Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.03.2012 A A A
„1666” w Teatrze Żydowskim
INFORMACJA PRASOWA
Materiał promocyjny. Fot. K. Bieliński

W piątek 30 marca na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego wystawiony zostanie spektakl „1666” w reżyserii Michała Zadary – jednego ze zdolniejszych polskich reżyserów młodego pokolenia, laureata Paszportu Polityki za 2007 rok.


„1666” to spektakl na podstawie „Szatana w Goraju” - jedynej powieści, jaką Singer wydał jeszcze w Warszawie, w roku 1935. „1666” opowiada o małym miasteczku na wschodnich kresach, którego mieszkańcy w roku 1666 uwierzyli w nadejście Mesjasza, co miało dla nich dość fatalne skutki. Choć pierwsza powieść przyszłego noblisty jest osadzona w siedemnastowiecznej Polsce, to zadaje bolesne pytania współczesności - na ile ideologia może determinować człowieka i do jakich skrajności może ludzi doprowadzić walka o władzę.

 

Singer opisuje społeczność, która na skutek ideologii traci kontakt z rzeczywistością i wpada w coraz większy obłęd. Inscenizacja Michała Zadary zachowuje humor i ironię tej gorzkiej powieści, pisanej w roku dojścia Hitlera do władzy. W hipnotycznym ciągu obrazów, Michał Zadara i nowojorski kompozytor Asa Horvitz opowiadają ponadczasową historię o społeczeństwie niszczącym samo siebie, o szatanie który - jak pokazuje Singer - może zamieszkać w każdym człowieku zbyt przekonanym o własnej racji.

 

Spektakl skierowany jest głównie do młodej refleksyjnej publiczności, poszukującej wyzwań intelektualnych i niebanalnych metod przekazu teatralnego.

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...