Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.03.2014 A A A
WIOSNA NAJMŁODSZYCH w ramach 43. Poznańskiej Wiosny Muzycznej
INFORMACJA PRASOWA
CSD Kłębuszek Fot. Dominika Pałęcka. Źródło: materiał prasowy

W pierwszych dniach kalendarzowej wiosny (21-25 marca 2014) Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza na kilkudniowy festiwal muzyczny adresowany do młodszych dzieci, który odbędzie się w ramach 43. Poznańskiej Wiosny Muzycznej. Artyści i animatorzy przybliżą małym słuchaczom muzykę współczesną, podczas wyjątkowych wydarzeń, wykreowanych specjalnie dla tej grupy odbiorców. Bezpośredni kontakt z muzykami, kompozytorem i instrumentami, wzbogacony multimediami oraz możliwość samodzielnego badania dźwięków, a nawet podjęcia pierwszych prób komponowania, mają duże znaczenie w edukacji muzycznej, ale będą też znakomitą zabawą. Miejscem koncertów, spotkań warsztatowych i udostępnienia instalacji dźwiękowej będzie SCENA WSPÓLNA, zlokalizowana na poznańskiej Cytadeli. Wydarzenia zaplanowane zostały w sposób umożliwiający udział dzieciom wraz z rodzicami oraz nauczycielom z grupami przedszkolnymi i szkolnymi.


Z programem imprezy można zapoznać się poniżej.

 

21 marca, piątek, godz. 9.30 i 11.00

 

Wiosną kwitną instrumenty - spotkanie warsztatowe z muzyką współczesną przygotowanie i prowadzenie: Ewa Fabiańska-Jelińska dla dzieci w wieku od 9 lat. Artyści odkryją przed uczestnikami tajemnice swoich instrumentów: kontrabasu, klarnetu, puzonu i fortepianu oraz zaprezentują ich nowe możliwości związane z wykonywaniem muzyki współczesnej. Podczas spotkania, pomiędzy utworami, będą muzyką inspirowali dzieci do tworzenia obrazkowej partytury graficznej – zapisu wspólnej kompozycji. Wykonanie tego dzieła będzie miało miejsce w finale wydarzenia.

 

22 marca, sobota, godz. 11.00-18.00

 

Plasterki Muzyki II - instalacja muzyczna autorka projektu: Lidia Zielińska dla dzieci w wieku od 8 lat. Wstęp wolny. Premiera instalacji miała miejsce w 2013 roku podczas Małej Warszawskiej Jesieni, towarzyszącej Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W Poznaniu instalacja zostanie wzbogacona w sposób umożliwiający wykorzystanie ogromnego potencjału edukacyjnego tego projektu, tworząc dzieciom warunki do podejmowania świadomych prób tworzenia własnych „utworów” z elementów muzycznych zaprojektowanych przez kompozytorkę. Dzieciom towarzyszyć będzie animator muzyczny wspierający ich proces twórczy. Pojawią się wizualizacje, które pozwolą na bardziej emocjonalny odbiór kompozycji. Dla zwiedzających oczekujących na swoją kolej w poznawaniu instalacji, udostępnione będą komputerowe zabawy muzyczne Small Fish, pochodzące z Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe (Niemcy).

 

23 marca, niedziela, godz. 12.00
24 marca, poniedziałek, godz. 9.30

 

Wariacje i odmieńce - Teatr instrumentalny Jarka Siwińskiego

 

Koncert autorski z udziałem klarnetu, kontrabasu, fortepianu i perkusji oraz… dla dzieci w wieku od 8 lat. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do młodej publiczności, choć ambicją kompozytora jest zainteresowanie koncertem także osób dorosłych. Artysta ukazuje wiele aspektów muzyki współczesnej, m. in. poprzez prezentację w atrakcyjny i zrozumiały sposób różnych środków artystycznych, jakimi się ona posługuje, a także rozmaitych, czasem zaskakujących kontekstów, w jakich muzykę możemy umieścić. Koncert ma formę łańcucha zdarzeń, w dużej części zawierającego elementy teatru instrumentalnego, multimediów i bezpośredniego angażowania publiczności w wykonanie utworu.

 

24 marca, poniedziałek, godz.17.00
25 marca, wtorek, godz. 9.30 i 11.00

 

Kłębuszek

 

Przygoda muzyczna z cyklu Poznawać świat muzyką. Autorka projektu i animatorka: Agnieszka Cienciała. Kompozytor i wykonawca: Rafał Zapała. Dla dzieci w wieku od 4 do 5 lat.

 

Kłębki wełny posłużą animatorce jako przedmioty inicjujące zabawę muzyczną, podczas której dzieci będą mogły śledzić, jak razem z włóczkową nicią rozwijają się…wątki muzyczne grane przez improwizującego pianistę, uruchamiającego również transformacje elektroniczne.

 

Gdy nici zaczną przemieszczać się z ekranu w kierunku uczestników, animatorka zaprosi je do zabawy inspirowanej muzyką, melodią i rytmem słów zawartych w krótkim wierszyku. Rymowanka ułatwi dzieciom odgadnięcie, kto tak naprawdę jest bohaterem całej tej muzycznej przygody. Działaniom towarzyszyć będą projekcje wideo. Projekt przygotowany został przez Agnieszkę Cienciałę i Dobromiłę Jaskot podczas Warsztatów dla Kompozytorów i Animatorów Sztuki w maju 2012 roku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...