Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.01.2014 A A A
Wspólny projekt, czyli kolejna szansa dla młodych artystów
INFORMACJA PRASOWA
Fabryka miejska, Katarzyna Baług, zwycięska praca w konkursie Wspólny projekt. Źródło: materiały prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi

Intymność - pod takim hasłem ruszyła właśnie druga edycja konkursu organizowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundację Sztuki Polskiej ING. „Wspólny projekt” to konkurs otwarty na projekty zgłaszane przez artystki i artystów, którzy nie ukończyli 30 roku życia i są gotowi na uważną i zaangażowaną współpracę z organizatorami przedsięwzięcia.


Współpraca Muzeum Sztuki w Łodzi z Fundacją Sztuki Polskiej ING rozpoczęła się w 2012 roku. Wtedy też narodził się „Wspólny projekt”, czyli cykliczny konkurs, którego celem miało być wspieranie młodych artystów, działających w obszarze szeroko pojętych sztuk wizualnych. Jego założenie jest dość nietypowe. Nie samo ogłoszenie zwycięzcy jest najważniejsze, ale wyjątkowa możliwość, jaką otrzyma laureat lub laureatka: zrealizowania swojego pomysłu przy pełnym wsparciu organizatorów konkursu. Tematem pierwszej edycji były prototypy miejskie, a zwyciężczynią konkursu została Katarzyna Baług, która przeprowadziła swoją akcję artystyczną „Fabryka miejska” w przestrzeni publicznej Łodzi w maju 2013 roku. Artystka przez tydzień podróżowała po mieście wymyśloną przez siebie mobilną maszyną i zachęcała łodzian do poświęcenia czasu na nietypową, czasem pozornie bezproduktywną pracę.

 

W tym roku tematem konkursu jest „Intymność”. Organizatorzy podkreślają, że „Intymność” rozumiana jest to nie tylko jako to, co skrywane i utajnione, ale rodzaj dyskretnej relacji ze światem zewnętrznym. W praktyce artystycznej intymność oznacza bliski związek artysty z materią, tworzywem i treścią sztuki – mówi Katarzyna Słoboda, kuratorka Muzeum Sztuki w Łodzi. Prace biorące udział we „Wspólnym projekcie” mogą więc odnosić się do kontekstu osobistego, globalnego czy wspólnotowego i sytuować się zarówno w obszarze, jak i na marginesach sztuki – dodaje kuratorka. W tym roku organizatorzy także pozostawiają uczestnikom pełną dowolność w kwestii formy realizacji tematu. - Tegoroczne zadanie to projekt do zrealizowania w dowolnej formie - instalacji, działań performatywnych, badawczych, audialnych czy filmowych, jak i w tradycyjnych mediach – zaznacza Maria Rubersz, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING.

 

W konkursie szczególny nacisk kładziony jest nie tyle na efekt, ile na sam proces realizacji projektu. Dlatego jednym z decydujących czynników przy wyborze najlepszej pracy będzie potencjał jej rozwoju w ścisłej współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundacją Sztuki Polskiej ING. Istotnym elementem podlegającym ocenie będzie również realne podejście do budżetu przeznaczonego na projekt. W tym roku będzie to 18 tys. złotych, z czego 2 tys. stanowić będzie honorarium autorskie. Zgłoszenia można wysyłać do 21 marca 2014 r. na adres k.sloboda@msl.org.pl. W tytule maila należy wpisać „Wspólny projekt”.

 

Projekty prosimy przesyłać przez jeden z ogólnodostępnych serwisów do transferu plików nie większych niż 2GB. Wynik konkursu zostanie ogłoszony w kwietniu. Zgodnie z harmonogramem konkursu zwycięski projekt będzie realizowany między kwietniem a listopadem 2014 roku. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin są dostępne na stronach: www.msl.org.pl oraz ingart.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...