Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.01.2014 A A A
Trwa ogólnopolskie pionierskie badanie Muzykowanie w Polsce
INFORMACJA PRASOWA
Fot. K.Gajewski. Źródło: materiał prasowy

Pociąga nas natchniony artyzm i niezwykłe przeżycia artystyczne, spływające z estrad koncertowych? Czy może wolimy sami grać, śpiewać, tańczyć, jednoczyć się we wspólnym muzykowaniu? Wolimy słuchać ex cathedra? Czy chcemy słuchać siebie nawzajem? Preferujemy indywidualne przeżycie w kontakcie ja-artysta, czy raczej chcemy, by integrowały nas tworzone razem brzmienia, choćby niedoskonałe? Stawiamy na indywidualne umiejętności czy na kapitał społeczny? Muzykowanie w Polsce: jedno badanie i wiele pytań ważnych dla współczesnej kultury. Jak muzykują Polacy? I czy w ogóle?


Fundacja Muzyka jest dla wszystkich wraz z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Partnerami i Współorganizatorami zaprasza do pionierskiego ogólnopolskiego badania Muzykowanie w Polsce, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Istotą i głównym celem badania jest poznanie podstawowych form aktywności muzycznych Polaków. W szczególności badaniu poddane są: praktyka gry na instrumentach muzycznych oraz śpiewanie. Uzyskane wyniki umożliwią ocenę umuzykalnienia polskiego społeczeństwa w wybranych aspektach oraz diagnozę, która może stać się podstawą budowania właściwej strategii reformowania edukacji kulturalnej i artystycznej w dziedzinie muzyki, tworzenia warunków dla “nieprofesjonalnej” aktywności muzycznej i rozwoju uczestnictwa w kulturze muzycznej.

 

Po pierwszej części badania, zrealizowanej pod koniec 2013 roku, obecnie realizowane jest badanie grup specyficznych. Badanie to ma szczególne znaczenie dla projektu Muzykowanie w Polsce - Mamy nadzieję uzyskać dzięki niemu szczególny materiał porównawczy dla próby ogólnopolskiej. Do ankiety w ramach badania grup specyficznych zapraszamy osoby, dla których muzykowanie ma ważne znaczenie i zajmuje szczególne miejsce w ich życiu. Są to zarówno osoby ze środowisk związanych z artystycznym wykonawstwem muzyki, jak i czynni muzykujący amatorzy. W ramach tej części projektu wyłoniliśmy grupy, dla których przygotowane zostały specjalne ankiety. Ankiety dla grup specyficznych różnią się między sobą nieznacznie kolejnością pytań oraz zestawem pytań uzupełniających. Są to między innymi grupy: członków amatorskich zespołów muzycznych, osób związanych z muzyką tradycyjną, chórzystów, rodziców uczniów szkół muzycznych, muzykujących rodzin, uczestników programów typu talent-show i innych.

 

Późną wiosną 2014 roku opublikowany zostanie raport z badania, który będzie rozesłany do wszystkich instytucji i osób, związanych z kulturą i decydujących o kulturze, szczególnie muzycznej. W ankiecie znalazły się również pytania o oświadczenia uczestników, związane z powszechną edukacją muzyczną, bowiem to zagadnienie ma szczególne miejsce w działalności Fundacji Muzyka jest dla wszystkich – Fundacji na rzecz rozwijania muzykalności Polaków.

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie badania: http://www.muzykajest.pl/muzykowanie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...