Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.01.2014 A A A
Twój scenariusz może być najlepszy w Polsce!
INFORMACJA PRASOWA

Od kilku lat każdego roku pojawiają się obiecujące debiuty, czy drugie filmy. Jeśli poszukamy wspólnego mianownika, okaże się, że sporo z nich powstało na podstawie scenariuszy nagrodzonych w najważniejszym konkursie scenariuszowym Script Pro.


Konkurs scenariuszowy Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Partnerem Głównym konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerami – Cinemax oraz  Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów, początkujących i tych, którzy dopiero wystartowali w zawodzie. By zgłosić swoją pracę, nie można mieć na koncie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze (to nowa zasada w regulaminie!). W tym roku Script Pro, który jest kontynuacją konkursu Hartley-Merrill, organizowany jest już po raz dwudziesty trzeci. Z roku na rok przychodzi coraz więcej zgłoszeń, a debiutanci walczą nie tylko o nagrodę finansową: Nagroda Główna PKO Banku Polskiego 20 000 zł, Druga Nagroda PISF – 12 000 zł, Trzecia Nagroda PISF – 8 000 zł oraz Nagroda Specjalna Cinemax – 15 000 zł, ale również o możliwość współpracy z najwybitniejszymi w Polsce ekspertami. Finaliści Konkursu SCRIPT PRO 2014 otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez konsultantów ze Szkoły i Studia Wajdy. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w trakcie VII edycji Festiwalu Off Plus Camera, w maju 2014 roku, w Krakowie.

 

Konkurs Script Pro dla producentów jest sygnałem, że nad tymi tekstami warto się pochylić, że to właśnie one zostały przez Jury wybrane z kilkuset nadesłanych zgłoszeń. Z roku na rok rośnie liczba scenariuszy, które zaistniały w konkursie, a potem zostały przeniesione na ekran. Warto tu przypomnieć, że prócz filmów już zrealizowanych („Lęk wysokości”, „Ki”, „Jesteś bogiem”, „Moja krew”, „Komornik”, „Stacja”, „Bandyta”) na swoje premiery czekają kolejne, laureatów z ostatnich lat. W fazie produkcji jest „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego (Nagroda Główna w 2008 r.), „Mur” Dariusza Glazera (Nagroda Główna w 2012 r.), „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego (finalista w 2012 r.) oraz teksty nagrodzone w ostatniej edycji: „Bogowie” Krzysztofa Raka oraz „Obietnica” Anny Kazejak (według scenariusza „Słowo”, którego współautorem jest Magnus von Horn). Film "Obietnica" został zakwalifikowany do konkursowej sekcji "Generation" tegorocznego Berlinale.

 

„Script Pro to szansa nie tylko dla utalentowanych scenarzystów, których prace zawsze ocenia kompetentne i doświadczone Jury” – mówi Agnieszka Odorowicz, Dyrektor PISF – „ale też dla reżyserów i producentów planujących kolejne filmy”. Adam Ślesicki, koordynator konkursu, dodaje: „Prawdziwą satysfakcją jest dla nas fakt, że część scenariuszy znajduje producenta i trafia na ekrany. Mam ogromną nadzieję, że od tego roku, dzięki wsparciu PKO Banku Polskiego, te szanse jeszcze wzrosną”. Selekcja, której dokonuje się podczas konkursu jest również dla producentów wyznacznikiem jakości tekstów – dlatego z roku na rok coraz chętniej po nie sięgają.

 

UWAGA – NOWE ZASADY ZGŁASZANIA PRAC
- Konkurs adresowany jest do scenarzystów na początku kariery – można mieć na koncie najwyżej dwa filmy zrealizowane wg swojego scenariusza.
- Konkurs dotyczy scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych; scenariusze muszą być oryginalne (z pewnymi wyjątkami, nie są przyjmowane adaptacje).
- Prace konkursowe muszą być podpisane godłem (pseudonimem), a dane autora należy dołączyć w osobnej kopercie, również opatrzonej godłem (pseudonimem).
- Zgłoszenie konkursowe musi zawierać:
1 oprawiony (np. zbindowany) egzemplarz scenariusza do 125 stron (podpisany godłem oraz w celu ochrony praw tekstem: „praca konkursowa SCRIPT PRO 2014”);

1 egzemplarz synopsisu (streszczenie fabuły) – maks. 2 strony (podpisane godłem oraz tekstem „praca konkursowa SCRIPT PRO 2014”);

1 płytę CD/DVD ze scenariuszem i synopsisem; kopertę opatrzoną godłem zawierającą wypełniony i podpisany formularz (dostępny na www.scriptpro.pl); potwierdzenie wpłaty na konto w wysokości 65 zł tytułem opłaty wpisowej (nr konta jest podany na www.scriptpro.pl).

Zgłoszenia należy przysyłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Szkoły Wajdy do 14 lutego 2014 r. Decyduje data stempla, pod
warunkiem, ze zgłoszenie dotrze najpóźniej 7 dni po terminie.

 

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na www.scriptpro.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Mistrzowskie wyzwania” – rusza domowy konkurs filmowy!
W konkursie na film realizowany z domowego zacisza, na tematy ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...
Konkurs na plakat Festiwalu Miasto Słowa
W tym roku Nagroda Literacka Gdynia obchodzi swoje 15 lecie. ...
Wygraj zaproszenie na przedstawienie w Teatrze Współczesnym w Warszawie /konkurs/
Teatr Współczesny w Warszawie to jeden z najbardziej stabilnych ...