Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.04.2014 A A A
Wystawa poświęcona Stanleyowi Kubrickowi w Muzeum Narodowym
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

Od 4 maja w Nowym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie otwarta wystawa poświęcona Stanleyowi Kubrickowi. Fragmenty scenografii, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze znajdą się na wystawie prezentującej życie i twórczość reżysera Stanleya Kubricka, twórcy m.in. "Mechanicznej pomarańczy" i "2001: Odyseja Kosmiczna".


Na ekspozycje składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy – z odręcznymi notatkami. Nie zabrakło też autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych. Miłośnicy twórczości Kubricka wśród pokazywanych eksponatów będą mogli odnaleźć obiekty znane z jego największych dzieł: makietę statku kosmicznego, weneckie maski, kostium małpy, monolit, panel komputera HAL 9000 czy pokój 237.

 

Ekspozycja "Stanley Kubrick" w sposób kompleksowy prezentuje życie i twórczość amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta. Stworzyło ją 10 lat temu Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty. Do tej pory na całym świecie ekspozycję zobaczyło blisko milion osób w dziesięciu miastach świata, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu, Los Angeles i Sao Paulo.

 

Pełny program wydarzeń towarzyszących, zawierający wykłady, warsztaty, projekcje i spotkania, znajduje się na oficjalnej stronie: www.stanleykubrick.krakow.pl.

 

W 2014 roku przypadają dwie rocznice związane z twórcą "Mechanicznej pomarańczy" - 15-lecie śmierci reżysera oraz 10-lecie powstania wystawy dokumentującej jego twórczość.

 

Wystawa "Stanley Kubrick w Krakowie" skierowana jest zarówno do fanów jego twórczości, jak i do miłośników kina w ogóle, którzy będą mieli okazję poznać je od podszewki.

 

Organizatorami wystawy, która potrwa do 14 września jest Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest historyk filmu z UJ dr hab. Rafał Syska, a za aranżację odpowiada dr hab. Tomasz Wójcik z krakowskiej ASP.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...
Wielkie Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy
Tehofest 2019 to piąta edycja Święta Szlaku Wody, Przemysłu ...
WYSTAWA: „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”
Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową ...