Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.04.2014 A A A
Mistrz surrealizmu i absurdu powraca w ostatniej książce!
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Wszyscy mówią, że krowy mają cielęce spojrzenie. Jednak to spojrzenie jest nie tylko cielęce. Ono jest wredne. To spojrzenie zabójcy, które można znaleźć w jednym z kryminałów z Série noire.  Czarna krowa wyciąga broń i kieruje w waszą stronę grad kul, nie przestając nawet przeżuwać swojej gumy. Bez rozterek i wyrzutów sumienia. Zlecenie jak każde inne, dla kasy. Takie są właśnie czarne krowy. Istne bydlęctwo!”


Czarne krowy to ostatnia książka Rolanda Topora, którą napisał krótko przed śmiercią. W tym nieopublikowanym dotąd zbiorze trzydziestu trzech opowiadań znaleźć można wszystkie tematy, które prześladowały autora: wyalienowanie w świecie rzeczy i pieniądza, potworność i starzenie się, lęk przed uciekającym czasem i krążącą wokół śmiercią. A wszystko to zroszone czarnym humorem, wrodzonym poczuciem groteski oraz na przemian sztubacką i niepokojącą fantazją – znakami rozpoznawczymi Topora.

 

O autorze:
Roland Topor (1938–1997). Rysownik, malarz, pisarz, dramaturg, poeta, humorysta, kabareciarz, filmowiec, aktor, fotograf itd. Uznanie zdobywa dziwacznymi rysunkami o oryginalnym charakterze (w „Arts”, „Bizarre” i „Hara-Kiri”), a w 1961 roku otrzymuje prestiżową prix de l’Humour noir. Jego pierwsza powieść Chimeryczny lokator została zekranizowana przez Romana Polańskiego. Autor zbiorów opowiadań, sztuk teatralnych i książek konceptualnych. Począwszy od filmu animowanego Planète sauvage [Dzika planeta], przez programy telewizyjne Palace [Pałac] i Téléchat [Telekot], a skończywszy na zdumiewającym Marquis [Markiz], Topor pozostawia swój ślad na kinematografii i sztuce audiowizualnej. Niektóre z jego obrazów obiegły świat. Podobnie jak cała twórczość Topora, naznaczone są one piętnem bezlitosnego czarnego humoru.

 

INFORMACJE
Wydanie I, planowana premiera: 20 maja 2014
Liczba stron: ok 200, oprawa miękka + skrzydełka
Kategoria: klasycy literatury

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominowani do Nagrody Gombrowicza
Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych ...
SKOK W BOK! PRZEDSMAK PROGRAMU 7. BIG BOOK FESTIVAL
Duży Festiwal Czytania odbędzie się w długi czerwcowy weekend, ...
Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej
Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, ...
Seryjny morderca z Łodzi nie odpuszcza - "TRANS" Krzysztofa Domaradzkiego już na rynku.
Druga część łódzkiej trylogii kryminalnej, kontynuacja świetnie ...