Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.04.2014 A A A
Kolejne spotkania towarzyszące wystawie Marthy Rosler w Centrum Sztuki Współczesnej
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Już 9, 12 i 13 kwietnia odbędą się kolejne wydarzenia towarzyszące wystawie Marthy Rosler „Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.


W środę, 9 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie "Occupy Chevron" - wielki protest małej wsi. To kolejna debata odbywająca się w ramach cyklu Środowisko i Przemysł. Będzie poświęcona protestowi przeciw wydobyciu gazu łupkowego w miejscowości Żurawlów w województwie lubelskim. Od ponad trzech miesięcy mieszkańcy Żurawlowa oraz pobliskich miejscowości blokują drogę prowadzącą na teren, na którym firma Chevron zamierza prowadzić odwierty. Przez 24 godziny na dobę ludzie czuwają na blokadzie gotowi w każdej chwili zatrzymać ciężki sprzęt górniczy. Protest nosi nazwę "Occupy Chevron". W debacie wezmą udział uczestnicy protestu: Wiesław Gryn, Jolanta Jabłońska, Emil Jabłoński, Małgorzata Jabłońska i Barbara Siegieńczuk. Opowiedzą o przebiegu protestu, podzielą się swoją wiedzą i przybliżą nam sytuację małej społeczności walczącej z wielkim, międzynarodowym koncernem.

 

W sobotę, 12 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się debata Lokale socjalne. Nowy standard w nowej Polsce, podczas którego zostaną przedstawione uregulowania prawne dotyczące lokali socjalnych oraz warunki panujące na osiedlach socjalnych. Uczestnicy spotkania - Katarzyna Czarnota, Jakub Grzegorczyk i Jarosław Urbański przybliżą również biografie osób, które zostały tam eksmitowane, m.in. w wyniku działań czyścicieli kamienic. W marcu tego roku Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów przeprowadziło specjalne ankiety socjologiczne oraz nagrało wywiady z lokatorami osiedli socjalnych w Poznaniu. Badania te są współfinansowane przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie z myślą o ich prezentacji 12 kwietnia w ramach projektu Marthy Rosler.

 

Natomiast w niedzielę, 13 kwietnia w godzinach 12.00 - 17.00 odbędzie się warsztat zatytułowany Gender. Grupowe filmowanie pracy niewidzialnej, którego celem jest ukazanie pęknięć i strategii oporu w obszarze pracy niewidzialnej, a także tych, którzy/które ją dziś wykonują - przede wszystkim kobiet. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich chętnych do wzięcia udziału w produkcji nielinearnej, eksperymentalnej narracji filmowej o pracy niewidzialnej, odnoszącej się do feministycznych prac Marthy Rosler oraz innych artystek i teoretyczek/teoretyków. Projekt ma charakter otwarty i polega na dyskusji o pracy niewidzialnej i pracy nad filmem, który zostanie zmontowany przez Syreny.tv i udostępniony na stronie http://www.obieg.pl/obiegtv.

 

„Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce?” to nowy projekt Marthy Rosler dla CSW, który koncentruje się na realiach życia we współczesnej Polsce. Podczas trwania wystawy w jednej z głównych galerii zorganizowane zostaną otwarte dla publiczności spotkania, dyskusje i performansy z udziałem aktywistów, edukatorów i ekspertów. Debaty będą odbywać się w przestrzeni wokół zaprojektowanych przez Rosler i Centralę kiosków i dotyczyć następujących tematów: Gender – płeć kulturowa, czyli jak być kobietą w nowej Polsce; Mieszkalnictwo; Praca; Jak być artystą w nowej Polsce; Środowisko i przemysł; Migracja; Co powinniśmy umieścić w nowym Muzeum Żydowskim i Czy powinna istnieć polska kolonia na Marsie? (polska tożsamość narodowa). Celem połączenia różnych zagadnień jest uwidocznienie istniejącej sieci powiązań procesów – włączając czynniki ekonomiczne, kulturowe, ideologiczne i polityczne – kształtujących rzeczywistość społeczną i polityczną. Otwarta przestrzeń wystawy może stać się miejscem formułowania różnych odpowiedzi zbiorowych i indywidualnych w formie debat, wykładów, wymiany informacji i nieformalnych porad.

 

Martha Rosler „Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce”
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa
Kuratorzy: Adam Mazur, Kaja Pawełek
Współpraca: Dorota Grobelna, Maciej Łepkowski, Judyta Nekanda-Trepka, Ewa Majewska, Daniel Malone, Jan Sowa, Kuba Szreder i inni
Aranżacja wystawy: Simone de Iacobis, Małgorzata Kuciewicz / Centrala
Projekty graficzne: Monika Zawadzki
Wystawa czynna od 14 lutego do 18 maja 2014, na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ruszyła ArtSfera MNK
17 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło ArtSferę MNK, ...
Wystawa Irminy Staś „Ząb w ząb”
Tytuł wystawy „Ząb w ząb” jest parafrazą dwóch sformułowań: ...
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...