Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.02.2014 A A A
„Woyzeck" w Starym Teatrze
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

Sto lat od prapremiery – w ramach sezonu : Swinarski sztukę Georga Büchnera „Woyzeck” w Narodowym Starym Teatrze na Scenie Kameralnej wyreżyserował Mariusz Grzegorzek.


„Woyzeck” to ostatnia, nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramaturga Georga Büchnera (1813-1837). Losy tytułowego bohatera oparte zostały na autentycznej historii człowieka sądzonego w latach 20. XIX wieku za morderstwo. Ten więzień – podobnie jak bohater dramatu – był obiektem badań naukowych pseudonaukowca-kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy.

 

Język dramatu oraz uczynienie głównym bohaterem prostego człowieka uznawane są za pierwsze zwiastuny naturalizmu w literaturze. Büchner pozostawił luźne fragmenty tekstu, jego dramat został dopracowany i opublikowany w 1879, a sceniczna premiera odbyła się dopiero w 1913 roku. Od tego momentu Woyzeck niemal nie schodzi z afisza teatrów na całym świecie; w Polsce od wojny był realizowany kilkadziesiąt razy, zarówno w teatrach instytucjonalnych jak i off-owych.

 

Obecna realizacja "Woyzecka" w nowym tłumaczeniu Sławy Lisieckiej jest już trzecią inscenizacją tego dramatu na deskach Narodowego Starego Teatru. Pierwsza w reżyserii Konrada Swinarskiego odbyła się w 1966 roku i spotkała się z bardzo zróżnicowanym odbiorem widzów i krytyki. W 1986 roku na Scenie Kameralnej spektakl z muzyka Stanisława Radwana pokazał Tadeusz Bradecki.

 

W spektaklu Mariusza Grzegorzka w roli tytułowej wystąpił Wiktor Loga - Skarczewski, który zagrał popisowo swoją rolę, obok niego występują również Mieczyslaw Grąbka, Marta Nieradkiewicz, Dorota Pomykała, Krzysztof Stawowy, Bolesław Brzozowski, Marcin Kalisz, Grzegorz Grabowski i Rafał Jędrzejczyk.

 

Premiera spektaklu miała miejsce 8 lutego, a następne spektakle odbędą się 11, 12, 13 lutego na Scenie Kameralnej przy ul. Starowiślanej 21 w Krakowie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...