Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.03.2014 A A A
Kreatywni pokażą co potrafią na Eliminacjach Odysei Umysłu w Warszawie
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Już 9 marca w Warszawie blisko tysiąc młodych, pomysłowych ludzi stanie w szranki podczas Eliminacji Regionalnych międzynarodowego konkursu kreatywności Odyseja Umysłu. W rywalizacji weźmie udział 131 kilkuosobowych drużyn z 72 szkół i placówek edukacyjnych z województw mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół im. Inż. Stanisława Wysockiego, przy ul. Szczęśliwickej 56 oraz w LXVIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Szczęśliwickiej 50-54. Najlepsze zespoły awansują do Finału Ogólnopolskiego i spotkają się pod koniec marca w Gdańsku.


Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi.

 

W bieżącej edycji grupy wybrać mogą:

 

- problem techniczny „Odjazdowy egzamin”, gdzie zaprojektują i skonstruują pojazd, którym – podczas egzaminu na prawo jazdy – pokieruje pewien początkujący kierowca. Wehikuł posiadać będzie dwa odmienne systemy napędowe i spróbuje wykonać trzy różne zadania.

 

- problem techniczno-teatralny „Strachy na lachy”, gdzie stworzą i zaprezentują oryginalne przedstawienie, opowiadające o niby-nawiedzonym „domu strachów”. Cztery zastosowane tam efekty specjalne mają w zamyśle przerazić każdego, kto w owo miejsce trafi – okazuje się jednak, że zamiast tego odnoszą zupełnie inny skutek.

 

- problem humanistyczny „I kto tu rządzi?”, gdzie przygotują dowcipne przedstawienie, w którym zaprezentowane zostaną dwa różne Dwory Królewskie: jeden historyczny, onegdaj istniejący naprawdę – i jeden zmyślony, funkcjonujący w dowolnym innym miejscu i czasie.

 

- problem konstrukcyjny „Wszystko się ułoży”, gdzie zaprojektują i zbudują strukturę, która składać się będzie z kilku osobnych części – wykonanych wyłącznie z drewna balsa i kleju. Zawodnicy poukładają segmenty jeden na drugim – a na powstałą w ten sposób całość nałożą jak najwięcej sportowych odważników.

 

- problem teatralny „Zawiłości normalności”, gdzie zaprezentują oryginalne przedstawienie, w którym pewna społeczność czuje się zagrożona przez coś, co znajduje się w miejscu, gdzie żaden z jej członków jeszcze nigdy nie był.

 

Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie. Zadania polegają na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń. W tym roku Eliminacje Regionalne odbędą się w pięciu miastach – Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu wyłaniając zespoły, które wystąpią na kolejnym etapie konkursu.

 

Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości: umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują uczestnicy, widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą”.

 

Program zyskuje na popularności. W całej tegorocznej edycji Odysei Umysłu weźmie udział 3320 młodych Polaków skupionych w 493 drużynach z 258 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju. Tysiące uczestników będzie miało więc szansę, by odkryć swoje talenty, wykorzystać wiedzę w praktyce i przeżyć niezwykłą przygodę z własną wyobraźnią. Dzięki życzliwości mediów o inicjatywie dowiaduje się coraz szersze grono osób – mówi Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

 

Wyniki monitoringu Internetu, social media, prasy i RTV w ramach projektu „Odyseja Umysłu” udostępnia PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Dostęp do informacji o bieżących publikacjach pozwala Fundacji lepiej planować akcje informacyjne i dostosować działania do potrzeb opinii społecznej i beneficjentów programu.

 

Patronat honorowy nad Eliminacjami Regionalnymi i Finałem Ogólnopolskim Odysei Umysłu objęli Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Warszawy i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...