Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.03.2014 A A A
Teatr Usta Usta Republika wygrywa festiwal Klamra.
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Wieczorem, w sobotę 15 marca ogłoszono werdykt 22 Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra. Głosami widzów nagrodę główną przyznano poznańskiej grupie Usta Usta Republika za spektakl „Uczta”. O trofeum toruńskiego festiwalu rywalizowało 12 przedstawień, najlepszych scen alternatywnych w kraju.


Spektakl „Uczta” to kolejne wcielenie znanego z eksperymentowania, poznańskiego teatru. Usta Usta pokazały jak zawsze teatr interaktywny, wciągający widza do udziału w spektaklu. Tytułowa „uczta” przygotowana jest w groteskowej konwencji, a głównym daniem jest… człowiek w całej swojej fizyczności i duchowości. „W sposób zaskakująco prosty przedstawiona została tragiczna prawda o wartości nas samych. Można odnieść wrażenie, że w spektaklu śmiech miał być tym, czym u Witkacego – zmuszeniem do refleksji, zwróceniem uwagi na problemy istotne” – pisała recenzentka festiwalowej gazety.

 

Aktorzy podczas spotkania z widzami festiwalu także podkreślali, że chociaż sztuka ma pozory komediowości, tak naprawdę jest wielką przenośnią o naszym bycie: „Wszyscy jesteśmy konsumentami, ale najczęściej konsumujemy siebie nawzajem. Pożeramy to życie, ale w efekcie okazuje się, że to my zostaliśmy pożarci”. Dodawali, że jedzenie to filozofia, a metafory kulinarne odnoszą się do całego naszego bytu: „Mamy apetyt i na pierogi i na emocje. Jesteśmy głodni kontaktu z drugim człowiekiem. Nasz spektakl ma smak, ale bardzo gorzki. Przeprowadzamy widza, przez bardzo trudne, ciężkostrawne przemyślenia”.

 

Z otrzymaniem nagrody głównej wiąże się zaproszenie zwycięskiego teatru na przyszłoroczną edycję festiwalu. Nagrodę festiwalową, tradycyjnie przyznawaną przez publiczność, wprowadzono podczas 15. edycji AST Klamra. Pierwszym jej zdobywcą był Teatr Wierszalin. Warto dodać, że teatr Usta Usta Republika wygrał już raz Klamrę. W 2011 roku podczas 19 edycji festiwalu publiczność nagrodziła spektakl „777”.

 

Na tegorocznej Klamrze zaprezentowało się 12 teatrów. Wśród nich Teatr Wierszalin, Teatr Kana, Scena Plastyczna KUL, Porywacze Ciał czy Stowarzyszenie Teatralne Chorea. Widzowie obejrzeli wszystkie przejawy sceny alternatywnej  - teatry tańca, ruchu, performance sceniczne, teatr improwizacji czy spektakle oparte na plastyce lub słowie. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli Leszek Mądzik – twórca Sceny Plastycznej KUL i Ewa Wójciak – dyrektorka Teatru Ósmego Dnia. Wydarzeniu towarzyszyły też spotkania z teatrami, pokazy filmów o teatrze, warsztaty oraz słuchowiska teatralne. Centrum festiwalowym było jak co roku Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.

 

Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Festiwal dofinansowali też: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia. Festiwal sponsorowali: Hotel Filmar, Hotel Ibis, Żywiec i Galeria Kwiatów w Toruniu. Patronami medialnymi byli TVP Kultura, TVP Bydgoszcz, pismo Teatr, portal e-teatr.pl, portal Teatr dla Was, TV Toruń, miesięcznik Menażeria, Radio PIK, Radia Gra, Gazeta Wyborcza, dziennik Nowości, Program Drugi Polskiego Radia i Radio Sfera.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...