Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.04.2014 A A A
Czy jeden mail może zniszczyć życie całej rodziny?
INFORMACJA PRASOWA

Artykuł 419 nigeryjskiego kodeksu karnego dotyczy przestępstwa nazywanego potocznie afrykańskim przekrętem. Polega ono na wysyłaniu e-maili do zupełnie przypadkowych bądź wyszukanych w internecie osób z prośbą o „drobną” pomoc zawiłej operacji finansowej. W zamian za to oszuści obiecują ogromne zyski. W efekcie ofiara, jeśli już raz da się wciągnąć w tę niebezpieczną grę, zmuszona jest prośbą, groźbą, szantażem i podstępem do wpłacania kolejnych kwot na konto oszusta. „419. Wielki przekręt” to intrygujący thriller, którego oś stanowi historia jednego maila wysłanego z Afryki do Kanady. Książka Willa Fergusona trafi do rąk czytelników już 9 kwietnia.


Oszust Winston, który mieszka w Nigerii, podszywa się pod szanowanego mecenasa. W imieniu pewnej osieroconej nigeryjskiej dziedziczki fortuny pisze e-mail z prośbą o pomoc w przekazaniu milionowego spadku. Wiadomość trafia do skrzynki Henry'ego Curtisa, emerytowanego nauczyciela, dorabiającego jako stróż nocny. Tak zaczyna się dramatyczna historia internetowej korespondencji i skomplikowanych międzynarodowych interesów. Ukrywane przed rodziną bankructwo Henry'ego i jego tragiczna śmierć są tylko początkiem historii, która przenosi czytelnika do współczesnej Afryki. Córka Henry'ego dla zemsty jest w stanie zrobić wszystko. Wyrusza do Nigerii i tam zostaje wciągnięta w niebezpieczną sieć mafijnych rozgrywek. Czy pozostawiona samotnie na Czarnym Kontynencie znajdzie choć jednego przyjaciela, który będzie mógł jej pomóc?

 

Akcja powieści „419” rozpoczyna się od pozornie niezwiązanych ze sobą scen-klisz, rozgrywających się na dwóch kontynentach. Stopniowo zdarzenia te zaczynają się splatać, ukazując nie tylko mechanizm afrykańskiego oszustwa, ale również motywacje ludzi za nim stojących. Powieść oparta została na rzeczywistym procederze, przed którym od lat ostrzegają władze niemalże wszystkich krajów. W tę grę dają się wciągnąć tysiące ludzi na świecie, a niepozorny e-mail staje się początkiem prawdziwej tragedii.

 

„419. Wielki przekręt” to także opowieść o Afryce. Ferguson zabiera czytelnika w podróż po egzotycznym i niebezpiecznym świecie. Z jednej strony ważną rolę odgrywa tu tradycja, z drugiej korupcja, władza sprawowana przez mafię i nielegalne kradzieże na niewyobrażalną skalę.

 

„Najlepsza powieść o świecie jako całości – od Kanady do Nigerii – jaką czytałem od lat. Pamięć o niej zostaje, gdyż książka ta zmusza do myślenia i boli” – mówi o książce Gary Shteyngart, autor bestsellerowej „Supersmutnej i prawdziwej historii miłosnej”.

 

Will Ferguson – kanadyjski pisarz, autor książek podróżniczych i humorystycznych powieści obrazujących życie w Kanadzie. Książką „419” udowadnia, że bliskie są mu również ważne i trudne tematy. W 2012 roku za powieść „419. Wielki przekręt” otrzymał kanadyjską nagrodę literacką Giller's Prize, której laureatką jest również Alice Munro. W ubiegłym roku nagrodzono go Libris Award przyznawaną przez Kanadyjskie Stowarzyszenie Sprzedawców Książek.

 

„419. Wielki przekręt” Will Ferguson

Premiera: 9 kwietnia 2014
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Wydawnictwo: MUZA SA
Cena: 39,99 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...