Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.03.2014 A A A
"W środku słońca gromadzi się popiół"- czyli dużo pytań i mało odpowiedzi.
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

"W środku słońca gromadzi się popiół" - to tytuł nowego spektaklu, jaki wystawił Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Premiera przedstawienia, wyreżyserowanego przez Wojciecha Farugę, odbyła się w piątek 14 marca br.


Na scenie, w minimalistycznej scenografii, która ma pomóc widzowi skoncentrować się na przeżyciach bohaterów, występuje czterech aktorów: Dorota Segda jako Lucy, Błażej Peszek jako Płomyk, Małgorzata Gałkowska jako Iskierka i Paweł Kruszelnicki jako Ojciec. Publiczność nie zobaczy na scenie żadnych rekwizytów. Cała scenografia ogranicza się do szarych metalowych płyt tworzących ściany pomieszczenia, w którym rozgrywa się akcja.

 

Jak powiedział autor scenariusza Paweł Sztarbowski na konferencji prasowej: "Wybraliśmy najważniejsze tematy, ale spektakl również ma budowę szkatułkową. Porusza problemy, z którymi ludziom trudno się mierzyć, np. cierpienie, śmierć, strach o dziecko."

 

I dodał: "Spektakl powstał na podstawie utworu dramatopisarza Artura Pałygi. Oryginał sztuki jest pozbawiony podziału na role, a w tekście pojawia się dużo wątków."

 

Według niego widowisko będzie atrakcyjne głównie dla osób, które "uwielbiają mierzyć się z emocjami", ponieważ zobaczą skrajne uczucia bohaterów - np. ogromne cierpienie. W spektaklu nie brakuje jednak momentów zabawnych i wzniosłych; to spektakl dla wszystkich."

 

Sztuka Artura Pałygi "W środku słońca gromadzi się popiół" została nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2013 r. Jest dramatem dla tych, którzy lubią mierzyć się z pytaniami, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Utwór i teledysk z udziałem aktorów spektaklu „Blef”
Warszawski Teatr Kamienica z przytupem otwiera nowy sezon teatralny ...
Premiera hitowej, światowej komedii w Teatrze Capitol!
Anna Czartoryska-Niemczycka, Aleksandra Domańska, Stefan Pawłowski, ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...