Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.04.2014 A A A
NInA współorganizatorem światowego prawykonania Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Już 21 kwietnia w Warszawie, w Bazylice Archikatedralnej p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela (ul. Kanonia 6) o godz. 16.00, będzie można wysłuchać prawykonania nieznanego utworu Henryka Mikołaja Góreckiego Kyrie op. 83. Niepublikowane dotąd dzieło zaprezentuje Chór Polskiego Radia i znakomita Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. NInA jest współorganizatorem koncertu, zaś utwór od 28 kwietnia będzie dostępny na portalu NINATEKA.PL.


To kolejny, po londyńskim prawykonaniu IV Symfonii, nieznany utwór Henryka Mikołaja Góreckiego, który będą mogli wysłuchać miłośnicy jego muzyki. Ten utwór po raz pierwszy zabrzmi w Warszawie w ramach koncertu Próg nadziei organizowanego z okazji kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II. Kyrie op. 83 na chór mieszany, perkusję, fortepian i orkiestrę smyczkową to jeden z ostatnich utworów skomponowanych przez Henryka Mikołaja Góreckiego. Utwór powstawał w latach 2004-2005 i miał być częścią mszy, o którą pod koniec lat 90. poprosił kompozytora Jan Paweł II. Górecki zwlekał z realizacją kompozycji, czekając na natchnienie i odpowiedni moment. W 2003 roku podczas audiencji, został upomniany przez papieża, że trzeba pracować nad mszą, bo latka lecą, i wtedy kompozytor zabrał się do pracy. Niestety jak pokazał czas, Henryk Mikołaj Górecki zdołał ukończyć tylko pierwszą część mszalnego cyklu.

 

Syn kompozytora - Mikołaj Górecki, któremu zawdzięczamy dokończenie IV Symfonii, tak powiedział o utworze ojca: Kyrie jest przykładem późnego stylu, ukazanego, w przeciwieństwie do IV Symfonii, od strony introwertycznej. Możemy tu znaleźć wiele ciemnych brzmień, przeważa bardzo wolne tempo. Na końcu jednak następuje, charakterystyczne dla jego wielu utworów, rozjaśnienie nastroju w długo wybrzmiewającym akordzie A-dur.

 

Próg nadziei w hołdzie Janowi Pawłowi II to także dwupłytowe wydawnictwo przygotowane przez Chór Polskiego Radia w związku z kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II. Po raz pierwszy zostały zebrane utwory do tekstów Karola Wojtyły, utwory jemu dedykowane oraz powstałe z inspiracji jego życiem. Wydawnictwo ukazało się nakładem Polskiego Radia S.A. i właśnie utwory w nim zawarte będą stanowiły pierwszą część świątecznego koncertu. Wydarzenie będzie retransmitowane 27 kwietnia o godz. 10.00 przez Program Drugi Polskiego Radia.

 

A już 28 kwietnia Kyrie op. 83 dołączy do pozostałych dzieł zawartych w specjalnym serwisie Narodowego Instytutu Audiowizualnego Trzejkompozytorzy.pl, będącego pionierską kolekcją online zawierającą największy ogólnodostępny zbiór utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Utwory, których można wysłuchać, to nie tylko wielkie dzieła koncertowe i sceniczne, lecz także muzyka komponowana na potrzeby filmu czy spektakli teatralnych.

 

Organizatorami koncertu są: Polskie Radio S.A, Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. Wstęp wolny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ale pinkno ta piosynka była: Pieśni z podramowskiej wsi
Tradycja kilku pokoleń śpiewających kobiet i jedna ich ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
Różne oblicza muzyki, czyli nowy sezon z „Wielką Improwizacją" i „Muzyką Świata" w NFM!
Rdzenna improwizacja, blues, tradycyjne instrumenty, brzmienia ...