 

Więcej informacji o festiwalu: www.boskakomedia.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...