Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.03.2012 A A A
„1666” w Teatrze Żydowskim
INFORMACJA PRASOWA
Materiał promocyjny. Fot. K. Bieliński

W piątek 30 marca na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego wystawiony zostanie spektakl „1666” w reżyserii Michała Zadary – jednego ze zdolniejszych polskich reżyserów młodego pokolenia, laureata Paszportu Polityki za 2007 rok.


„1666” to spektakl na podstawie „Szatana w Goraju” - jedynej powieści, jaką Singer wydał jeszcze w Warszawie, w roku 1935. „1666” opowiada o małym miasteczku na wschodnich kresach, którego mieszkańcy w roku 1666 uwierzyli w nadejście Mesjasza, co miało dla nich dość fatalne skutki. Choć pierwsza powieść przyszłego noblisty jest osadzona w siedemnastowiecznej Polsce, to zadaje bolesne pytania współczesności - na ile ideologia może determinować człowieka i do jakich skrajności może ludzi doprowadzić walka o władzę.

 

Singer opisuje społeczność, która na skutek ideologii traci kontakt z rzeczywistością i wpada w coraz większy obłęd. Inscenizacja Michała Zadary zachowuje humor i ironię tej gorzkiej powieści, pisanej w roku dojścia Hitlera do władzy. W hipnotycznym ciągu obrazów, Michał Zadara i nowojorski kompozytor Asa Horvitz opowiadają ponadczasową historię o społeczeństwie niszczącym samo siebie, o szatanie który - jak pokazuje Singer - może zamieszkać w każdym człowieku zbyt przekonanym o własnej racji.

 

Spektakl skierowany jest głównie do młodej refleksyjnej publiczności, poszukującej wyzwań intelektualnych i niebanalnych metod przekazu teatralnego.

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...