Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.03.2014 A A A
Marylin i Warhol do kwadratu
INFORMACJA PRASOWA
Andy Warhol, Cambells Soupcans, 1968 na wystawie Pauline Boty i pop-art w ms2, materiały prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi

W ms2 od niedawna można zobaczyć dwie najbardziej znane prace Andy’ego Warhola. Jego słynna „Puszka z zupą firmy Cambell” prezentowana jest w ramach wystawy „Pauline Boty i pop-art” (na parterze), a portret Marylin Monroe, należący do kolekcji Muzeum, wisi na drugim piętrze w sekcji „Ja” wystawy „Atlas nowoczesności”. Gratek dla wielbicielu pop-artu jest jednak w ms2 więcej.


Mało kto wie, że w stałej kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się jeden z portretów „Marlin Monroe” Andy’ego Warhola, pochodzący z 1964 roku. Sitodruk wzbogacił zbiory Muzeum w 1982 roku, kiedy to został odkupiony od prywatnej osoby. Do 18 maja w ms2 można też oglądać drugi portret Marylin Monroe, który nosi tytuł „Pomaluj jej odejście” i pochodzi z roku 1962, czyli roku śmierci gwiazdy. Jego autorką była jedyna malarka brytyjskiego pop-artu Pauline Boty. Charyzmatyczna i utalentowana artystka po swojej śmierci w wieku zaledwie 28 lat została zupełnie zapomniana, a jej obrazy odkryto i doceniono ponownie dopiero w latach 90.

 

„Boty bardzo utożsamiała się z Marylin Monroe i była zdruzgotana jej śmiercią” - stwierdza Sue Tate, kuratorka wystawy. - „Wyraziła to malując portret zatytułowany Colour Her Gone [Pomaluj jej odejście]. Po obu stronach płótna widnieją szare panele, wydaje się, że zaraz zasłonią gwiazdę. Marilyn stoi na tle ściany pomalowanej w charakterystyczne dla Boty czerwone róże symbolizujące kobiecą zmysłowość i erotyzm, ubrana w bluzkę z różami na piersiach” - opisuje pracę Boty kuratorka. Obraz został zainspirowany zdjęciem Monroe, które znalazło się na okładce magazynu „Town” z 1962 roku.

 

Dla pełniejszego kontekstu, dziełom Pauline Boty towarzyszą prace innych przedstawicieli pop-artu, Davida Hockney’a, Petera Blake’a czy wspomniany już sitodruk „Puszki z zupą firmy Campbell” Andy’ego Warhola z 1968 toku. Żeby obejrzeć inne pop-artowe perełki warto też wspiąć się na wyższe piętra ms2 na wystawę „Atlas nowoczesności”. Tam w sekcji „Kapitał” oraz „Propaganda” znajdują się 3 prace Dereka Boshier: „Chwała Anglii”, „Zachód Słońca nad punktem równowagi” i „Kosmonauta”. Innym ważnym dziełem nawiązującym do estetyki pop-artu jest też „Śniadanie na trawie”, którego autorem jest Alain Jacquet. Francuski artysta fascynował się sztuką popularną i poznał jej ważniejszych przedstawicieli. Jego praca jest wariacją na temat impresjonistycznego obrazu Maneta pod tym samym tytułem, jednak zamiast techniki malarskiej, zastosował drukarską. Obraz można zobaczyć w sekcji „Ja” „Atlasu nowoczesności” na drugim piętrze ms2.

 

Bilety do ms2 (na jedną wystawę): 6 zł normalny, 3 zł ulgowy. Jednodniowy karnet do wszystkich trzech oddziałów Muzeum - ms1, ms2 i Pałacu Herbsta kosztują: 12 zł normalny, 6 zł ulgowy. W czwartki wstęp wolny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...