Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.05.2014 A A A
Rawa Blues Festival 2014 - karty odkryte
INFORMACJA PRASOWA
The Blind Boys of Alabama. Źródło: materiał prasowy

Znamy wszystkie gwiazdy tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. Dwie największe to Robert Randolph & The Family Band oraz The Blind Boys of Alabama. Po raz pierwszy od wielu lat impreza znów będzie dwudniowa. Oprócz "Spodka" festiwal zagości również w nowoczesnym gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


Dyrektor festiwalu Irek Dudek odkrył karty podczas zeszłotygodniowej gali magazynu "Twój Blues" w chorzowskim Teatrze Rozrywki, gdzie odebrał nagrodę w kategorii "Wydarzenie Roku" dla Rawa Blues Festival 2013.

 

Pierwszy dzień 34 edycji jednego z największych i najbardziej prestiżowych bluesowych festiwali w Europie zaplanowany został w nowej siedzibie NOSPR. To idealne miejsce, by pokazać nieco inne oblicze bluesa, adresowane do koneserów gatunku. Taka z pewnością jest muzyka Erica Bibba - amerykańskiego gitarzysty, wokalisty i kompozytora, specjalizującego się w akustycznym bluesie. Artysta był nominowany do nagrody Grammy za album "Shakin’ a Tailfeather".

 

Pamiętamy płytę „New Vision Of Blues“ i koncerty Irka Dudka z orkiestrą symfoniczną? Pierwszego dnia Rawy Blues będzie okazja, by powrócić do tej niezwykłej fuzji bluesa i muzyki klasycznej. Irek Dudek zaprezentuje się bowiem wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Zapowiada się artystyczne wydarzenie dużego kalibru!

 

Drugiego dnia festiwal zagości w katowickim "Spodku". Na dużej scenie wystąpi aż pięciu wykonawców zza Oceanu, prezentujących szeroką paletę bluesowych i okołobluesowych brzmień. Największe nazwiska to gitarzysta Robert Randolph i jego Family Band oraz The Blind Boys of Alabama. Na talencie Randolpha szybko poznał się sam Eric Clapton i zaprosił muzyków na wspólne tournee po Wielkiej Brytanii.

 

Randolph & Family Band mają na koncie sześć płyt, ostatnia jak dotąd - "Lickety Split" - wydana została w 2013 roku. Ich muzyka to energetyczna mieszanka soul, funky i bluesa.

 

The Blind Boys of Alabama - żywa legenda muzyki gospel, pięciokrotni laureaci nagrody Grammy, których początki siegąją czasów II wojny światowej. Ich koncert będzie z pewnością duchową ucztą, nie tylko dla fanów klasycznego bluesa.

 

Drugi dzień festiwalu to również popisy latorośli słynnych bluesmenów. Cassie Taylor to córka Otisa Taylora, niebalnego artysty, którego mieliśmy okazję posłuchać w Katowicach w ubiegłym roku. Natomiast Shawn Holt & The Teardrops to formacja dowodzona przez syna Magica Slima, chicagowskiego muzyka, również gwiazdy Rawy Blues sprzed lat.

 

Ostatnią z amerykańskich gwiazd 34 edycji festiwalu będą The Fox Street All-Stars, łączący w swojej twórczości blues, rock, jazz i soul.

 

Podczas finałowego koncertu Rawy Blues nie zabraknie także wspomnienia Ryszarda Riedla. W tym roku przypada 20 rocznica śmierci tego wybitnego wokalisty. Z tej okazji Ryśka wspominać będą tuzy śląskiej sceny bluesowej i rockowej, wśród nich Sebastian Riedel - lider Cree.

 

Interesująco zapowiada się również koncert tria Grzegorza Kapołki - jednego z najlepszych bluesowych i jazzowych gitarzystów w Polsce.

 

Stawkę artystów tegorocznej Rawy Blues uzupełnią wykonawcy wyłonieni przez Radę Artystyczną Festiwalu. Rekrutacja solistów i zespołów trwała do końca kwietnia.

 

Bilety na festiwal już od maja będzie można kupić w sieci Ticketpro.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...