Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.03.2014 A A A
Promocja książki Ingrid Loe Dalaker
INFORMACJA PRASOWA

Fryderyk Chopin – wirtuoz fortepianu, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii świata. To wie każdy. Mało kto jednak wie, że Fryderyk Chopin był jednym z najbardziej cenionych pedagogów i nauczycieli fortepianu swoich czasów. Udzielał lekcji polskiej, francuskiej i angielskiej arystokracji, ale wśród jego ulubionych i najbliższych uczniów był… Norweg: Thomas Tellefsen.


Tellefsen, wybitny pianista, kompozytor i pedagog, jest jednym z piękniejszych dowodów kulturowych więzi pomiędzy Polską i Norwegią. W środę 26 marca będzie można bliżej poznać postać i twórczość tego norweskiego artysty, który chociaż za życia cieszył się międzynarodową sławą , dość szybko został zapomniany po śmierci. Jako jeden z pierwszych kompozytorów włączył elementy norweskiej muzyki ludowej do twórczości artystycznej, lecz jego utwory nigdy nie stały się częścią stałego repertuaru koncertowego i do dziś znane są właściwie tylko wąskiemu gronu specjalistów.

 

Thomas Tellefsen urodził się w Trondheim, lecz opuścił Norwegię w roku 1842, by studiować muzykę w Paryżu. Mieszkał tam przez resztę życia, a do Norwegii przyjeżdżał jedynie na krótkie pobyty. W stolicy Francji nawiązał kontakty z Fryderykiem Chopinem i został jego uczniem oraz przyjacielem. Po śmierci Chopina w roku 1849 przejął z kolei wielu jego uczniów i wyrobił sobie nazwisko jako znakomity pedagog. W latach 50. i 60. XIX wieku Tellefsen osiągnął status wziętego pianisty i odbywał liczne tournées koncertowe po Anglii, Szwecji i Norwegii.

 

26 marca o godzinie 17.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się promocja książki „Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej” z udziałem autorki Ingrid Loe Dalaker. Książka jest przekładem pracy doktorskiej autorki pt. Thomas Tellefsen i norsk og fransk musikkultur, która powstała w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w 2005 roku. Autorka opisała karierę pianistyczną Tellefsena i dokonała analizy jego twórczości, na którą składają się 44 opusy (głównie solowe utwory fortepianowe, w tym 16 mazurków, utwory kameralne i dwa koncerty fortepianowe) inspirowane w znacznej części norweską muzyką ludową. Bezpośrednio po spotkaniu autorskim odbędzie się recital fortepianowy, podczas którego utwory Thomasa Tellefsena i Fryderyka Chopina wykona uznany polski pianista – Marek Bracha.

 

Spotkanie jest finansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, jako część projektu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach MF EOG 2009–2014. Organizatorem spotkania jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorami: Uniwersytet Warszawski, Instytut Muzykologii UW oraz Ringve Music Museum.

 

WSTĘP WOLNY.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...