Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.03.2014 A A A
Kreatywni pokażą co potrafią na Eliminacjach Odysei Umysłu w Warszawie
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Już 9 marca w Warszawie blisko tysiąc młodych, pomysłowych ludzi stanie w szranki podczas Eliminacji Regionalnych międzynarodowego konkursu kreatywności Odyseja Umysłu. W rywalizacji weźmie udział 131 kilkuosobowych drużyn z 72 szkół i placówek edukacyjnych z województw mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół im. Inż. Stanisława Wysockiego, przy ul. Szczęśliwickej 56 oraz w LXVIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Szczęśliwickiej 50-54. Najlepsze zespoły awansują do Finału Ogólnopolskiego i spotkają się pod koniec marca w Gdańsku.


Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi.

 

W bieżącej edycji grupy wybrać mogą:

 

- problem techniczny „Odjazdowy egzamin”, gdzie zaprojektują i skonstruują pojazd, którym – podczas egzaminu na prawo jazdy – pokieruje pewien początkujący kierowca. Wehikuł posiadać będzie dwa odmienne systemy napędowe i spróbuje wykonać trzy różne zadania.

 

- problem techniczno-teatralny „Strachy na lachy”, gdzie stworzą i zaprezentują oryginalne przedstawienie, opowiadające o niby-nawiedzonym „domu strachów”. Cztery zastosowane tam efekty specjalne mają w zamyśle przerazić każdego, kto w owo miejsce trafi – okazuje się jednak, że zamiast tego odnoszą zupełnie inny skutek.

 

- problem humanistyczny „I kto tu rządzi?”, gdzie przygotują dowcipne przedstawienie, w którym zaprezentowane zostaną dwa różne Dwory Królewskie: jeden historyczny, onegdaj istniejący naprawdę – i jeden zmyślony, funkcjonujący w dowolnym innym miejscu i czasie.

 

- problem konstrukcyjny „Wszystko się ułoży”, gdzie zaprojektują i zbudują strukturę, która składać się będzie z kilku osobnych części – wykonanych wyłącznie z drewna balsa i kleju. Zawodnicy poukładają segmenty jeden na drugim – a na powstałą w ten sposób całość nałożą jak najwięcej sportowych odważników.

 

- problem teatralny „Zawiłości normalności”, gdzie zaprezentują oryginalne przedstawienie, w którym pewna społeczność czuje się zagrożona przez coś, co znajduje się w miejscu, gdzie żaden z jej członków jeszcze nigdy nie był.

 

Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie. Zadania polegają na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń. W tym roku Eliminacje Regionalne odbędą się w pięciu miastach – Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu wyłaniając zespoły, które wystąpią na kolejnym etapie konkursu.

 

Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości: umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują uczestnicy, widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą”.

 

Program zyskuje na popularności. W całej tegorocznej edycji Odysei Umysłu weźmie udział 3320 młodych Polaków skupionych w 493 drużynach z 258 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju. Tysiące uczestników będzie miało więc szansę, by odkryć swoje talenty, wykorzystać wiedzę w praktyce i przeżyć niezwykłą przygodę z własną wyobraźnią. Dzięki życzliwości mediów o inicjatywie dowiaduje się coraz szersze grono osób – mówi Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

 

Wyniki monitoringu Internetu, social media, prasy i RTV w ramach projektu „Odyseja Umysłu” udostępnia PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Dostęp do informacji o bieżących publikacjach pozwala Fundacji lepiej planować akcje informacyjne i dostosować działania do potrzeb opinii społecznej i beneficjentów programu.

 

Patronat honorowy nad Eliminacjami Regionalnymi i Finałem Ogólnopolskim Odysei Umysłu objęli Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Warszawy i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...