Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.03.2014 A A A
Mapowanie publiczności
INFORMACJA PRASOWA

Zgodnie z tradycją podczas XLIX Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT odbędzie się panel dyskusyjny. Podobnie jak w zeszłym roku, w panelu udział wezmą goście zarówno z Polski, jak i z Niemiec: krytycy, badacze i praktycy teatralni. Tegoroczne spotkanie poświęcone zostanie publiczności, postrzeganej nie jako bierny obserwator, lecz faktyczna, niekiedy najważniejsza część teatralnego dzieła.


W ostatnich latach zarówno w Niemczech, jak w Polsce relacje między twórcą a odbiorcą uległy daleko idącym zmianom. Publiczność staje się nie tylko obiektem badań teatrologów, kulturoznawców, socjologów, ale też obiektem eksperymentów artystycznych mających na celu wykreowanie nowych reguł porządkujących wzajemne relacje. Co więcej,  skandale i protesty, które w ostatnich sezonach wstrząsnęły europejskimi teatrami, skłaniają do przyjrzenia się także innemu aspektowi relacji twórca-odbiorca: zadania sobie pytania, jakie są granice wolności artystów i widzów, oraz zastanowienia się, jakie wyjście można zaproponować w sytuacji, gdy ich systemy wartości, poglądy, kryteria estetyczne zaczynają ze sobą kolidować.

 

Podczas panelu polscy i niemieccy krytycy, badacze i praktycy teatralni stworzą swoistą mapę publiczności: spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, kim są ci ludzie, bez których teatr nie mógłby istnieć, a którzy przez wieki pozostawali niewidoczni i niesłyszalni, ukryci w mroku widowni. Tematyka wystąpień obejmie zarówno kwestie ogólne, dotyczące psychologicznych i socjologicznych aspektów bycia widzem, pracy, jaką widz wykonuje przed spektaklem, podczas jego trwania i po jego zakończeniu, specyficznej roli publiczności w teatrze dokumentalnym czy też możliwości realizacji emancypacyjnych założeń Rancière’a w praktyce, jak kwestie szczegółowe: śledzenie sposobów recepcji spektakli takich artystów, jak Massimo Furlan, 77 Stolen Fish, She She Pop, Rimini Protokoll, Krzysztof Garbaczewski, Jan Klata, Marcin Liber i Marcin Wierzchowski.

 

W panelu udział wezmą: Elena Basteri (Berlin), Ewa Guderian-Czaplińska (Poznań), Joanna Jopek (Kraków), Monika Kwaśniewska (Kraków), Dirk Pilz (Berlin), Waldemar Rapior (Poznań), Philipp Schulte (Giessen), Anna Teuwen (Hamburg), Meike Wagner (Monachium) i Karol Wittels (Warszawa). Opiekunem merytorycznym sesji jest doktor Anna R. Burzyńska, Uniwersytet Jagielloński.

 

Panel odbędzie się w dniach 8–9 kwietnia 2014 w Teatrze Małym, godz. 10.00–14.00 (wstęp wolny).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...