Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.02.2014 A A A
„Woyzeck" w Starym Teatrze
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

Sto lat od prapremiery – w ramach sezonu : Swinarski sztukę Georga Büchnera „Woyzeck” w Narodowym Starym Teatrze na Scenie Kameralnej wyreżyserował Mariusz Grzegorzek.


„Woyzeck” to ostatnia, nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramaturga Georga Büchnera (1813-1837). Losy tytułowego bohatera oparte zostały na autentycznej historii człowieka sądzonego w latach 20. XIX wieku za morderstwo. Ten więzień – podobnie jak bohater dramatu – był obiektem badań naukowych pseudonaukowca-kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy.

 

Język dramatu oraz uczynienie głównym bohaterem prostego człowieka uznawane są za pierwsze zwiastuny naturalizmu w literaturze. Büchner pozostawił luźne fragmenty tekstu, jego dramat został dopracowany i opublikowany w 1879, a sceniczna premiera odbyła się dopiero w 1913 roku. Od tego momentu Woyzeck niemal nie schodzi z afisza teatrów na całym świecie; w Polsce od wojny był realizowany kilkadziesiąt razy, zarówno w teatrach instytucjonalnych jak i off-owych.

 

Obecna realizacja "Woyzecka" w nowym tłumaczeniu Sławy Lisieckiej jest już trzecią inscenizacją tego dramatu na deskach Narodowego Starego Teatru. Pierwsza w reżyserii Konrada Swinarskiego odbyła się w 1966 roku i spotkała się z bardzo zróżnicowanym odbiorem widzów i krytyki. W 1986 roku na Scenie Kameralnej spektakl z muzyka Stanisława Radwana pokazał Tadeusz Bradecki.

 

W spektaklu Mariusza Grzegorzka w roli tytułowej wystąpił Wiktor Loga - Skarczewski, który zagrał popisowo swoją rolę, obok niego występują również Mieczyslaw Grąbka, Marta Nieradkiewicz, Dorota Pomykała, Krzysztof Stawowy, Bolesław Brzozowski, Marcin Kalisz, Grzegorz Grabowski i Rafał Jędrzejczyk.

 

Premiera spektaklu miała miejsce 8 lutego, a następne spektakle odbędą się 11, 12, 13 lutego na Scenie Kameralnej przy ul. Starowiślanej 21 w Krakowie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
Złap Groteskę w sieci
Po pierwszym tygodniu entuzjastycznie przyjętej akcji „Złap ...
SPEKTAKLE OPEROWE I BALETOWE NA PLATFORMIE VOD.TEATRWIELKI.PL
Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza do zapoznania się z  ...
Teatr Groteska z niecodzienną propozycją dla swoich najmłodszych widzów!
Wspólna walka z koronawirusem trwa. Przez dwa najbliższe tygodnie ...
Początek lutego z Karnawałem Teatralnym
Rodzinne sprawy ukazane z przymrużeniem oka, inauguracja Komedialni ...