Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.02.2014 A A A
Klajster - ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru Nowego w Łodzi
INFORMACJA PRASOWA
Na zdjęciu: Maćko Prusak, Wojciech Klemm, Igor Stokfiszewski. Fot. Materiał prasowy

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi ruszyły próby do kolejnej premiery. Sztukę Klajster Tomasza Cymermana reżyseruje Wojciech Klemm. Akompaniuje mu dramaturg Igor Stokfiszewski. Premiera spektaklu zaplanowana jest na inaugurację tegorocznej edycji Dotknij Teatru, czyli na 27 marca 2014 r.


Łódź nazywana bywa „polskim Detroit”. Amerykańskie miasto – niegdyś gigant przemysłowy, którego rozwój stymulowany był przez rozrost fabryki samochodów – było pierwszym na świecie bankrutem aglomeracyjnym. Redukcja wytwórczości, odpływ mieszkańców, nastawienie na wydajność ekonomiczną kosztem więzi społecznych, krótkowzroczność polityków – wszystko to poskutkowało zapaścią urbanistyczną. Śmierć Detroit zmusiła jego mieszkańców do poszukiwania alternatywnych sposobów przetrwania. Ich determinacja i wyobraźnia sprawiła, że miasto odrodziło się z popiołów. Czy Łódź, którą dziś symbolizują rozpadające się kamienice, ruiny poprzemysłowe, zarośnięte zielenią stacje benzynowe, puste tablice na billboardy i ogromne ugory w centrum będzie w stanie nabrać oddechu, pozwalającego odrodzić się molochowi?

 

Reżyser Wojciech Klemm zaprosił do współpracy dwóch twórców, których życie związane jest z krwiobiegiem miasta, historią jego minionego trzydziestolecia – Tomasza Cymermana (autora tekstu) oraz Igora Stokfiszewskiego (dramaturga). Obaj urodzili się i wychowali w Łodzi. Obaj opuścili miasto na fali emigracji przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Obaj przyjeżdżają do niego, by poszukiwać symptomów odrodzenia.

 

Cymerman skomponował tekst będący panoramą społecznych postaw w dobie kryzysu. Łódzcy bohaterowie tekstu dramatopisarza balansują na granicy dekadencji, frustracji i nadziei, poruszają się po linie rozpiętej między zapaścią miasta i pragnieniem wydobycia się na powierzchnię godnej, pełnej i nasyconym sensem życiem. Klajster będzie próbą ustanowienia choreografii stąpania po cienkim lodzie radykalnych społecznych, politycznych i egzystencjalnych przemian miasta, stającego na skraju upadku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Utwór i teledysk z udziałem aktorów spektaklu „Blef”
Warszawski Teatr Kamienica z przytupem otwiera nowy sezon teatralny ...
Premiera hitowej, światowej komedii w Teatrze Capitol!
Anna Czartoryska-Niemczycka, Aleksandra Domańska, Stefan Pawłowski, ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...