Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.02.2014 A A A
Sytuacja Teatr: nieformalna akademia teatralna rusza w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury
INFORMACJA PRASOWA
Źródło: http://mck-bydgoszcz.pl

W MCK w Bydgoszczy startuje w marcu „Sytuacja Teatr”. To swoista akademia teatralna obejmująca wykłady, pokazy i warsztaty. Poprowadzą je cenione teatry alternatywne - jak warszawskie Studium Teatralne czy Teatr Chorea - oraz naukowcy i artyści związani z Instytutem Grotowskiego oraz teatrem Eugenio Barby.


„Chcemy by widz miał większość świadomość teatru, który ogląda, a aktor sztuki, w której gra” – mówił podczas wtorkowej konferencji twórca inicjatywy, aktor i reżyser Andrzej Stróż z pracowni teatru MCK w Bydgoszczy. „Ten cykl zrodził się z buntu i obserwacji. Bezwiednie oceniamy teatr, bezrefleksyjnie klaszczemy. A ja chciałbym wiedzieć, że jeżeli coś ‘się podobało’, to dlaczego ‘się podobało’!” – dodał Stróż. Celem twórców „Sytuacji teatr” jest bowiem głębsze „wczytanie” się w sztukę teatralną, lepsze jej rozumienie zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej.

 

„Sytuacja” koncentrować się będzie wokół nurtów wypracowanych przez teatr Grotowskiego i Eugenio Barby. Wykładowcami będą znane i cenione osobistości zajmujące się problematyką teatru współczesnego, natomiast warsztaty praktyczne poprowadzą liderzy i członkowie najważniejszych, cenionych w świecie teatru, grup. Wśród wykładowców i prowadzących warsztaty znajdą się: warszawskie Studium Teatralne i łódzki Teatr Chorea, prof. Janusz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przemysław Błaszczak z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, dr Artur Duda z toruńskiego UMK oraz jeden z najlepszych na świecie znawców „metody Meyerholda” – Giennadij Nikołajewicz Bogdanow.

 

Uczestniczyć w „Sytuacji Teatr” mogą mieszkańcy całej Polski. Cykl składa się z dwóch bloków: wiosennego i jesiennego, a odbywać się będzie na dwóch głównych płaszczyznach. Pierwszej – skierowanej do osób chcących zdobywać wiedzę o sztuce aktorskiej oraz drugiej – skierowanej do teoretyków, krytyków i wielbicieli teatru. Wstęp na wykłady jest bezpłatny. Na warsztaty trzeba zaś zapisać się korzystając z formularza na stronie internetowej MCK. Pięciodniowe zajęcia kosztują 100 zł. (obowiązuje limit ilościowy zgłoszeń).

 

„Sytuacja…” stanowi także nawiązanie do idei odbywającego się od trzech lat w Bydgoszczy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje, który prezentuje twórców stawiających aktora wraz z jego warsztatem w centrum działań scenicznych. Pierwsze warsztaty zaczynają się już w marcu (8-12.03) w Pałacu w podbydgoskim Ostromecku, a poprowadzi je warszawskie Studium Teatralne założone i prowadzone przez reżysera i aktora Piotra Borowskiego. W programie znalazły się: praca nad świadomością bycia w przestrzeni, współdziałanie z partnerem, improwizacja, organiczność ruchu czy konstrukcja działań scenicznych. Efekty pracy warsztatowej zobaczyć będzie można 13 marca na deskach Miejskiego Centrum Kultury (wstęp wolny). Wcześniej natomiast dr hab. Artur Duda z Katedry Kulturoznawstwa UMK w Toruniu opowie o coraz częściej spotykanym w teatrze, a często kontrowersyjnym, aktorstwie cielesno-performatywnym.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...