Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.04.2014 A A A
„Zapach miasta po burzy” – historia miłości na tle upadającego imperium
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Dawno – a może nigdy – nie czytałem tak potężnego pod każdym względem i odważnego prozatorskiego debiutu.” – pisze o książce „Zapach miasta po burzy” Leszek Bugajski, krytyk literacki i recenzent „Newsweeka”. Powieść Olgierda Świerzewskiego trafi do rąk czytelników już 30 kwietnia.


Oleg Antonow jest młody i wyjątkowo ambitny. Stawia pierwsze kroki w świecie szachów, od razu trafiając na sam szczyt. Anatolij Romancew to zamknięty w sobie arcymistrz szachowy. Stanowi całkowite przeciwieństwo Olega. Drogi tych dwóch geniuszy krzyżują się w Odessie, gdzie debiutujący Antonow pozbawia Romancewa marzeń o tytule mistrza świata. W tym samym czasie obaj poznają Tatianę, młodą aktorkę, gwiazdę radzieckiego kina. Od tej chwili między mężczyznami rozpoczyna się śmiertelny pojedynek, nie tylko o mistrzostwo świata, sławę i wielkie pieniądze, lecz także, a może przede wszystkim, o miłość Tatiany.

 

W „Zapachu miasta po burzy” Olgierd Świerzewski opisuje chylące się ku upadkowi mocarstwo i rodzącą się nową Rosję. Pozwala czytelnikom ponownie spojrzeć na Rosjan, a przede wszystkim lepiej zrozumieć naród od wieków żyjący w cieniu władzy, która od zawsze sprawuje nad nim pełną kontrolę. Nie inaczej jest z bohaterami książki, którym mimo to udaje się zachłysnąć Zachodem. Przeżywają fascynacje symbolami zakazanej popkultury – pierwszymi dżinsami, przemyconym „Playboyem” – i wizją życia na emigracji, poznają smak pierwszego łyku wolności, co często skłania ich do dramatycznych decyzji. Olgierd Świerzewski zabiera czytelnika także w podróż po salonach europejskich stolic, odkrywa przed nim życie światowych elit, opisuje głośne ucieczki z Rosji.

 

W „Zapachu miasta po burzy” autor śmiało nawiązuje do Złotego Wieku literatury rosyjskiej. Czytelnik odnajdzie tu wielką historię rodem z Tołstoja i ciemną stronę rosyjskiej natury niczym u Dostojewskiego.

 

„Trzeba nie lada bezczelności, żeby bez najmniejszego skrępowania, jak robi to Olgierd Świerzewski, czerpać z żywiołu romansu i mieszać go ze skrajnymi emocjami wyrachowanych szachów. I co najdziwniejsze czytelnik ulega tej bezczelności od pierwszego do ostatniego zdania. Od pierwszego ruchu pionkiem po śmierć lub miłosne spełnienie”. Tak o książce pisze Carlos Marrodán Casas, tłumacz, m.in. „Cienia wiatru” i „Miłości w czasach zarazy”.

 

Olgierd Świerzewski jako szesnastolatek wygrał konkurs dramaturgiczny „Szukamy Polskiego Szekspira”. Już wtedy sam Tadeusz Różewicz widział w nim wielkiego pisarza.  Na długi czas porzucił pisanie na rzecz prawa i ekonomii. Kilka lat temu na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie wystawiano sztukę komediową „Po naszemu” jego autorstwa. Doradzał arcymistrzom szachowym, Anatolijowi Kaprowowi i Garri Kasparowowi, gdy połączyli oni siły w walce o zmiany w szachowym świecie.

 

Olgierd Świerzewski, „Zapach miasta po burzy”
Stron: 733
Premiera: 30 kwietnia 2014
Wydawnictwo: MUZA SA

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...