Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.12.2013 A A A
Kolekcja Zachęty przekazana Muzeum Sztuki
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Anna Taraska-Pietrzak. Źródło: materiał prasowy

Dla Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych nadszedł czas podsumowań. Przez 10 lat działalności udało się zakupić prawie 70 prac najbardziej znaczących współczesnych artystów. W piątek (13 grudnia) wieczorem zgodnie z pierwotnym założeniem, dzieła z kolekcji Łódzkiej Zachęty zostały oficjalnie przekazane Muzeum Sztuki w Łodzi.


„Na zachętę do muzeum” - taki tytuł nosi wystawa dzieł zgromadzonych przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, którą od 13 grudnia do 2 marca można oglądać w ms1. W tym roku, w związku z zakończeniem programu "Znaki Czasu" Towarzystwo kończy działalność i swoją kolekcję w całości postanowiło przekazać Muzeum Sztuki. Nie była to decyzja przypadkowa, twórcy Zachęty od początku zakładali, że ich zbiory będą korespondować z kolekcją Muzeum i ją uzupełniać. Zwieńczeniem pierwszego etapu działalności Łódzkiej Zachęty była wystawa „Śniadanie w Muzeum” otwarta w październiku 2006 roku w ms1.

 

Część zbiorów Towarzystwa od kilku lat można oglądać w Muzeum Sztuki, ponieważ w 2008 roku Towarzystwo podpisało umowę o współpracy z Muzeum, przenosząc jednocześnie do ms1 swoją siedzibę. Zdecydowana większość dzieł została jednak zaprezentowana po raz pierwszy.

 

Podczas otwarcia wystawy nastąpiło oficjalne przekazanie zbiorów. Bernard Kepler, prezes Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych na ręce Jarosława Suchana, dyrektora ms przekazał też ostatni już i jednocześnie najnowszy nabytek Zachęty - obraz Magdaleny Moskwy. Muzeum Sztuki powstało dzięki darom i ten piękny gest Łódzkiej Zachęty jest kolejnym krokiem w jego budowaniu - podkreślił Jarosław Suchan. Bernard Kepler, Prezes ŁTZSP wyjaśnił jaka była idea i przeznaczenie dzieł, które trafiały do zbiorów Towarzystwa, stwierdzając, że dzisiejszy dzień pokazuje, iż ten cel został osiągnięty. Głos zabrali także kuratorzy wystawy: Anna Saciuk-Gąsowska (MS) oraz Grzegorz Musiał, który opisał dwa wątki tematyczne, wokół których kolekcja  ŁTZSP była budowana.

 

Wśród gości wernisażu nie mogło zabraknąć przyjaciół Towarzystwa, członków grupy Łódź Kaliska, a także Magdaleny Moskwy. W kawiarni ms cafe, gdzie miało miejsce otwarcie ekspozycji, można było spotkać wielu artystów, pojawili się m in. Wiktor Polak, Igor Krenz, Konrad Kuzyszyn, Artur Chrzanowski.

 

Na wystawie „Na zachętę do muzeum” prezentowane są prace takich artystów, jak Cezary Bodzianowski (Unik), Józefa Robakowskiego (Light), Stanisława Dróżdża (Kości zostały rzucone), czy grup Łódź Kaliska (Śniadanie w Muzeum) i Azorro (Wszystko już było). Prezentowane dzieła przedstawiają dwa wątki tematyczne. Pierwszy dotyczy prac odnoszących się do Muzeum Sztuki i jego kolekcji. Drugi - związany jest z ciałem, przełamywaniem tradycyjnych poglądów związanych z seksualnością oraz poszukiwaniem własnej tożsamości w czasach kultury globalnej, osłabiającej strategie indywidualnego rozwoju.

 

Wystawę uzupełnia program dodatkowych wydarzeń - oprowadzania z przewodnikiem po ekspozycji oraz warsztaty „Pamiętnik na zachętę” skierowane do dzieci i młodzieży. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie www.msl.org.pl.

 

Wystawie towarzyszy też polsko-angielski katalog Kolekcji Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych przygotowany w formie albumu, wydany wspólnie z Muzeum. Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych budowało swoją kolekcję w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu”, ogłoszonego w 2004 roku. Program zakładał stworzenie lokalnych kolekcji sztuki współczesnej w kilkunastu miastach Polski i realizację rozmaitych programów edukacyjnych. Tworzeniem kolekcji miały zająć się regionalne, obywatelskie stowarzyszenia. Tak powstały tzw. „Zachęty” – Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Towarzystwo w Łodzi przez czas trwania programu „Znaki Czasu” (2004- 2013) zakupiło blisko 70 prac 39 artystów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Mur, który znika. Interaktywna instalacja w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie
„Znikający mur" to interaktywna instalacja, która w sierpniu ...
Zaraźliwy uśmiech. Czesław Przęzak, wystawa na 45-lecie twórczości
Wrocławski Klub Pod Kolumnami zaprasza w sobotę 22 sierpnia ...
WIRTUALNA FAMA 2020
Festiwal Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z ...