Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.12.2013 A A A
Zakończył się 6. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

Podczas dziewięciu dni od 7 do 15 grudnia widzowie mogli zobaczyć 12 spektakli konkursowych. Ogłoszony w niedzielę werdykt międzynarodowego jury, z przewodniczącym Davidem Dowerem (dyrektorem artystycznym ArtsEmerson w Bostonie), zaskoczył nieco widzów jak i zaproszonych gości uczestniczących w bankiecie, zorganizowanym na zakończenie w Bunkrze Sztuki W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych widzowie mogli zobaczyć w konkursie głównym, określanym mianem „Inferno”, dzieła najsłynniejszych tytanów polskiego teatru, m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Moniki Strzępki, Michała Zadary, Mai Kleczewskiej i Agaty Dudy-Gracz.


Mimo, że początkowo szczegółowy program festiwalu nie był znany, frekwencja widzów na przedstawieniach była ogromna. Kilka razy zdarzało się iż nie wszyscy mogli wejść na salę, z powodu braku miejsc, np. na „Morrison- Śmiercisyn” i na „Carycę Katarzynę”. Stąd natychmiastowa, pozytywna reakcja dyrektora kieleckiego Teatru im Stefana Żeromskiego, Piotra Szczerskiego, który zaprosił zawiedzioną publiczność na ten spektakl, na 14 lutego 2014 roku, z 20% rabatem. Zainteresowanie festiwalem było tak duże, że na około dwa miesiące przed jego rozpoczęciem brakowało biletów, np na grany dwukrotnie „Kabaret Warszawski”, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

 

Tematami poruszanymi w sztukach były przede wszystkim: różne oblicza seksualności, etyczne dylematy towarzyszące eutanazji oraz próba diagnozy statusu zarówno artysty, jak i idola popkultury.

 

Za najlepszy polski spektakl 2013 r., (z nagrodą w wysokości 50 tys. zł) jury uznało „Nietoperza” Kornela Mundruczo, wyprodukowanego w TR Warszawa. Tematem sztuki jest eutanazja i właśnie widz musi zadecydować o życiu lub śmierci jednego z bohaterów. Uwagę jury przykuł jednak nie tylko ważny temat dzieła, ale i jego kunsztowna forma, gra reżysera z lekką, operetkową konwencją. Zabawa życiem staje się w „Nietoperzu” stwierdzeniem dwuznacznym.

 

Kolejne nagrody przypadły Monice Strzępce i jej zespołowi z Teatru Polskiego we Wrocławiu, który przygotował „Courtney Love". Zgarnęli nagrody za reżyserię i scenografię. Specjalne wyróżnienie otrzymał też cały zespół aktorski. Wygrała koncepcja teatru, który trzyma się z daleka od rozbuchanej i pięknej wizualnie formy.

 

Jeżeli chodzi o nagrody dla najlepszych aktorów, to otrzymali je Tomasz Nosiński i Marta Ścisłowicz, za kreacje Katarzyny II i Stanisława Augusta Poniatowskiego w spektaklu „Caryca Katarzyna” w reżyserii Wiktora Rubina, choć za kulisami większość typowała chociażby Magdalenę Cielecką za rolę Sally Bowles w „Kabarecie Warszawskim”.

 

Ogromnym zaskoczeniem był fakt, że ani jednej nagrody nie otrzymał w tym roku znakomity spektakl „Kabaret Warszawski” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, który nawet przybył do Krakowa osobiście. Bez nagrody były także przedstawienia M. Kleczewskiej i M. Zadary i żadnych nagród nie otrzymał spektakl „Do Damaszku” w reżyserii Jana Klaty, wystawiany w Narodowym Teatrze Starym.

 

Ciekawą formuła, testowaną po raz pierwszy w tym roku na Festiwalu Boska Komedia były spotkania z aktorami połączone ze wspólnym gotowaniem. Było to ciekawe doświadczenie zarówno dla aktorów jak i widzów, którzy w trakcie przygotowania wspólnych posiłków mogli porozmawiać nie tylko o sztuce.

 

Na zakończenie mojej krótkiej, podsumowującej relacji z 6. edycji Festiwalu Boska Komedia chciałbym zacytować słowa krytyka Łukasza Maciejewskiego: „Festiwal pokazał że w Krakowie może być międzynarodowo, profesjonalnie i bez kompleksów. Lajkonik, precle, „Piwnica pod Baranami” oraz wiersze Czesława Miłosza stowarzyszonego z Wisławą Szymborską walkowerem przekazane zostały innym imprezom. A zleksykalizowane hasło „hańba” służyło jedynie jako motto kolejnych toastów.”

 

Miejmy nadzieję, że 7. edycja, która odbędzie się w 2014 roku przyniesie wiele pozytywnych zaskoczeń teatralnych czego widzom jak i sobie z całego serca życzę.

 

Poniżej można zobaczyć galerię zdjęć z Festiwalu:

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...