Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.05.2014 A A A
Kontrowersyjna biografia Jezusa z Nazaretu
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu” przedstawia jedną z najbardziej tajemniczych postaci w dziejach ludzkości. Biografia z odkrywczej perspektywy opisuje radykalny i rewolucyjny charakter życia i misji Jezusa, a fakty historyczne układają się niczym w powieści sensacyjnej. Książka Rezy Aslana ukazała się 21 maja nakładem Wydawnictwa Burda Książki.


Odważna, poprowadzona z rewizjonistycznym rozmachem historia życia najważniejszej postaci w dziejach ludzkości – pisze o książce „Zelota” Lawrence Wright, laureat Nagrody Pulitzera.

 

Przed dwoma tysiącami lat żydowski kaznodzieja i cudotwórca wędrował po Galilei, zbierając uczniów, by zaprowadzić Królestwo Boże na ziemi. Zapoczątkowany przez niego rewolucyjny ruch okazał się tak wielkim zagrożeniem dla panującego ładu społecznego, że Jezusa pojmano i skazano na ukrzyżowanie. Kilkadziesiąt lat po jego męczeńskiej śmierci uczniowie nazwali go synem Boga.

 

Reza Aslan opisuje Jezusa przez pryzmat ówczesnych burzliwych czasów. Jezus to postać pełna sprzeczności: natchniona, ale o radykalnych poglądach;  pacyfista, który nakazał swoim uczniom uzbroić się w miecze; egzorcysta i uzdrowiciel, który utrzymywał swoją tożsamość w tajemnicy; i wreszcie samozwańczy „król Żydów”, którego obietnica wyzwolenia spod rządów Rzymu nie ziściła się za jego krótkiego życia.

 

Reza Aslan nie ogranicza się do syntezy stanu badań i odtworzenia tła historycznego, choć obie te rzeczy wychodzą mu pierwszorzędnie. Aslan jest dla historii religii tym, czym Bertolt Brecht był dla dramatopisarstwa. Wydobywa on Jezusa z tych wszystkich kontekstów, które były nam aż nadto znajome, i przedstawia tę postać w zupełnie nowym świetle. – pisze o książce Judith Shulevitz, dziennikarka amerykańska.

 

Aslan nie ogranicza się do syntezy stanu badań i odtworzenia tła historycznego – wydobywa Jezusa ze wszystkich kontekstów, które są czytelnikom aż nadto znajome, i przedstawia tę postać w zupełnie nowym świetle. Rezultatem tego historyczno-literackiego połączenia jest fascynująca i kontrowersyjna biografia, z której wyłania się pełny obraz czasów narodzin religii oraz odkrywczy portret Jezusa jako człowieka – człowieka dziwnego, niepokojącego i interesującego. Czytelnicy poznają go jako natchnionego Żyda, bezwzględnego rewolucjonistę i fanatycznego polityka.

 

Historia Jezusa z Nazaretu to być może najważniejsza opowieść w dziejach. Aslan kreśli tu żywy i wnikliwy obraz życia i znaczenia postaci, która dla miliardów ludzi jest Chrystusem. To praca niezwykła i odkrywcza, która i sceptykowi, i wyznawcy wyda się zaskakująca, wciągająca i oryginalna – Jon Meacham, laureat Nagrody Pulitzera

 

O autorze:
Reza Aslan – uznany pisarz i religioznawca. Jego pierwsza książka „No god but God” była bestsellerem i przełożono ją na kilkanaście języków. Brytyjska sieć księgarń Blackwell ogłosiła, że jest ona jedną ze stu najważniejszych książek ostatniej dekady. Książka „Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu” wywołała burzę polemik i komentarzy i natychmiast wskoczyła na pierwsze miejsce list bestsellerów. Autor urodził się w Iranie, obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie jako profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kalifornijskiego prowadzi zajęcia z warsztatu literackiego.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...