Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.02.2014 A A A
Sytuacja Teatr: nieformalna akademia teatralna rusza w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury
INFORMACJA PRASOWA
Źródło: http://mck-bydgoszcz.pl

W MCK w Bydgoszczy startuje w marcu „Sytuacja Teatr”. To swoista akademia teatralna obejmująca wykłady, pokazy i warsztaty. Poprowadzą je cenione teatry alternatywne - jak warszawskie Studium Teatralne czy Teatr Chorea - oraz naukowcy i artyści związani z Instytutem Grotowskiego oraz teatrem Eugenio Barby.


„Chcemy by widz miał większość świadomość teatru, który ogląda, a aktor sztuki, w której gra” – mówił podczas wtorkowej konferencji twórca inicjatywy, aktor i reżyser Andrzej Stróż z pracowni teatru MCK w Bydgoszczy. „Ten cykl zrodził się z buntu i obserwacji. Bezwiednie oceniamy teatr, bezrefleksyjnie klaszczemy. A ja chciałbym wiedzieć, że jeżeli coś ‘się podobało’, to dlaczego ‘się podobało’!” – dodał Stróż. Celem twórców „Sytuacji teatr” jest bowiem głębsze „wczytanie” się w sztukę teatralną, lepsze jej rozumienie zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej.

 

„Sytuacja” koncentrować się będzie wokół nurtów wypracowanych przez teatr Grotowskiego i Eugenio Barby. Wykładowcami będą znane i cenione osobistości zajmujące się problematyką teatru współczesnego, natomiast warsztaty praktyczne poprowadzą liderzy i członkowie najważniejszych, cenionych w świecie teatru, grup. Wśród wykładowców i prowadzących warsztaty znajdą się: warszawskie Studium Teatralne i łódzki Teatr Chorea, prof. Janusz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przemysław Błaszczak z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, dr Artur Duda z toruńskiego UMK oraz jeden z najlepszych na świecie znawców „metody Meyerholda” – Giennadij Nikołajewicz Bogdanow.

 

Uczestniczyć w „Sytuacji Teatr” mogą mieszkańcy całej Polski. Cykl składa się z dwóch bloków: wiosennego i jesiennego, a odbywać się będzie na dwóch głównych płaszczyznach. Pierwszej – skierowanej do osób chcących zdobywać wiedzę o sztuce aktorskiej oraz drugiej – skierowanej do teoretyków, krytyków i wielbicieli teatru. Wstęp na wykłady jest bezpłatny. Na warsztaty trzeba zaś zapisać się korzystając z formularza na stronie internetowej MCK. Pięciodniowe zajęcia kosztują 100 zł. (obowiązuje limit ilościowy zgłoszeń).

 

„Sytuacja…” stanowi także nawiązanie do idei odbywającego się od trzech lat w Bydgoszczy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje, który prezentuje twórców stawiających aktora wraz z jego warsztatem w centrum działań scenicznych. Pierwsze warsztaty zaczynają się już w marcu (8-12.03) w Pałacu w podbydgoskim Ostromecku, a poprowadzi je warszawskie Studium Teatralne założone i prowadzone przez reżysera i aktora Piotra Borowskiego. W programie znalazły się: praca nad świadomością bycia w przestrzeni, współdziałanie z partnerem, improwizacja, organiczność ruchu czy konstrukcja działań scenicznych. Efekty pracy warsztatowej zobaczyć będzie można 13 marca na deskach Miejskiego Centrum Kultury (wstęp wolny). Wcześniej natomiast dr hab. Artur Duda z Katedry Kulturoznawstwa UMK w Toruniu opowie o coraz częściej spotykanym w teatrze, a często kontrowersyjnym, aktorstwie cielesno-performatywnym.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...