Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.03.2014 A A A
"W środku słońca gromadzi się popiół"- czyli dużo pytań i mało odpowiedzi.
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

"W środku słońca gromadzi się popiół" - to tytuł nowego spektaklu, jaki wystawił Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Premiera przedstawienia, wyreżyserowanego przez Wojciecha Farugę, odbyła się w piątek 14 marca br.


Na scenie, w minimalistycznej scenografii, która ma pomóc widzowi skoncentrować się na przeżyciach bohaterów, występuje czterech aktorów: Dorota Segda jako Lucy, Błażej Peszek jako Płomyk, Małgorzata Gałkowska jako Iskierka i Paweł Kruszelnicki jako Ojciec. Publiczność nie zobaczy na scenie żadnych rekwizytów. Cała scenografia ogranicza się do szarych metalowych płyt tworzących ściany pomieszczenia, w którym rozgrywa się akcja.

 

Jak powiedział autor scenariusza Paweł Sztarbowski na konferencji prasowej: "Wybraliśmy najważniejsze tematy, ale spektakl również ma budowę szkatułkową. Porusza problemy, z którymi ludziom trudno się mierzyć, np. cierpienie, śmierć, strach o dziecko."

 

I dodał: "Spektakl powstał na podstawie utworu dramatopisarza Artura Pałygi. Oryginał sztuki jest pozbawiony podziału na role, a w tekście pojawia się dużo wątków."

 

Według niego widowisko będzie atrakcyjne głównie dla osób, które "uwielbiają mierzyć się z emocjami", ponieważ zobaczą skrajne uczucia bohaterów - np. ogromne cierpienie. W spektaklu nie brakuje jednak momentów zabawnych i wzniosłych; to spektakl dla wszystkich."

 

Sztuka Artura Pałygi "W środku słońca gromadzi się popiół" została nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2013 r. Jest dramatem dla tych, którzy lubią mierzyć się z pytaniami, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...