Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.03.2014 A A A
"W środku słońca gromadzi się popiół"- czyli dużo pytań i mało odpowiedzi.
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

"W środku słońca gromadzi się popiół" - to tytuł nowego spektaklu, jaki wystawił Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Premiera przedstawienia, wyreżyserowanego przez Wojciecha Farugę, odbyła się w piątek 14 marca br.


Na scenie, w minimalistycznej scenografii, która ma pomóc widzowi skoncentrować się na przeżyciach bohaterów, występuje czterech aktorów: Dorota Segda jako Lucy, Błażej Peszek jako Płomyk, Małgorzata Gałkowska jako Iskierka i Paweł Kruszelnicki jako Ojciec. Publiczność nie zobaczy na scenie żadnych rekwizytów. Cała scenografia ogranicza się do szarych metalowych płyt tworzących ściany pomieszczenia, w którym rozgrywa się akcja.

 

Jak powiedział autor scenariusza Paweł Sztarbowski na konferencji prasowej: "Wybraliśmy najważniejsze tematy, ale spektakl również ma budowę szkatułkową. Porusza problemy, z którymi ludziom trudno się mierzyć, np. cierpienie, śmierć, strach o dziecko."

 

I dodał: "Spektakl powstał na podstawie utworu dramatopisarza Artura Pałygi. Oryginał sztuki jest pozbawiony podziału na role, a w tekście pojawia się dużo wątków."

 

Według niego widowisko będzie atrakcyjne głównie dla osób, które "uwielbiają mierzyć się z emocjami", ponieważ zobaczą skrajne uczucia bohaterów - np. ogromne cierpienie. W spektaklu nie brakuje jednak momentów zabawnych i wzniosłych; to spektakl dla wszystkich."

 

Sztuka Artura Pałygi "W środku słońca gromadzi się popiół" została nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2013 r. Jest dramatem dla tych, którzy lubią mierzyć się z pytaniami, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...