Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.04.2014 A A A
III Rzesza. Analiza przypadku
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Nazistowska machina z zewnątrz wydawała się monolitem opartym na niepodważalnej dominacji Hitlera. Książka „III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę” Françoisa Kersaudiego, która właśnie ukazuje się w Polsce, ujawnia nieznane fakty dotyczące zażartej walki o władzę w totalitarnych Niemczech.


„Ludzie nie powinni wiedzieć kim jestem, z jakiej pochodzę rodziny” – miał powiedzieć Adolf Hitler. Przywódca III Rzeszy, choć bardzo chętnie i często mówił o sobie, swoich poglądach i przekonaniach, to starannie ukrywał swoje korzenie. Wejście w życie prywatne Führera oznaczało konkretne korzyści, ale groziło również niebezpieczeństwem. Wystarczy wspomnieć, że dziewięć jego kochanek próbowało popełnić samobójstwo, z czego pięć skutecznie. Hitlera można było bezgranicznie, otwarcie wielbić lub skrycie nienawidzić. Przeciwnikiem wodza był m.in. admirał Canaris, członek tajnej, wewnętrznej opozycji zwanej „Czarna Orkiestra”. Mimo ciągłych dywersyjnych działań, stracony został dopiero na kilka dni przed śmiercią Führera. Kolejnym oficerem, którego trudno jednoznacznie oceniać jako zdrajcę lub bohatera był Rudolf Hess. Czy jego tajemniczy lot do Szkocji był przejawem odwagi czy szaleństwa?

 

Książka Françoisa Kersaudiego nie aspiruje do roli monografii o historii III Rzeszy, ale dzięki nowym faktom i odtajnionym dokumentom, szczegółowo pokazuje nieznane kulisy władzy i świat prominentów. Autor przedstawia wnikliwą analizę sytuacji i sylwetek osób, które odegrały znaczącą rolę w budowie nazistowskiego imperium. „III Rzesza. Odtajnione akta” jest najbardziej aktualną monografią na temat nazistowskich Niemiec, opiera się na obiektywnych dowodach i zeznaniach świadków dostępnych w momencie powstania publikacji. Książkę można traktować również jako uniwersalne studium systemu totalitarnego i analizę wielkich politycznych karier, od momentu pierwszego sukcesu po ich ostateczny upadek. Lektura spodoba się miłośnikom powieści i biografii historycznych, ale także czytelnikom pozycji politologicznych i socjologicznych.

 

François Kersaudy jest francuskim historykiem i wykładowcą języka angielskiego na Uniwersytecie w Paryżu, specjalizuje się w biografii Wistona Churchilla i historii III Rzeszy. Jest autorem takich publikacji jak „Churchill i De Gaulle”, „Norwegia 1940” czy „Churchill kontra Hitler”. „III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę” to jego pierwsza książka, która ukazuje się w Polsce.

 

Autor: François Kersaudy
Tytuł: „III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę”
Tłumacz: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Wydawnictwo: Muza S.A.
Stron: 288
ISBN: 978-83-7758-683-9
Cena detaliczna: 39,99 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...