Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.01.2014 A A A
Nadodrzańska Fabryka Artystyczna: komiks, film, fotografia - wernisaż wystawy w Klubie Pod Kolumnami
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA

We wrocławskim Klubie Pod Kolumnami 11 stycznia odbędzie się wernisaż wystawy "Nadodrzańska Fabryka Artystyczna". Wystawa jest efektem pracy dzieci, młodzieży oraz seniorów zamieszkujących wrocławskie Nadodrze. W ramach dwóch projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie TRAMPOLINA: "eMgrafia" i "Komiksowo" uczestnicy we współpracy z zaproszonymi artystami pracowali nad stworzeniem nietuzinkowych dzieł – filmów, zdjęć, komiksu. Wystawa czynna będzie do końca stycznia.


"eMgrafia" to interdyscyplinarny, międzyśrodowiskowy i międzypokoleniowy projekt w ramach którego dzieci i seniorzy z Nadodrza mieli okazję wspólnie pracować podczas warsztatów filmowych i fotograficznych. Z kamerą w ręku i głową pełną pomysłów seniorzy i młodzież z wrocławskiego Nadodrza mieli okazję pokazać swoje spojrzenie na hasła "Miasto, Masa, Maszyna". Efektem tej współpracy są filmy, które zaprezentowane zostaną podczas wernisażu wystawy: "Zielone drzwi", "Po turystycznych szlakach", "Wodzirej".

 

Z kolei wystawa zdjęć to efekt warsztatów fotografii ulicznej, w trakcie których uczestnicy uczyli się jak stworzyć reportaż pozwalający na uchwycenie czystego, indywidualnego, intuicyjnego spojrzenia na dany przedmiot bądź sytuację. Zaprezentowane zostaną prace w tematach: "Spacer", "Anioły", "Prace dla miasta", "Lunapark", "Zabawa nad wodą", "Ręce, które czynią piękno".

 

Komiksowo to projekt skierowany do dzieci i młodzieży z wrocławskiego Nadodrza, łączący w sobie elementy edukacji kulturalnej, kreatywnej twórczości i zabawy. W ramach projektu powstały komiksy, których pomysłodawcami i wykonawcami są dzieci z wrocławskiego Nadodrza. Pod czujnym okiem animatorów przelały na papier swoje marzenia i przedstawiły spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Mając do dyspozycji papier, nożyczki i kredki narysowały swój świat. Forma komiksu pozwoliła na połączenie rozwoju na dwóch poziomach: plastycznym i literackim.

 

Prace powstałe podczas tych zajęć wpisują się w nurt community arts, który stał się inspiracją do realizowania projektów. Przewodnią ideą wyżej wspomnianego nurtu jest twórczość każdej jednostki, ułatwienie i rozszerzenie dostępu do sztuki. Ponadto poprzez współpracę artystów ze społecznością rozwiązuje ona problemy uważane przez nią za istotne oraz wzmacnia najważniejsze elementy tworzące tożsamość danej wspólnoty. W trakcie wernisażu odbędzie się dyskusja na temat community arts z twórcami prac.

 

Projekty zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Wrocław.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 stycznia (sobota) godz. 17:00, wstęp wolny.

Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, 50-244 Wrocław
Wystawa czynna będzie do końca stycznia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...