Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.02.2012 A A A
Dziś startuje festiwal Jazz Od Nowa
MATERIAŁY PRASOWE

W środowy wieczór, 22 lutego rozpoczyna się 12. edycja Jazz Od Nova Festival. Podczas czterodniowej imprezy zagrają między innymi Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Anthymos Apostolis, Etienne Mbappe czy współpracownik Whitney Houston - Michael Patches Stewart. Podczas tej najbardziej międzynarodowej edycja w historii toruńskiego festiwalu zaprezentują się muzycy z 11 krajów na 4 kontynentach.


Ideą naczelną festiwalu, organizowanego w legendarnym klubie studenckim Od Nowa, pozostaje bez zmian chęć łączenia jazzowej klasyki z jazzowym eksperymentem. W Klubie, pamiętającym występy Komedy, gra się jazz od 50 lat.

 

Twórcą i motorem festiwalu jest Maurycy Męczykalski, szef Od Nowy.

 

- Od początku postanowiłem wystartować z takim właśnie, bardzo konkretnym profilem: klasyka plus eksperyment - mówi Maurycy Męczykalski.

 

Od dwunastu lat festiwal bezbłędnie balansuje pomiędzy klasykami i awangardzistami dla wszystkich przygotowując wybuchową dawkę ich jazzu.

 

W tym roku na toruńskiej scenie pojawi się tylko jeden zespół pochodzący w całości z jednego kraju - warszawski Jazz City Choir. Pozostali goście zagrają w wielonarodowych konstelacjach: Henryk Miśkiewicz Full Drive 3 z trębaczem z USA Michaelem Patchesem Stewartem, Mikołaj Trzaska wystąpi z brytyjską sekcją pod szyldem Riverloam Trio, kwintet Piotra Wojtasika objawi się  w składzie polsko-węgiersko-niemiecko-amerykańskim, a kwartet Tomasza Stańki w obsadzie polsko-fińskiej. Wywodzący się ze środowiska poznańskiego młody lew klarnetu Wacław Zimpel zaprezentuje się w towarzystwie austriackiego perkusisty Wolfganga Reisingera, a dopełnieniem polskiego tria Anthymosa Apostolisa będzie kameruński wirtuoz gitary basowej Etienne Mbappe. Najbardziej egzotycznie przedstawia się skład The Brag Pack, obejmujący muzyków z Węgier, Niemiec, Holandii i Indonezji.

 

Wśród gości znajdą się współpracownicy gwiazd takich, jak: Puff Daddy, Marcus Miller, Al Jarreau, MC Hammer czy Quincy Jones - mowa o Michaelu Patches Stewarcie, który partie trąbki grał w takich hitach jak legendarna Lady Marmalade w wykonaniu LaBelle czy I'm Your Baby Tonight Whitney Houston oraz Etienne Mbappe, znanym z płyt Raya Charlesa.

 

12. edycji towarzyszy wystawa fotografii Jazzowe Impresje w klubowej Galerii 011. Szczegóły programu festiwalu na profilu: http://www.facebook.com/jazz.odnowa.festival oraz na stronie: http://www.jazz.odnowa.pl. Koncerty festiwalowe odbywają się co wieczór, zawsze o 20.00 na scenie Od Nowy w toruńskim miasteczku akademickim.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...