Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.02.2012 A A A
Dziś startuje festiwal Jazz Od Nowa
MATERIAŁY PRASOWE

W środowy wieczór, 22 lutego rozpoczyna się 12. edycja Jazz Od Nova Festival. Podczas czterodniowej imprezy zagrają między innymi Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Anthymos Apostolis, Etienne Mbappe czy współpracownik Whitney Houston - Michael Patches Stewart. Podczas tej najbardziej międzynarodowej edycja w historii toruńskiego festiwalu zaprezentują się muzycy z 11 krajów na 4 kontynentach.


Ideą naczelną festiwalu, organizowanego w legendarnym klubie studenckim Od Nowa, pozostaje bez zmian chęć łączenia jazzowej klasyki z jazzowym eksperymentem. W Klubie, pamiętającym występy Komedy, gra się jazz od 50 lat.

 

Twórcą i motorem festiwalu jest Maurycy Męczykalski, szef Od Nowy.

 

- Od początku postanowiłem wystartować z takim właśnie, bardzo konkretnym profilem: klasyka plus eksperyment - mówi Maurycy Męczykalski.

 

Od dwunastu lat festiwal bezbłędnie balansuje pomiędzy klasykami i awangardzistami dla wszystkich przygotowując wybuchową dawkę ich jazzu.

 

W tym roku na toruńskiej scenie pojawi się tylko jeden zespół pochodzący w całości z jednego kraju - warszawski Jazz City Choir. Pozostali goście zagrają w wielonarodowych konstelacjach: Henryk Miśkiewicz Full Drive 3 z trębaczem z USA Michaelem Patchesem Stewartem, Mikołaj Trzaska wystąpi z brytyjską sekcją pod szyldem Riverloam Trio, kwintet Piotra Wojtasika objawi się  w składzie polsko-węgiersko-niemiecko-amerykańskim, a kwartet Tomasza Stańki w obsadzie polsko-fińskiej. Wywodzący się ze środowiska poznańskiego młody lew klarnetu Wacław Zimpel zaprezentuje się w towarzystwie austriackiego perkusisty Wolfganga Reisingera, a dopełnieniem polskiego tria Anthymosa Apostolisa będzie kameruński wirtuoz gitary basowej Etienne Mbappe. Najbardziej egzotycznie przedstawia się skład The Brag Pack, obejmujący muzyków z Węgier, Niemiec, Holandii i Indonezji.

 

Wśród gości znajdą się współpracownicy gwiazd takich, jak: Puff Daddy, Marcus Miller, Al Jarreau, MC Hammer czy Quincy Jones - mowa o Michaelu Patches Stewarcie, który partie trąbki grał w takich hitach jak legendarna Lady Marmalade w wykonaniu LaBelle czy I'm Your Baby Tonight Whitney Houston oraz Etienne Mbappe, znanym z płyt Raya Charlesa.

 

12. edycji towarzyszy wystawa fotografii Jazzowe Impresje w klubowej Galerii 011. Szczegóły programu festiwalu na profilu: http://www.facebook.com/jazz.odnowa.festival oraz na stronie: http://www.jazz.odnowa.pl. Koncerty festiwalowe odbywają się co wieczór, zawsze o 20.00 na scenie Od Nowy w toruńskim miasteczku akademickim.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Henry No Hurry wyrusza w trasę po schroniskach górskich!
Ekipę Wawrzyńca Dabtowskiego spotkacie na przełęczach górskich ...
Pamiętamy '44: zapowiedź płyty Michała Urbaniaka "For Warsaw With Love
For Warsaw with love to tytuł płyty Michała Urbaniaka, która ...
MUSIC WITH NO BORDERS
"Music with No Borders” to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie ...
DESTROYERS wraca na Śląsk po ponad 25 latach!
Destroyers to zespół, który szczyt popularności przeżywał ...