Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.05.2014 A A A
Wystawa "Photon" Normana Leto
INFORMACJA PRASOWA
Kadr z powstającego filmu pod tytułem Photon. Źródło: materiał prasowy

Norman Leto cieszy się zasłużoną opinią jednego z najbardziej innowacyjnych polskich artystów młodego pokolenia. Wypracował oryginalną praktykę twórczą, rozgrywającą się na pograniczu sztuk wizualnych, kina, filozofii nauki i fabularnej fikcji. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przedstawia najobszerniejszą do tej pory wystawę jego twórczości. Artysta zaprezentuje na niej fragmenty swojego najnowszego projektu – eksperymentalnego filmu „Photon”. Wernisaż wystawy już 12 czerwca.


Norman Leto najbardziej znany jest z prac realizowanych w wirtualnym środowisku cyfrowej symulacji. Wirtualna przestrzeń służy artyście jako narzędzie ilustrowania i wizualizowania pojęć oraz konceptów, jako terytorium do inscenizowania fabularnych narracji, wreszcie jako obszar do tworzenia modeli dzieł sztuki – teoretycznie istniejących rzeźb, obiektów i całych wystaw. W 2010 roku Leto opublikował powieść „Sailor”; jednocześnie zaprezentował oparty na motywach tej książki pełnometrażowy film fabularny pod tym samym tytułem. „Sailor”, zrealizowany w 90 proc. w środowisku wirtualnym, wymyka się prostym klasyfikacjom: artysta łączy w nim konwencje kina fabularnego z formułą naukowego wykładu i formalnego eksperymentu.

 

Wystawa „Photon” będzie najobszerniejszą do tej pory prezentacją twórczości Normana Leto. Oś pokazu stanowi najnowszy projekt artysty, czyli tytułowy „Photon”. To pełnometrażowy film fabularny z udziałem Andrzeja Chyry, realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w którym Leto kontynuuje i rozwija wątki, pojawiające się w opisywanym wcześniej „Sailorze”. „Photon” to film rozgrywający się na pograniczu kinematograficznej inscenizacji i cyfrowej symulacji. Fabuła splata się z naukowymi dociekaniami, sztuka przenika się z fizyką kwantową i astronomią, a genetyka z socjologicznymi rozważaniami niepokojąco naruszającymi granice politycznej poprawności.

 

Na wystawie tytułowy „Photon” zostanie przetłumaczony na język galeryjnej ekspozycji. Wybrane sekwencje z filmu posłużą do stworzenia wideoinstalacji, uzupełnionych przez nawiązujące do fabuły fotografie i obiekty. Pracom stworzonym na motywach „Photonu” towarzyszyć będą wybrane wcześniejsze realizacje artysty, osadzające nowy projekt w szerszym kontekście twórczości artysty.

 

Norman Leto (ur. 1980). Artysta wizualny, filmowiec i pisarz. Tworzy obrazy, obiekty i instalacje zarówno w przestrzeni fizycznej jak i w rzeczywistości wirtualnej. Pracuje na pograniczu fabularnej fikcji, filozofii i nauk ścisłych. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Norman Leto, „Photon”
Wystawa czynna od 13 czerwca do 28 września 2014
Otwarcie wystawy: 12 czerwca, godz. 18.00
Kurator: Stach Szabłowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,
ul. Jazdów 2, Warszawa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...