Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.03.2014 A A A
Zgubiliśmy naszą prywatność
TOMASZ CICHOCKI
Zdjęcie z próby do słuchowiska. Fot. Tomasz Cichocki

Każdego dnia zapisywane są setki tysięcy terabajtów danych o wykonanych przez nas czynnościach w sieci. Równocześnie życie wirtualne sprawia, że coraz bardziej oddalamy się od rzeczywistości. Jak wpłynie to na naszą przyszłość? To jeden z głównych wątków poruszanych w sztuce Dzień dobry Przemysława Kazuska i przygotowanej przez grupę stogram jej adaptacji radiowej. Premiera już w piątek, 28 marca, o godzinie 20:00 na antenie Radia Pryzmat.


Gdzie i za co płacimy kartą, jakie strony przeglądamy oraz co publikujemy na portalach społecznościowych to jedynie wybrane dane statystyczne, które gromadzone są na nasz temat przez ogromne serwery gigantycznych przedsiębiorstw a częściowo także urzędów państwowych. Wszystko to ma na celu personalizację działań reklamowych, a docelowo pozyskanie (nowego) klienta. Zjawisko elektronicznej inwigilacji powszechnie postrzegane jest jako zagrożenie, mimo to sfera działań niewirtualnych, które nie odbywają się na komputerze, tablecie lub telefonie zmniejsza się drastycznie z dnia na dzień, przenosząc działania ludzkie w świat cyfrowy.

 

W realnym świecie nie dzielimy się z nieznajomymi informacjami, co dzisiaj jedliśmy, gdzie byliśmy, co nas boli ani nie pokazujemy prywatnych zdjęć noszonych w portfelu. Bohaterowie sztuki Dzień dobry Przemysława Kazuska - Igor i Irena - przekraczają tę granicę, pozwalając na zatarcie się podziału pomiędzy tym co prywatne i publiczne. Całkowite oddanie się cyfrowemu światu sprawia, że tracimy więź z bliskimi a świat zaczynamy postrzegać bardziej mechanicznie.

 

Jednakże pojawiają się także głosy optymistyczne, które widzą w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji zwiększenie bezpieczeństwa, a także sposób na odreagowywanie negatywnych emocji. Ostatecznie każdy człowiek potrzebuje dotyku, kontaktu fizycznego i bliskości drugiej osoby dokładnie tak samo jak powietrza, stąd kontakty wirtualne przenoszę się do świata realnego.

 

Jak zatem wobec zmieniającej się rzeczywistości będą kształtować się relacje międzyludzkie? Czy narastająca spirala multimedialna przyczyni się do degradacji człowieka w społeczeństwie cybernetyczno-informacyjnym? Te i inne kwestie próbują poruszyć autorzy teatru radiowego Dzień dobry. Premiera już w piątek, 28 marca o godzinie 20:00 na antenie Radia Pryzmat (www.radiopryzmat.pl), kolejne emisje: 29-30 marca, również o godzinie 20:00. Czas trwania: około 45 minut.

 

Teatr radiowy na podstawie tekstu Dzień dobry Przemysława Kazuska powstał we współpracy ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Radiem Pryzmat oraz grupą teatralno-radiową stogram. Interaktywna premiera zostanie połączona z działaniami na portalu Facebook i emitowana będzie w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.

 

Reżyseria: Bartłomiej Juszczak; występują: Paulina Lasyk, Ewa Pawlikowska, Dagmara Rapacka, Jakub Ligas, Krzysztof Lis; realizacja dźwięku: Marcin Dziedzic, Michał Różycki; produkcja: Anna Worobiec-Tonia; grafika: Kaja Czuchnicka.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
KOCHANE PIENIĄŻKI – NOWA KOMEDIA W TEATRZE CAPITOL!
Anna Korcz, Ilona Wrońska, Mikołaj Krawczyk, Tomasz Schimscheiner, ...
Premiera spektaklu o Ignacym Janie Paderewskim już wkrótce w Warszawie!
Już 10 listopada br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana ...
Ruszyły 25. Konfrontacje Teatralne w Lublinie: zobacz co jeszcze przed nami w ramach Festiwalu
Spektaklem „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Janusza Opryńskiego ...
XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski
Jeden z najważniejszych, polskich festiwali teatralnych, w tym ...